Urząd Gminy

Główny Urząd Statystyczny nadaje numer REGON

Zakładanie firmy rozpoczynamy od wypełnienia i złożenia w Urzędzie Miasta lub Gminy wniosku CEIDG-1, w którym podajemy swoje dane oraz dane przyszłej firmy.

_

Zakładanie własnej firmy rozpoczynamy od wypełnienia i złożenia w Urzędzie Gminy lub Miasta wniosku CEIDG-1, w którym podajemy swoje dane oraz dane przyszłej firmy. Co jeszcze jako przyszli przedsiębiorcy musimy załatwić? Dowiedz się więcej na temat formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Centralna Ewidencja 

Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie:
  • wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
  • zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym (nadanie NIP, gdy nie jest nadany),
  • zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany lub zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników (ZUS lub KRUS).
Wnioskiem CEIDG-1 zgłaszamy również zmianę w danych już istniejącej firmy lub jej zawieszenie czy też likwidację. Wszystkie zmiany dotyczące stanu faktycznego i prawnego należy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Gminy w ciągu 7 dni od ich zaistnienia. Gdy działalność gospodarczą będziemy prowadzili w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna. W tym przypadku, “przedsiębiorcą” jest każdy ze wspólników spółki cywilnej, a nie spółka jako taka. Podobnie, gdy firma ma być prowadzona wspólnie przez małżonków – każdy z nich musi uzyskać wpis do ewidencji na swoje imię i nazwisko. Darmowy generator wniosków zawiera bazę adresów do wszystkich:
  • Urzedów Gmin,
  • GUS,
  • Urządów Skarbowych,
  • Zakładów Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatkowo otrzymasz: pomoc ekspertów w pierwszych krokach z działalnością gospodarczą, darmowy program do faktur, promocyjny pakiet usług księgowych.

Jak można złożyć wniosek?

Wniosek CEIDG-1 można złożyć w 4 trybach:
  • złożenie formularza papierowego osobiście przez przedsiębiorcę lub jego notarialnie upoważnionego pełnomocnika;
  • wysłanie formularza papierowego listem poleconym wraz z notarialnym potwierdzeniem własnoręczności podpisu wnioskodawcy;
  • złożenie elektronicznie formularza niepodpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym;
  • wysłanie elektronicznie formularza podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Przed wypełnieniem druku CEIDG-1, warto zapoznać się z instrukcją wypełniania druku CEIDG-1, zamieszczoną na stronie Ministerstwa Gospodarki. Przepisy nie nakładają na gminy konkretnego terminu dokonania wpisu, ale przewidują niezwłoczne wydanie przedsiębiorcy zaświadczenia o wpisie do ewidencji. W zależności od gminy, przedsiębiorcy składający wnioski osobiście w wersji papierowej, mogą otrzymać zaświadczenie „od ręki”, w innych przypadkach niezwłocznie. Stworzony przez nas interaktywny formularz wypełniania wniosku CEIDG-1 o założenie działalności gospodarczej zawiera dane adresowe wszystkich Urzędów Miasta/Gminy, Urzędów Skarbowych, oraz oddziałów ZUS i GUS.

Klasyfikacja PKD

Polska Klasyfikacja Działalności jest spisem nazwanych czynności, które mogą być wykonywane przez przedsiębiorstwo. Każda nowo powstająca firma jest zobowiązana wybrać z istniejącej klasyfikacji te czynności, które będą wykonywane w ramach działania firmy lub są planowane w niedalekiej przyszłości. Nie może wykonywać czynności nie zgłoszonych. Przedsiębiorca może wybrać więcej niż jeden rodzaj działalności. W pierwszej kolejności podajemy jej przeważające rodzaje. Dodatkowe rodzaje prowadzonej działalności są przydatne wówczas, gdy spodziewamy się, że firma może zacząć prowadzić działalność gospodarczą w danym zakresie w niedalekiej przyszłości. Nie ma limitu numerów PKD, może być ich wymieniona dowolna ilość. Gdy podanych rodzajów działalności jest więcej niż 10, należy dołączyć druk CEIDG-1 RD. W trakcie prowadzenia działalności, jest możliwość dodania kolejnego numeru PKD i nawet jeśli przy rejestrowaniu firmy numer nie został wskazany, można go dodać składając ponownie formularz CEIDG-1 jako aktualizację. Podobnie jak w przypadku założenia działalności, zmiana w niej nie jest objęta żadną opłatą. Nasz interaktywny formularz wypełniania wniosku CEIDG-1 o założenie działalności gospodarczej zawiera bazę wszystkich kodów PKD wraz z wyszukiwarką.

Dane przeznaczone do Urzędu Skarbowego

Już w momencie wypełniania wniosku CEIDG-1 należy zastanowić się nad rodzajem prowadzonej księgowości. Widnieją na nim opcje: księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, inne ewidencje lub brak prowadzenia księgowości. Przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych, przedsiębiorcy najczęściej wybierają:
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – daje możliwość rozliczania się za pomocą podatku dochodowego rozliczanego na zasadach ogólnych (według skali) oraz podatku liniowego. Jest to forma opłacalna dla przedsiębiorców, których działalność będzie się wiązała z ponoszeniem określonych kosztów. Są one bowiem odejmowane od przychodu, zmniejszając przez to kwotę podatku dochodowego.
  • inne ewidencje – do tego rodzaju należy np. ryczałt ewidencjonowany.
Pierwsza pozycja na CEIDG-1 „księgi rachunkowe” jest wybierana przez podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Przed wizytą w Urzędzie Gminy (Miasta) musimy podjąć decyzję, czy chcemy prowadzić księgowość samodzielnie, czy zlecić ją zewnętrznej firmie. Jest to wydatek rzędu 150–500 zł miesięcznie, w zależności od liczby księgowanych dokumentów. Prowadzenie księgowości samodzielnie nie jest trudne, ale wymaga pewnej wiedzy i samodyscypliny.

Księgowość internetowa

My proponujemy skorzystanie z serwisu małej księgowości internetowej ifirma.pl, gdzie każdy użytkownik prowadzący księgowość może bezpłatnie i dowolną liczbę razy korzystać z pomocy ekspertów małej księgowości. Są to osoby z wyższym wykształceniem ekonomicznym i odpowiednim doświadczeniem zawodowym (biura rachunkowe, urzędy skarbowe). Dzięki doświadczeniu i sporej bazy wiedzy obsługują oni od 5 do 10tys.zapytań miesięcznie (czat, e-mail i telefon). Szczególnej opiece poddawani są nowi użytkownicy systemu ifirma.pl – mogą się oni zwrócić o sprawdzenie poprawności wprowadzania dokumentów. Za cenę 45 zł netto miesięcznie otrzymują Państwo wsparcie ekspertów małej księgowości oraz dostęp do serwisu ifirma.pl, który automatycznie prowadzi:
  • Księgę Przychodów i Rozchodów,
  • Ewidencję Przychodów Zryczałtowanych,
  • ewidencję sprzedaży i zakupów VAT,
  • rejestry środków trwałych i wyposażenia,
A ponadto:
  • po zamknięciu miesiąca tworzy deklaracje VAT-7, PIT-5 i ZUS DRA,
  • na koniec roku generuje roczne zeznania podatkowe.
A wszystko to na podstawie wystawianych w systemie faktur i księgowanych wydatków. W zgłoszeniu CEIDG-1, korzystanie z ifirma.pl jest traktowane jako samodzielne prowadzenie księgowości.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.