Faktury dla nievatowca?

nievatowcy a wystawienie faktury

W myśl zmienionych przepisów ustawy o VAT, nievatowcy mają obowiązek wystawiania faktur na życzenie klienta. Co to oznacza w rzeczywistości?

W myśl zmienionych przepisów ustawy o VAT, nievatowcy mają obowiązek wystawiania faktur na życzenie klienta. Co to oznacza w rzeczywistości?

Nievatowiec w ustawie o VAT

Zgodnie z art. 106b, p. 2 ustawy o VAT
podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113” ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3”.
Z kolei punkt 3 tego samego artykułu mówi, że
na żądanie na nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę (…)”.

Rachunek = faktura

W rzeczywistości nie ma większej różnicy między rachunkiem wystawianym przez nievatowca, a fakturą, którą musi wystawić na życzenie klienta. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 03.12. 2013 r. (obowiązującym od 1 stycznia) faktura wystawiana przez nievatowca zawiera dokładnie te same dane, które zawierał rachunek. I tak, z punktu widzenia przepisów, dokument zawierający wszystkie elementy typowe dla rachunku jest traktowany jako faktura. Nie ma też znaczenia nazwa takiego dokumentu, ponieważ nie jest ona obowiązkowym elementem faktury, w związku z tym, w tytule może widnieć „rachunek”, „faktura”, inny dowolny tytuł lub nawet jego brak. Jedyną istotna zmianą jest różnica między rachunkiem, a fakturą dla czynności zwolnionych z VAT. Faktura taka powinna zawierać podstawę zwolnienia (przepis, z którego wynika zwolnienie VAT). W związku z prośbami klientów ifirma.pl, zmiany związane z nowymi przepisami zostaną uwzględnione przy najbliższym wdrożeniu – ok. 14 lutego.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.