Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS

wniosek RDS przez PUE-ZUS

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek ZUS. Złożenie wniosku RDS może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, u których na skutek wystąpienia pandemii COVID-19 pojawiły się problemy w ich spłacie.

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek ZUS. Złożenie wniosku RDS może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, u których na skutek wystąpienia pandemii COVID-19 pojawiły się problemy w ich spłacie.

 

1. Warunki dotyczące złożenia wniosku RDS

Możliwość złożenia wniosku RDS przysługuje dla płatników, którzy w wyniku epidemii koronawirusa mają trudności ze spłatą:

 • zobowiązań składek ZUS pomimo wcześniejszego zawarcia z ZUS-em umowy o odroczenie terminu płatności składek nieopłaconych, dla których terminy płatności przypadają na okres marzec, kwiecień oraz maj 2020 r.
 • rat pomimo wcześniejszego podpisania z ZUS-em umowy o rozłożenie zadłużenia na raty. Płatnik może wnioskować o zawieszenie spłaty składek, dla których terminy płatności przypadają na okres marzec, kwiecień oraz maj 2020 r.
 

Zawieszenie realizacji umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty na okres 3 miesięcy skutkuje wydłużeniem obowiązywania tej umowy o okres 3 miesięcy.

2. Jak złożyć wniosek?

W sytuacji wypełniania wniosku w wersji papierowej, warto postępować zgodnie z instrukcją.

Poniżej przedstawiamy sposób wysyłki wniosku przez PUE-ZUS.

W pierwszej kolejności należy zalogować się do PUE-ZUS, np. za pomocą profilu zaufanego.

Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

Następnie należy przejść do zakładki Płatnik ➡ Usługi ➡ Odnajdujemy na liście RDS ➡ Przejdź do usługi.

Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

Pojawi się formularz o zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiące, w którym należy sprawdzić poprawność danych na stronie 1.

a. Dane wnioskodawcy

Wniosek składa się z następujących części:

 1. Dane wnioskodawcy

  W pierwszej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane identyfikacyjne swojej firmy takie jak:

 • NIP,
 • REGON,
 • nazwa skrócona (należy wskazać zarówno w przypadku osób fizycznych jak i osób prawnych np. wspólnicy spółek cywilnych)
 • oraz dane identyfikacyjne płatnika składek takie jak:
  • PESEL bądź w przypadku jego braku należy podać rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (osoba fizyczna z nadanym numerem nip i regon nie wskazuje numeru pesel),
  • imię,
  • nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mailowy.
 • W przypadku pytań i wątpliwości podanie numeru telefonu i adresu e-mail w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ZUS-em.
 •  

  Wszelkie dane dotyczące wnioskodawcy automatycznie zostaną pobrane z profilu PUE ZUS. Należy je natomiast zweryfikować i sprawdzić poprawność wprowadzonych danych.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  b. Treść wniosku

  W drugiej części wniosku przedsiębiorca zaznacza jedną z dwóch możliwości:

  • A. zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie zadłużenia na raty na okres 3 miesięcy,

  Dotyczy sytuacji, gdy ubezpieczony posiada zawartą umowę z ZUS o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowę o odroczeniu terminu płatności i jednocześnie ze względu na wystąpienie pandemii COVID-19 ma trudności z uregulowaniem zobowiązań. W takiej sytuacji płatnik składek może skorzystać z wsparcia polegającego na zawieszeniu realizacji spłaty zobowiązań wynikających z umowy na okres 3 miesięcy. Dotyczy to rat i składek nieopłaconych, których terminy płatności przypadają w marcu, kwietniu lub maju 2020 r.

  • B. zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek na okres 3 miesięcy.

  Dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca w następstwie wystąpienia pandemii COVID-19 ma problemy finansowe z uregulowaniem zobowiązań składek ZUS pomimo wcześniejszego zawarcia z ZUS-em umowy o odroczenie terminu płatności. W takiej sytuacji płatnik składek może skorzystać z wsparcia polegającego na odroczeniu terminu płatności składek ZUS nieopłaconych, których terminy płatności przypadają w marcu, kwietniu lub maju 2020 r.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  c. Uzasadnienie wniosku

  W tej części ubezpieczony uzasadnia wniosek, podając w jakim stopniu epidemia wpłynęła na sytuację finansową jego przedsiębiorstwa.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  d. Oświadczenie ubezpieczonego

  Ostatnim punktem wniosku jest oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że wskazane dane we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym. ZUS zastrzega również, że w przypadku, jeżeli przedsiębiorca wprowadzi go w błąd, organ ma prawo do wypowiedzenia podpisanej umowy ze skutkiem natychmiastowym.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS    

  e. Wysyłka deklaracji do ZUS

  Aby prawidłowo wysłać deklaracje do ZUS, wybieramy opcję Sprawdź ➡ Zapisz ➡ Zamknij.

  Jeśli pojawią się pola, które dodatkowo należy uzupełnić – po wybraniu opcji Sprawdź wyświetli się odpowiednia informacja w zakładce Uwagi i błędy.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  W sytuacji gdy wszystkie pola zostały wypełnione – wówczas liczba błędów w tej zakładce będzie wynosiła 0. Natomiast w przypadku pojawienia się braków – wystarczy wybrać konkretny błąd – zostaniemy przeniesieni w miejsce, które będzie trzeba wypełnić.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS   Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  Po “zamknięciu” formularza pozostaje nam wysłanie go do ZUS. W tym celu wybieramy opcję Wyślij ➡ potwierdzamy oświadczenie ➡ ok.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS   Na kolejnej stronie wybieramy sposób odpowiedzi – przy wysyłce przez PUE-ZUS powinno być zaznaczone elektronicznie (przez portal PUE ZUS) oraz zatwierdzamy poprzez wybranie opcji OK. Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  W kolejnym kroku wybieramy sposób podpisania dokumentu.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  3. Jak sprawdzić czy wniosek został wysłany?

  Jeśli wniosek jest wysłany – dostępny będzie w zakładce Dokumenty i wiadomości ➡ Dokumenty wysłane.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  4. Gdzie szukać dokumentu, jeśli nie udało się go podpisać?

  Jeśli podczas wysyłki pojawił się błąd, należy szukać dokumentu w zakładce Zlecenia ➡ Operacje do potwierdzenia ➡ Potwierdź profilem zaufanym EPUAP.

  Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS  

  5. Podpisanie umowy – sposób dostarczenia

  Z uwagi na epidemię COVID-19, ZUS umożliwia wysłanie skanu lub zdjęcia podpisanej umowy na adres e-mailowy danego oddziału ZUS. Podpisaną umowę można również złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub wysłać pocztą.

  Przedsiębiorca, który skorzystał z możliwości przesłania umowy mailem, ma obowiązek najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii dostarczyć papierowy oryginał dokumentu. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, ZUS przyjmie stanowisko, że nie doszło do zawarcia umowy i w konsekwencji naliczy odsetki od należności objętych umową.

  Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie wniosek, płatnik składek może zakwestionować wydaną decyzję. W tym celu konieczne jest złożenie pisma do placówki ZUS w terminie 7 dni od otrzymania negatywnej odpowiedzi.

  6. W jakich przypadkach można ponownie składać wniosek RDS?

  ZUS daje możliwość ponownego złożenia wniosku o renegocjację zawartej umowy, jeżeli w przeciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie.

   

  Dowiedz się jak wysłać wniosek ZUS RDO
  ▲ wróć na początek
  UWAGA

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość