Blog ifirma.pl

Jak wypełnić wniosek RDS – przez PUE ZUS

|
|
6 minut czytania
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek ZUS. Złożenie wniosku RDS może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, u których na skutek wystąpienia pandemii COVID-19 pojawiły się problemy w ich spłacie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek ZUS. Złożenie wniosku RDS może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, u których na skutek wystąpienia pandemii COVID-19 pojawiły się problemy w ich spłacie.

 

1. Warunki dotyczące złożenia wniosku RDS

Możliwość złożenia wniosku RDS przysługuje dla płatników, którzy w wyniku epidemii koronawirusa mają trudności ze spłatą:

 • zobowiązań składek ZUS pomimo wcześniejszego zawarcia z ZUS-em umowy o odroczenie terminu płatności składek nieopłaconych, dla których terminy płatności przypadają na okres marzec, kwiecień oraz maj 2020 r.
 • rat pomimo wcześniejszego podpisania z ZUS-em umowy o rozłożenie zadłużenia na raty. Płatnik może wnioskować o zawieszenie spłaty składek, dla których terminy płatności przypadają na okres marzec, kwiecień oraz maj 2020 r.
 

Zawieszenie realizacji umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty na okres 3 miesięcy skutkuje wydłużeniem obowiązywania tej umowy o okres 3 miesięcy.

2. Jak złożyć wniosek?

W sytuacji wypełniania wniosku w wersji papierowej, warto postępować zgodnie z instrukcją.

Poniżej przedstawiamy sposób wysyłki wniosku przez PUE-ZUS.

W pierwszej kolejności należy zalogować się do PUE-ZUS, np. za pomocą profilu zaufanego.

logowanie do PUE  

Następnie należy przejść do zakładki Płatnik ➡ Usługi ➡ Odnajdujemy na liście RDS ➡ Przejdź do usługi.

katalog usług - RDS  

Pojawi się formularz o zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiące, w którym należy sprawdzić poprawność danych na stronie 1.

a. Dane wnioskodawcy

Wniosek składa się z następujących części:

 1. Dane wnioskodawcy

  W pierwszej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane identyfikacyjne swojej firmy takie jak:

  • NIP,
  • REGON,
  • nazwa skrócona (należy wskazać zarówno w przypadku osób fizycznych jak i osób prawnych np. wspólnicy spółek cywilnych)
 2. oraz dane identyfikacyjne płatnika składek takie jak:
  • PESEL bądź w przypadku jego braku należy podać rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (osoba fizyczna z nadanym numerem nip i regon nie wskazuje numeru pesel),
  • imię,
  • nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mailowy.
 3. W przypadku pytań i wątpliwości podanie numeru telefonu i adresu e-mail w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ZUS-em.
 

Wszelkie dane dotyczące wnioskodawcy automatycznie zostaną pobrane z profilu PUE ZUS. Należy je natomiast zweryfikować i sprawdzić poprawność wprowadzonych danych.

RDS - weryfikacja danych  

b. Treść wniosku

W drugiej części wniosku przedsiębiorca zaznacza jedną z dwóch możliwości:

 • A. zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie zadłużenia na raty na okres 3 miesięcy,

Dotyczy sytuacji, gdy ubezpieczony posiada zawartą umowę z ZUS o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowę o odroczeniu terminu płatności i jednocześnie ze względu na wystąpienie pandemii COVID-19 ma trudności z uregulowaniem zobowiązań. W takiej sytuacji płatnik składek może skorzystać z wsparcia polegającego na zawieszeniu realizacji spłaty zobowiązań wynikających z umowy na okres 3 miesięcy. Dotyczy to rat i składek nieopłaconych, których terminy płatności przypadają w marcu, kwietniu lub maju 2020 r.

 • B. zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek na okres 3 miesięcy.

Dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca w następstwie wystąpienia pandemii COVID-19 ma problemy finansowe z uregulowaniem zobowiązań składek ZUS pomimo wcześniejszego zawarcia z ZUS-em umowy o odroczenie terminu płatności. W takiej sytuacji płatnik składek może skorzystać z wsparcia polegającego na odroczeniu terminu płatności składek ZUS nieopłaconych, których terminy płatności przypadają w marcu, kwietniu lub maju 2020 r.

treść wniosku RDS  

c. Uzasadnienie wniosku

W tej części ubezpieczony uzasadnia wniosek, podając w jakim stopniu epidemia wpłynęła na sytuację finansową jego przedsiębiorstwa.

uzasadnienie wniosku RDS  

d. Oświadczenie ubezpieczonego

Ostatnim punktem wniosku jest oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że wskazane dane we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym. ZUS zastrzega również, że w przypadku, jeżeli przedsiębiorca wprowadzi go w błąd, organ ma prawo do wypowiedzenia podpisanej umowy ze skutkiem natychmiastowym.

wniosek RDS - oświadczenie    

e. Wysyłka deklaracji do ZUS

Aby prawidłowo wysłać deklaracje do ZUS, wybieramy opcję Sprawdź ➡ Zapisz ➡ Zamknij.

Jeśli pojawią się pola, które dodatkowo należy uzupełnić – po wybraniu opcji Sprawdź wyświetli się odpowiednia informacja w zakładce Uwagi i błędy.

RDS - lista błędów  

W sytuacji gdy wszystkie pola zostały wypełnione – wówczas liczba błędów w tej zakładce będzie wynosiła 0. Natomiast w przypadku pojawienia się braków – wystarczy wybrać konkretny błąd – zostaniemy przeniesieni w miejsce, które będzie trzeba wypełnić.

RDS - poprawione błędy   wysyłanie wniosku RDS  

Po “zamknięciu” formularza pozostaje nam wysłanie go do ZUS. W tym celu wybieramy opcję Wyślij ➡ potwierdzamy oświadczenie ➡ ok.

wniosek RDS - podpis i akceptacja   Na kolejnej stronie wybieramy sposób odpowiedzi – przy wysyłce przez PUE-ZUS powinno być zaznaczone elektronicznie (przez portal PUE ZUS) oraz zatwierdzamy poprzez wybranie opcji OK. sposób odpowiedzi od ZUS  

W kolejnym kroku wybieramy sposób podpisania dokumentu.

podpisanie wniosku przez ePUAP  

3. Jak sprawdzić czy wniosek został wysłany?

Jeśli wniosek jest wysłany – dostępny będzie w zakładce Dokumenty i wiadomości ➡ Dokumenty wysłane.

lista dokumentów - wysłany wniosek  

4. Gdzie szukać dokumentu, jeśli nie udało się go podpisać?

Jeśli podczas wysyłki pojawił się błąd, należy szukać dokumentu w zakładce Zlecenia ➡ Operacje do potwierdzenia ➡ Potwierdź profilem zaufanym EPUAP.

Wniosek RDS - dokument bez podpisu  

5. Podpisanie umowy – sposób dostarczenia

Z uwagi na epidemię COVID-19, ZUS umożliwia wysłanie skanu lub zdjęcia podpisanej umowy na adres e-mailowy danego oddziału ZUS. Podpisaną umowę można również złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub wysłać pocztą.

Przedsiębiorca, który skorzystał z możliwości przesłania umowy mailem, ma obowiązek najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii dostarczyć papierowy oryginał dokumentu. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, ZUS przyjmie stanowisko, że nie doszło do zawarcia umowy i w konsekwencji naliczy odsetki od należności objętych umową.

Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie wniosek, płatnik składek może zakwestionować wydaną decyzję. W tym celu konieczne jest złożenie pisma do placówki ZUS w terminie 7 dni od otrzymania negatywnej odpowiedzi.

6. W jakich przypadkach można ponownie składać wniosek RDS?

ZUS daje możliwość ponownego złożenia wniosku o renegocjację zawartej umowy, jeżeli w przeciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie.

 

Dowiedz się jak wysłać wniosek ZUS RDO
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie