Nowelizacja ustawy o VAT – najważniejsze zmiany w 2013 r.

Od nowego roku obowiązywać będzie znowelizowana ustawia o VAT. Zmienią się przepisy dotyczące samego podatku, ale również zasad korzystania z kasy fiskalnej czy wystawiania faktur. Większość zmian ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. Niektóre wprowadzane będą stopniowo, wraz z upływem miesięcy.

Od nowego roku obowiązywać będzie znowelizowana ustawia o VAT. Zmienią się przepisy dotyczące samego podatku, ale również zasad korzystania z kasy fiskalnej czy wystawiania faktur. Większość zmian ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. Niektóre wprowadzane będą stopniowo, wraz z upływem miesięcy.
Sporo zmian nastąpi w obszarze faktur. Ministerstwo Finansów postanowiło pójść na rękę przedsiębiorcom, dlatego też wprowadzi np. fakturę uproszczoną. Zmiany czekają również faktury zbiorcze, faktury sprzedaży oraz e-faktury. Zmiany związane z fakturami wejdą w życie od 1 stycznia 2013 roku.
    • Faktura uproszczona
Od nowego roku zaczną funkcjonować faktury uproszczone. Ich wprowadzenie to ukłon Ministerstwa w stronę małych przedsiębiorstw mających wielu zmiennych klientów (np. małe punkty sprzedaży, kioski). Dokonując sprzedaży na sumę 450 zł brutto (lub 100 euro), przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę uproszczoną. Jeżeli sprzedaż będzie opodatkowana jedną stawką VAT, faktura uproszczona może zawierać: nazwę towaru/usługi, całkowitą kwotę podatku oraz kwotę należności. W przypadku sprzedaży opodatkowanej kilkoma stawkami VAT, faktura uproszczona nie musi zawierać danych odbiorcy – wystarczy jego NIP.
    • Faktura zbiorcza
Przedsiębiorca, który sprzedaje towar/usługę jednemu kontrahentowi częściej niż raz w miesiącu, będzie mógł wystawić fakturę zbiorczą.
    • Faktura sprzedaży
Kolejną nowością w temacie faktur będzie możliwość wystawienia faktury sprzedaży przez nabywcę. Obie strony tzn. sprzedawca i kupujący, będą musiały wyrazić na to zgodę. Ponadto: • nabywca musi być płatnikiem VAT, • nabywca i sprzedawca zawrą umowę upoważniającą do wystawiania faktur sprzedaży przez tego pierwszego, • umowa określa m. in. termin obowiązywania (nie dłuższy niż 2 lata) czy towary/usługi, które widnieć będą na wystawianych fakturach. Co istotne, faktura sprzedaży będzie mogła zostać wystawiona przez biuro rachunkowe lub przedstawiciela podatkowego.
    • Faktury elektroniczne
Aby móc wysyłać kontrahentowi e-fakturę, należy wcześniej uzyskać na to jego zgodę. Dzięki zastosowaniu „domniemania akceptacji otrzymania faktury elektronicznej” obowiązek ten przestanie istnieć. Nowy termin w słowniku księgowym dotyczyć będzie sytuacji, w której klient opłaci otrzymaną e-fakturę. Będzie to równoznaczne z jej akceptacją. O braku akceptacji na otrzymywanie e-faktur trzeba będzie poinformować sprzedawcę. Wystawiając fakturę elektroniczną trzeba będzie zapewnić jej autentyczność. Już dziś można to zrobić przy użyciu np. darmowego certyfikatu bezpieczeństwa e-faktur z ifirma.pl. Jego użycie potwierdza autentyczność i integralność treści faktury. Skutkiem nadchodzących zmian będzie też wycofanie faktur wewnętrznych oraz możliwość wystawiania faktur przez nie-vatowców.

Zmiany w VAT

Od 1 kwietnia 2013 roku wzrośnie stawka VAT na wybrane towary. Produkty takie jak kawa (sprzedawana w lokalu), wyroby artystyczne, sztuka ludowa i niektóre usługi pocztowe objęte zostaną stawką 23%. Stawką 8% objęte zostaną gotowe posiłki. Od stycznia 2013 roku zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego dla małych podatników. W tym przypadku:
  • jeśli nabywcą będzie płatnik VAT – obowiązek podatkowy powstanie wraz z zapłatą (również częściową) za towar lub usługę,
  • jeśli nabywca nie będzie vatowcem – zasady będą takie jak powyżej, z tą różnicą, że obowiązek podatkowy nie może powstać później niż 180 dni od sprzedaży.
Podobne zasady zaczną obowiązywać odnośnie stawki VAT 0%. Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów będzie ją można zastosować jeszcze przed dostawą, nie później jednak niż 2 miesiące po otrzymaniu części lub całości zapłaty. Warunkiem zastosowania stawki 0% będzie też posiadanie dokumentu potwierdzającego otrzymanie zapłaty. Skoro o eksporcie mowa, zainteresowanych tematem powinno ucieszyć wprowadzenie otwartego katalogu dokumentów. W związku z różnymi dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru, które stosuje się w Unii Europejskiej, wprowadzone zostanie wspomniany katalog. Będzie on zawierał m. in. e-dokumentu z systemów elektronicznych państw członkowskich.

Zmiany dotyczące kas fiskalnych

Od nowego roku nastąpi zrównanie limitu uprawniającego do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej. Granica 20 tys. zł będzie obowiązywać zarówno nowo powstałe przedsiębiorstwa jak również kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej. Nowe firmy będą wyliczały limit na podstawie okresu działalności. Jeśli w 2013 roku firma zostanie założona w grudniu, jej limit wyniesie ok 1 670 zł. To nie jedyne obciążenie dla podatników prowadzących ewidencję na kasie. Przypomnijmy, że przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) mówią o upływie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres ten wynosi właśnie 5 lat (licząc od końca roku, w którym minął termin zapłaty podatku). Kasa fiskalna zacznie być obowiązkowa również dla szkół nauki jazdy. Większość z opisanych zmian zacznie obowiązywać 1 stycznia 2013 roku. Niektóre zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2013 roku, inne – jak np. przepisy o podstawie opodatkowania – na początku roku 2014.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.