W grudniu opłacamy zaliczkę w podwójnej wysokości

Zaliczki miesięczne od osiągniętych dochodów z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca lub kwartału za miesiąc lub kwartał poprzedni.

Zaliczki miesięczne od osiągniętych dochodów z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca lub kwartału za miesiąc lub kwartał poprzedni.
 
Zaliczkę za grudzień odprowadza się do 20 grudnia w wysokości zaliczki za poprzedni miesiąc, co w praktyce oznacza, że należy odprowadzić podatek w podwójnej wysokości. Takie uregulowanie oznacza, że podatnicy zobowiązani są w terminie do dnia 20 grudnia 2011 r. opłacić zaliczkę na podatek w podwójnej wysokości zaliczki za listopad 2011. Od 2010 roku miała zostać zlikwidowana zaliczka w podwójnej wysokości, jednak mimo takich założeń nadal obowiązuje. Zmiana została przesunięta do 2012 roku. Dlatego warto się zastanowić się nad listopadowymi inwestycjami, tak aby udało się osiągnąć zmniejszenie przychodu w danym okresie rozliczeniowym. Na przykład w przypadku amortyzowanych środków trwałych należy je zakupić i wprowadzić do ewidencji już w październiku. Wówczas pierwszy odpis amortyzacyjny będzie mógł być naliczony za listopad. Na listopad można zaplanować większe zakupy wyposażenia (do 3,5 tys. zł, czyli niepodlegające amortyzacji)lub środki trwałe, które można amortyzować jednorazowym odpisem w miesiącu zakupu, co pozwoli zwiększyć koszty działalności. Przy rozliczaniu się w trybie kwartalnym podatnik też nie wylicza zaliczki na podatek na podstawie rzeczywistych danych za IV kwartał, tylko analogicznie do powyższych zasad wpłaca do 20 grudnia zaliczkę w wysokości zaliczki jaka została wyliczona za III kwartał.I tutaj również, gdy za III kwartał nie wystąpiła zaliczka na podatek dochodowy, wówczas nie ma zaliczki za IV kwartał – nawet jeśli IV kwartał zakończyłby się wysokim dochodem. Ostateczne rozliczenie wpłaconych zaliczek podatkowych i rzeczywiście wyliczonego podatku za cały rok nastąpi do końca miesiąca kwietnia 2012 r. w rozliczeniu rocznym na deklaracji PIT-36 lub PIT-36L.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.