ABC księgowości – zaliczka na podatek dochodowy

zaliczkana podatek dochodowy

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej często zadają pytanie, dlaczego program księgowy podał, że zaliczka na podatek wynosi 0 zł gdy oni wykazują zysk. Przedstawimy zasady wyliczania zaliczek przez podatników rozliczających się zarówno wg skali podatkowej jak i opodatkowanych liniowo.

Przedsiębiorcy prowadzący księgowość w oparciu o KPiR muszą co miesiąc (lub kwartał) obliczać i wpłacać na konto urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Wyliczanie podatku odbywa się w cyklu rocznym, czyli podatek wylicza się zawsze od dochodu, którym jest nadwyżka przychodów (narastająco od początku roku) nad kosztami (narastająco od początku roku). Od dochodu odejmuje się sumę zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Od wyliczonego podatku odejmuje się sumę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczki wyliczone w poprzednich miesiącach są odejmowane od podatku wyliczonego na koniec danego miesiąca.
Przedsiębiorcy prowadzący KPiR mogą na dwa sposoby wyliczać zaliczki na podatek dochodowy – według skali lub liniowo.

Podatek rozliczany według skali

(do momentu przekroczenia pierwszego progu podatkowego tzn. 85528,00 zł):
  1. Przychód od początku roku – koszty od początku roku = dochód
  2. Dochód – możliwa do rozliczenia strata z lat ubiegłych – suma zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne (o ile nie były zaliczane w kosztach w KPiR) = dochód do opodatkowania.
  3. Dochód do opodatkowania zaokrąglamy do pełnych złotych, tworząc podstawę opodatkowania.
  4. Podstawa opodatkowania x 18% – 556,02 zł (podatek zwolniony z poboru) = podatek od początku roku.
  5. Podatek – suma odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% od podstawy) = podatek liczony od początku roku.
  6. Podatek liczony od początku roku – zaliczki zapłacone w poprzednich miesiącach = zaliczka za dany miesiąc/kwartał.
  7. Zaliczkę za dany miesiąc/kwartał zaokrąglamy do pełnych złotych = kwota do wpłaty.

Podatek rozliczany liniowo

  1. Przychód od początku roku – koszty od początku roku = dochód
  2. Dochód – możliwa do rozliczenia strata z lat ubiegłych – suma zapłaconych składek na ub. społeczne (o ile nie były zaliczane w kosztach w KPiR) = dochód do opodatkowania.
  3. Dochód do opodatkowania zaokrąglamy do pełnych złotych, tworząc podstawę opodatkowania.
  4. Podstawa opodatkowania x 19 % = podatek.
  5. Podatek – suma odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% od podstawy) = podatek liczony od początku roku.
  6. Podatek liczony od początku roku – zaliczki zapłacone w poprzednich miesiącach = zaliczka za dany miesiąc/kwartał.
  7. Zaliczkę za dany miesiąc/kwartał zaokrąglamy do pełnych złotych = kwota do wpłaty.

Zaliczki na podatek dochodowy – wpłaty do US

Zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca się na konto US w terminie do 20. dnia miesiąca za okres poprzedni (miesiąc bądź kwartał, w zależności jaki tryb wpłacania zaliczek określił podatnik). Składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczane są od podatku, dlatego może nie występować podatek do zapłaty mimo dochodu przekraczającego kwotę wolną od podatku. Obecnie przedsiębiorcy prowadzący KPiR nie mają obowiązku składania deklaracji na podatek dochodowy w trakcie roku (PIT-5 lub PIT-5L).
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość