Blog ifirma.pl

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

|
|
5 minut czytania
Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy z klientem? W erze cyfrowej transformacji firmy nieustannie poszukują sposobów na optymalizację procesów i zwiększenie efektywności. Dzięki transkrypcjom oszczędzasz cenny czas, a jednocześnie zyskujesz i porządkujesz kluczowe informacje i wnioski, które napędzają Twój biznes. Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która automatyzuje transkrypcję i podsumowywanie nagrań audio i wideo. Poznaj możliwości narzędzi takich jak Notta, Otter czy Fireflies AI i dowiedz się, jak mogą zrewolucjonizować pracę w Twojej firmie. Jak ta przełomowa technologia może wzmocnić Twoją przewagę konkurencyjną?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

AI transkrypcje – jak to działa?

Postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji znacząco usprawnia proces transkrypcji nagrań audio i wideo. Automatyczne transkrypcje wykorzystują zaawansowane modele rozpoznawania mowy (ASR – Automatic Speech Recognition), przetwarzania języka naturalnego (NLP – Natural Language Processing) i duże modele językowe (LLM – Large Language Models). Systemy „słuchają” nagrania, rozpoznają słowa, a nawet całe frazy i generują dokładny zapis tekstowy rozmowy.

Ciągłe doskonalenie technologii AI transkrypcji przynosi wymierne korzyści użytkownikom. Modele stają się coraz bardziej precyzyjne, rozpoznając różne akcenty, dialekty i środowiska akustyczne. Dzięki uczeniu maszynowemu systemy adaptują się do specyfiki branży czy firmy, zapewniając wysoką jakość transkrypcji.

Przykładowo, Fireflies AI osiąga imponującą dokładność transkrypcji na poziomie 98,86%, obsługując ponad 69 języków, w tym polski. Taka precyzja ma kluczowe znaczenie w zastosowaniach biznesowych, gdzie każdy detal może mieć wpływ na podejmowane decyzje. Narzędzia takie jak Notta potrafią transkrybować pliki w różnorodnych formatach – WAV, MP3, M4A, AVI, MP4 i wielu innych. Natomiast wsparcie dla wielu języków i formatów sprawia, że AI transkrypcje stają się nieocenionym narzędziem dla firm działających na globalnym rynku.

Źródło: Pika, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Jak biznes może skorzystać na połączeniu transkrypcji i podsumowań?

Zastanawiasz się, jak transkrypcje i podsumowania AI mogą wpłynąć na Twoją firmę? Te potężne narzędzia znajdują zastosowanie w wielu obszarach biznesu, usprawniając procesy i zwiększając efektywność zespołów. Oto kilka przykładów:

 1. Sprzedaż i obsługa klienta. Automatyczne transkrypcje i podsumowania rozmów z klientami dostarczają cennych informacji o ich potrzebach, obawach i opiniach. Integracja z systemami CRM pozwala na łatwe udostępnianie tych danych w całej organizacji.
 2. Rekrutacja. AI analizuje wywiady z kandydatami, wydobywając kluczowe kompetencje i ułatwiając ocenę dopasowania do stanowiska. Otter.ai automatycznie przypisuje zadania rekrutacyjne, zapewniając sprawny przebieg procesu.
 3. Marketing i PR. Transkrypcje podcastów, webinarów czy wywiadów to bogaty zasób treści do wykorzystania w komunikacji marki. Podsumowania ułatwiają tworzenie angażujących materiałów.
 4. Zarządzanie projektami. Transkrypcje i podsumowania spotkań projektowych pozwalają łatwo śledzić postępy, podejmowane decyzje i przydzielone zadania. Notta umożliwia bezproblemowe udostępnianie notatek i współpracę w zespole.

Integracja transkrypcji i podsumowań AI z systemami CRM, takimi jak Salesforce czy HubSpot, pozwala na automatyczne zasilanie bazy wiedzy o klientach. Zebrane dane można wykorzystać do personalizacji komunikacji, proaktywnego reagowania na potrzeby klientów czy optymalizacji procesów sprzedażowych. To przekłada się na zwiększoną lojalność klientów i wyższe wyniki biznesowe.

Niezależnie od branży czy działu, automatyzacja przetwarzania nagrań audio i wideo prowadzi do oszczędności czasu, lepszego zrozumienia klientów i efektywniejszej pracy zespołów. Dlatego po prostu warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom, które opisujemy poniżej.

AI transkrypcje i podsumowania. Jakich narzędzi użyć?

Wybór odpowiedniego narzędzia do AI transkrypcji i podsumowań zależy od specyficznych potrzeb Twojego biznesu. Kluczowe czynniki to m.in. obsługiwane języki, formaty plików, możliwości integracji z innymi systemami czy dodatkowe funkcje, takie jak analiza sentymentu czy automatyczne tagowanie. Przyjrzyjmy się trzem przodującym rozwiązaniom na rynku. Będą to Notta, Otter oraz Fireflies.ai.

Notta

Notta wyróżnia się zaawansowanym podsumowywaniem nagrań. Generuje krótkie streszczenia uwzględniające kluczowe punkty, decyzje i zadania. Pozwala łatwo udostępniać notatki i współpracować z zespołem – np. eksportować transkrypcje do Worda czy wysyłać podsumowania na Slacka. Co ciekawe, Notta oferuje też tłumaczenie transkrypcji na 41 języków.

AI transkrypcje

Źródło: Notta (https://www.notta.ai/en)

Otter

Otter.ai słynie z wirtualnego asystenta OtterPilot, który automatycznie dołącza się do spotkań online i generuje notatki. Innowacją jest Otter AI Chat – pozwala uzyskiwać odpowiedzi i generować treści na podstawie nagrań spotkań. Otter wyróżnia też funkcja tworzenia klipów audio z kluczowymi momentami rozmów.

Fireflies AI

Fireflies AI ułatwia przeszukiwanie nagrań dzięki filtrom i znacznikom tematów. Automatycznie wykrywa pytania, obiekcje czy wzmianki o konkurencji. Pozwala tworzyć bazę wiedzy z nagrań, analizować metryki takie jak czas wypowiedzi rozmówców czy wydźwięk emocjonalny. Fireflies integruje się z popularnymi narzędziami jak Salesforce, Slack czy Zapier.

A oto krótkie zestawienie kluczowych funkcji i cen:

Narzędzie Transkrypcja Podsumowanie Analiza sentymentu Tłumaczenie Integracje Cena
 
Notta
 • Zoom
 • Microsoft Teams
 • Google Meet
 • Webex
 • Dropbox
 • Google Drive
od $20/mies.
 
Otter
 • Slack
 • Salesforce
 • HubSpot
 • Amazon S3
 • Snowflake
 • Microsoft SharePoint
od $8.33/mies.
 
Fireflies AI
 • Google Meet
 • Zoom
 • Teams
 • Webex
 • Ringcentral
 • Aircall
od $19/mies.

Wszystkie trzy narzędzia intensywnie rozwijają swoje funkcje, aby sprostać rosnącym wymaganiom biznesu. Notta planuje wdrożenie automatycznego streszczania wątków tematycznych w nagraniach. Otter pracuje nad integracją z Microsoft Teams. Fireflies AI zapowiada zaawansowaną analizę wzorców komunikacji w zespole.

Wybierając narzędzie AI do transkrypcji i podsumowań, warto nie tylko zweryfikować bieżące potrzeby firmy, ale też ocenić potencjał rozwoju danego rozwiązania.

Podsumowanie

Jak transkrypcje i podsumowania AI mogą zmienić oblicze Twojego biznesu? Kluczowe wnioski to:

 • oszczędność czasu dzięki automatyzacji żmudnego procesu transkrypcji i podsumowywania nagrań,
 • lepsza komunikacja i współpraca w zespole dzięki łatwemu udostępnianiu notatek i kluczowych insightów,
 • głębsze zrozumienie klientów i usprawnienie procesów dzięki analizie nagranych rozmów,
 • wsparcie dla wielu języków i formatów zapewnia elastyczność zastosowań w globalnym biznesie.

Warto jednak pamiętać o aspektach prywatności i bezpieczeństwa danych przy korzystaniu z narzędzi AI. Upewnij się, że wybrane rozwiązanie spełnia standardy ochrony informacji obowiązujące w Twojej branży.

W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji AI w transkrypcji i podsumowywaniu. Wśród potencjalnych kierunków rozwoju wymienia się m.in. generowanie spersonalizowanych raportów i rekomendacji na podstawie analizy nagrań, automatyczne tworzenie prezentacji czy inteligentne łączenie informacji z różnych źródeł danych w firmie.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie