Sztuczna inteligencja dla managerów – nowy asystent
Sztuczna inteligencja już wkracza do biur managerów projektów. Według prognoz analityków Gartnera, do 2030 roku aż 80% żmudnych zadań związanych z zarządzaniem projektami zostanie zautomatyzowanych przez AI. Warto potraktować te dane nie tyle jako ostrzeżenie, ile zaproszenie do wypróbowania możliwości sztucznej inteligencji już dziś.
Traktowanie AI jako partnera w pracy menedżerskiej niewątpliwie otwiera nowe horyzonty. AI można postrzegać jako nowoczesnego asystenta, który nie tylko usprawnia codzienne zadania, ale również oferuje interesujące i nierzadko zaskakująco trafne uwagi na temat realizowanych projektów i gromadzonych danych. W jakich jednak obszarach AI zarządzanie może pomóc organizacji osiągnąć lepsze wyniki?
Szybsze definiowanie zakresu i planowanie projektów z AI
Sztuczna Inteligencja to nie tylko oszczędność czasu w codziennych obowiązkach. To także lepsze prognozowanie ryzyka i planowanie projektów.
Specjalne aplikacje oparte na uczeniu maszynowym i analizie big data są w stanie pomóc menedżerom identyfikować potencjalne zagrożenia, których inaczej mogliby nie dostrzec. Co więcej, algorytmy już dziś potrafią zaproponować najlepsze działania zapobiegawcze i zmodyfikować harmonogramy, by uniknąć ryzyka opóźnień czy wzrostu kosztów.
Tego typu zaawansowane wsparcie decyzyjne pozwoli lepiej planować i definiować zakres nowych projektów. Procesy, które dziś są czasochłonne, powtarzalne i wymagają dużej uwagi, takie jak planowanie zadań czy raportowanie postępów, zostaną zautomatyzowane. AI pomoże zebrać, usystematyzować i przeanalizować niezbędne informacje o projekcie i zaproponuje najlepszy plan działania, uwzględniający możliwe ryzyka.
Dzięki temu menedżerowie zyskają więcej czasu na strategiczne decyzje i bieżącą optymalizację inicjatyw. Będą lepiej przygotowani do prowadzenia nowych projektów mając większą pewność, że osiągną cele bez nieprzewidzianych kosztów po drodze.
Sztuczna inteligencja dla managerów: Wsparcie dla biura zarządzania projektami
Także w codziennej pracy biur zarządzania projektami (PMO) sztuczna inteligencja oferuje duże możliwości optymalizacji.
Inteligentne narzędzia analityczne i automatyzujące już dziś pomagają poprawić wydajność PMO. Przykładowo, prezydent Francji Emmanuel Macron, który jest jednym z orędowników AI w Europie, wykorzystał najnowszą technologię do dostarczania aktualnych informacji o publicznych projektach w kraju.
Podobne, zaawansowane systemy wsparcia decyzyjnego pozwalają szybko i bez przerwy analizować postępy w projektach, przewidywać potencjalne problemy oraz automatycznie reagować na łatwe do rozwiązania kwestie. Ponadto generują raporty, zbierają informacje zwrotne, a nawet za pośrednictwem wirtualnych asystentów wykonują wiele zadań administracyjnych i komunikacyjnych. Na przykład wysyłanie przypomnień, aktualizacji statusu, czy przygotowywanie analiz ryzyka i interesariuszy.
Dzięki temu pracownicy PMO zyskują więcej czasu na strategiczne decyzje, zamiast standardowych obowiązków biurowych.
Analiza danych i tworzenie raportów z AI
Kolejną sferą pracy menedżerskiej, którą odciążą asystenci AI, jest analiza danych oraz raportowanie wyników.
Sztuczna inteligencja pozwala analizować informacje nawet kilkaset razy szybciej niż człowiek. Ponadto algorytmy uczące się na dużych ilościach danych z poprzednich projektów mogą wykryć prawidłowości i trendy niewidoczne dla ludzkiego oka. W ten sposób AI nie tylko generuje raporty w ułamku sekundy, ale też dostarcza cennych wniosków na temat optymalizacji kolejnych inicjatyw.
Korzystając z AI w analizie danych i raportowaniu, managerowie otrzymują mocne wsparcie w podejmowaniu decyzji oraz szansę zwiększenia wydajności zespołu i projektów w firmie.
Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)