Blog ifirma.pl

AI w Polsce. Firmy, spotkania, konferencje

|
|
7 minut czytania
Polska stopniowo buduje swoją pozycję na europejskiej mapie sztucznej inteligencji, stając się ważnym punktem odniesienia w kontekście innowacji i postępu technologicznego. Wzrost zainteresowania i inwestycji w AI, zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i publicznego, otwierają przed polskim biznesem i nauką nowe perspektywy. W niniejszym artykule skupimy się na analizie pozycji Polski na tle innych krajów europejskich w zakresie rozwoju AI, przedstawimy liderów tej branży oraz omówimy znaczenie spotkań i konferencji w kształtowaniu przyszłości AI w Polsce.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

AI w Polsce na tle innych krajów europejskich

Polska, będąc jednym z europejskich liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji, wykazuje imponujący wzrost zainteresowania i inwestycji w technologie AI. Według “Poland Country Report” rok 2023 zdecydowanie był w Polsce „rokiem AI”, z 22% wzrostem firm wdrażających AI w porównaniu do roku 2022.

Jeżeli Polska utrzyma obecny poziom adopcji cyfrowej, może to przyczynić się do dodania aż 576 miliardów PLN do polskiej gospodarki do 2030 roku. Co więcej, 94% polskich firm, które zintegrowały technologie AI, odnotowało wzrost przychodów, co plasuje Polskę powyżej europejskiej średniej wynoszącej 75%. Ponadto 44% polskich przedsiębiorstw deklaruje głębokie zrozumienie chmury obliczeniowej – to najlepszy wynik ze wszystkich krajów europejskich.

Polska jest zatem na bardzo silnej pozycji, przyczyniając się do rozwoju AI w Europie. Świadczy o tym nie tylko wysoki wzrost przychodów firm korzystających z AI, ale także zrozumienie nowoczesnych technologii i potrzeby ich wdrażania. Jednakże, aby utrzymać i rozwijać tę pozycję, konieczne jest kontynuowanie inwestycji w badania i rozwój w dziedzinie AI, a także wspieranie inicjatyw edukacyjnych i współpracy międzynarodowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie firmy są liderami w dziedzinie wdrażania i rozwijania sztucznej inteligencji.

Liderzy AI w Polsce

Polska scena AI może pochwalić się dynamicznym rozwojem i innowacyjnością. Działają tu firmy, które są prawdziwymi liderami w swoich dziedzinach. Polskiego jednorożca, Eleven Labs, start-upu założonego przez Mateusza Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego, nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Firma, dzięki której głosy generowane przez sztuczną inteligencję brzmią jak żywe, nie tylko zarabia krocie, lecz także oferuje coraz to nowe rozwiązania – między innymi sklonowanie własnego głosu do biblioteki Eleven Labs. Otwiera to nowe możliwości zarabiania dla lektorów, dubberów czy aktorów pracujących głosem.

Jednak liderzy AI w Polsce to nie tylko głosy. Przykładem takich przedsiębiorstw są MIM Fertility, Voice Lab, Synerise oraz Vasco AI, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju lokalnego rynku, ale także zyskują coraz szersze uznanie na arenie międzynarodowej.

MIM Fertility

MIM Fertility (https://mimfertility.ai/) to firma założona przez dr. Piotra Wygockiego i Ulę Sankowską w 2019 roku. Wykorzystuje ona najnowsze badania z zakresu uczenia maszynowego do rozwiązywania realnych problemów w opiece zdrowotnej.

Firma rozwija dwa produkty oparte na AI, mające na celu poprawę standardów opieki, zwłaszcza w leczeniu niepłodności:

 • EMBRYOAID – aplikacja ułatwiająca dobór zarodków w in vitro przez analizę zdjęć. Algorytm rozpoznaje fazy dojrzewania zarodków, umożliwiając precyzyjny wybór tych z najlepszymi szansami na ciążę. Aplikacja ma zwiększyć efektywność IVF, zmniejszając ryzyko oraz zapewniając oszczędności czasu i kosztów,
 • FOLLISCAN – narzędzie dla klinik płodności wspierające ultrasonografię, które umożliwia trzykrotnie szybszą analizę pęcherzyków, automatyzację procesów, oraz zwiększoną precyzję dzięki AI, możliwość standaryzacji monitorowania na dużą skalę oraz archiwizację danych.

Zespół MIM Fertility liczy ponad 50 wysoko kwalifikowanych ekspertów. Zrealizował już ponad 30 projektów z zakresu Machine Learning, a wartość wszystkich projektów MIM osiągnęła 6 milionów euro. Firma została też wyróżniona nagrodą za najlepszą innowację na Europejskich Nagrodach Opieki nad Płodnością w 2023 roku.

AI w Polsce

Źródło: MIM Fertility (https://mimfertility.ai/)

Voice Lab

Voice Lab (https://voicelab.ai/) to firma specjalizująca się w AI konwersacyjnej, oferująca produkty, takie jak TRURL dla e-commerce i obsługi klienta.

Projekt TRURL realizowany przez Voice Lab zakłada stworzenie platformy do tworzenia nowoczesnych systemów dialogowych, czyli zaawansowanych czatbotów. Platforma będzie wykorzystywać przykłady ludzkich interakcji, które zostaną automatycznie przeanalizowane i przekształcone w grafy.

Na podstawie tych struktur, system będzie generował modele komunikacyjne, które będą odzwierciedlały zachowania obserwowane w zaimportowanych danych. Użytkownik będzie mógł ręcznie modyfikować te modele za pomocą graficznego interfejsu. Platforma będzie wyposażona w narzędzia do testowania i weryfikacji działania systemu, co pozwoli na identyfikację i poprawę słabo zamodelowanych elementów.

Innowacyjność projektu realizowanego przez Voice Lab polega na zwiększeniu płynności interakcji ze sztuczną inteligencją dzięki użyciu wziętych z życia modeli dialogowych.

AI w Polsce

Źródło: Voice Lab (https://voicelab.ai/)

Synerise

Synerise (https://www.synerise.com/) wykorzystuje AI do zrozumienia i przewidywania indywidualnych zachowań na podstawie dostępnych danych, co pozwala na podejmowanie właściwych decyzji i opiekę nad milionami lub miliardami klientów.

Firma oferuje wielofunkcyjną platformę, która łączy przetwarzanie danych, narzędzia AI i scenariusze wykonania w jednym miejscu, wspierając ambitne przedsiębiorstwa w przyspieszaniu wzrostu i zwiększaniu konkurencyjności.

AI w Polsce

Źródło: Synerise (https://www.synerise.com/)

Vasco AI

Vasco AI to firma założona przez Macieja Góralskiego w 2008 roku. Jej flagowym produktem jest Vasco Translator V4 – urządzenie tłumaczące, które potrafi zrozumieć 76 języków z mowy, 108 języków z tekstu ze zdjęć i 90 języków z ręcznie wprowadzonego tekstu. To rozwiązanie, które ma ułatwiać komunikację na całym świecie, szczególnie w kontekście biznesowym i urzędowym dzięki dostępowi do:

 • darmowego internetu do tłumaczeń – Vasco Translator V4 ma wbudowaną kartę SIM, która zapewnia darmowy i nielimitowany dostęp do Internetu w niemal 200 krajach na całym świecie. Nie trzeba się zatem martwić o dodatkowe opłaty za roaming lub WiFi,
 • tłumaczenie głosowe, zdjęć i tekstu – można więc łatwo porozumiewać się z ludźmi, odczytywać znaki, menu, rozkłady jazdy i inne dokumenty,
 • precyzyjne i szybkie tłumaczenie – Vasco Translator V4 korzysta z 10 silników tłumaczeniowych, które zapewniają do 96% dokładności tłumaczenia. Proces tłumaczenia jest bardzo szybki, zajmuje mniej niż 0,5 sekundy, a wymowa jest wyraźna i naturalna.

Vasco Translator V4 jest ponadto wyposażony w aplikację MultiTalk, która pozwala na prowadzenie czatu do 100 osób w różnych językach. To bardzo przydatne na przykład podczas międzynarodowej konferencji. Każdy uczestnik może wysyłać wiadomości tekstowe i głosowe w swoim języku, a aplikacja tłumaczy je na bieżąco. Urządzenie zostało nagrodzone dwiema prestiżowymi nagrodami projektowymi: Red Dot Award i NY Product Design Award.

AI w Polsce

Źródło: Vasco (https://vasco-electronics.pl/)

Wokół AI – spotkania i konferencje

Rozwój firm AI w Polsce to jednak nie wszystko. Spotkania i konferencje odgrywają kluczową rolę w rozwoju ekosystemu AI, umożliwiając wymianę wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk między przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami sektora publicznego.

AI w Polsce to wydarzenia takie jak AI SUMMIT, PPRAI, czy Infoshare, które stanowią ważne platformy do dyskusji o przyszłości AI i jej wpływie na różne sektory gospodarki.

AI SUMMIT (https://aisummitpoland.pl/), zaplanowany na 9-10 października 2024 roku w Warszawie, to wydarzenie mające na celu zbadanie potencjału AI i podkreślenie znaczenia jego implementacji dla przetrwania organizacji na konkurencyjnym rynku. Konferencja zgromadzi praktyków biznesu, liderów cyfryzacji, ekspertów technologicznych oraz przedstawicieli instytucji wpływających na rozwój i wykorzystanie AI w Polsce. AI SUMMIT 2024 będzie obejmować 4 ścieżki tematyczne, 8 warsztatów, 80 prelegentów i ugości aż 400 uczestników.

Natomiast konferencja PPRAI (https://pp-rai.pl/), organizowana przez Politechnikę Warszawską we współpracy z Polskim Porozumieniem na rzecz Rozwoju Sztucznej Inteligencji, skupia się na wymianie wyników badań i współpracy między społecznością AI, instytucjami badawczymi i partnerami biznesowymi. PPRAI 2024 zaprasza zarówno badaczy, jak i przedstawicieli biznesu, oferując sesje takie jak Young.AI czy Raporty z projektów biznesowych AI.

Ostatnia z konferencji to Infoshare (https://infoshare.pl/) – jedno z największych wydarzeń poświęconych nowym technologiom i startupom w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbędzie się ono w Gdańsku w dniach 22-23 maja. Choć Infoshare nie jest poświęcone wyłącznie sztucznej inteligencji, tematy związane z AI mają tutaj spory udział. Konferencja promuje technologię i innowacje, łączy startupy i firmy, a także organizuje różne inicjatywy towarzyszące, takie jak warsztaty, spotkania i konkursy.

AI w Polsce

Źródło: AI Summit (https://aisummitpoland.pl/)

AI w Polsce – podsumowanie

AI w Polsce rozwija się dynamicznie. Zapewnia to już dziś silną pozycję w rozwoju sztucznej inteligencji na tle innych krajów europejskich, a jest wynikiem wzrostu inwestycji i zainteresowania technologiami AI.

Liderzy AI w Polsce, tacy jak jak MIM Fertility, Voice Lab i Synerise wskazują kierunki rozwoju stosowanej sztucznej inteligencji, podnosząc potencjał polskiego sektora AI. Natomiast wydarzenia takie jak AI SUMMIT, PPRAI czy Infoshare odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu dyskusji o przyszłości AI w Polsce.

Pomimo wyzwań, takich jak potrzeba dalszych inwestycji w badania i rozwój oraz wspieranie edukacji w dziedzinie AI, Polska ma duży potencjał do dalszego umacniania swojej pozycji jako lidera w tej szybko rozwijającej się branży. Zachęcając do kontynuacji innowacji i współpracy, możemy być świadkami jeszcze większego rozkwitu AI w Polsce, co przyniesie korzyści nie tylko polskiej gospodarce, ale także społeczeństwu jako całości.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie