Blog ifirma.pl

Zastosowanie AI w biznesie – 5 nietypowych przykładów

|
|
5 minut czytania
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie. Oprócz najczęstszych obszarów, takich jak marketing, finanse czy ochrona zdrowia, AI wkracza w zupełnie nowe, nietypowe dziedziny.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od gastronomii po rolnictwo, AI otwiera drzwi do przyszłości, gdzie technologia współpracuje z człowiekiem, oferując innowacyjne rozwiązania i rewolucjonizując tradycyjne podejścia. Przyjrzyjmy się kilku nietypowym i inspirującym zastosowaniom AI w biznesie.

Nietypowe zastosowania AI w biznesie

AI w biznesie to nie tylko optymalizacja i automatyzacja. To także innowacyjne podejście do tradycyjnych produktów i usług, umożliwiające lepszą jakość, efektywność i — często nietypowe — doświadczenie użytkownika.

Sztuczna inteligencja to już nie tylko domena gigantów technologicznych. Coraz więcej niewielkich firm wdraża rozwiązania AI, aby usprawnić swoje procesy biznesowe lub wyróżnić się na rynku. AI pojawia się w zupełnie niespodziewanych miejscach.

Flippy — inteligentny robot-kucharz dla restauracji

Flippy 2 to robot stworzony przez firmę Miso Robotics, który potrafi samodzielnie smażyć frytki i inne potrawy w restauracjach typu fast food. Jest wyposażony w kamery i czujniki, dzięki którym może naśladować pracę ludzkiego kucharza.

Co więcej, potrafi współpracować z ludźmi, aby poprawić jakość i spójność potraw, a także zmniejszyć koszty obsługi restauracji. Z technicznego punktu widzenia: Flippy 2 to robot wyposażony w zbiorniki na żywność i głowicę roboczą, która kontroluje ruchy i temperaturę. Flippy wykorzystuje dedykowaną sztuczną inteligencję Miso, która pozwala mu:

 • rozpoznawać i analizować obrazy,
 • dźwięki i
 • dane z czujników — na przykład temperaturę.

Dzięki temu robot może dostosować się do różnych technik i przepisów kulinarnych, przejmując powtarzalne, czasochłonne i niebezpieczne zadania.

zastosowania ai

Źródło: Miso Robotics (https://misorobotics.com/flippy/)

Modna AI w biznesie: Moonwalkers

Moonwalkers to rewolucyjne buty okrzyknięte jednym z najciekawszych wynalazków 2023 roku. Przyspieszają chodzenie nawet o 250%. Mogą więc przydać się zabieganym właścicielom firm, którzy gotowi są zainwestować w nie $1,399.00 zwiększając widoczność AI w biznesie.

Są one wyposażone w sztuczną inteligencję, która uczy się schematów chodu użytkownika i automatycznie naśladuje jego ruchy. Dzięki temu buty niemal „same chodzą”, odciążając mięśnie nóg. Wystarczy przyspieszyć kroku, aby buty zrobiły to samo. Moonwalkers są lekkie, wygodne i łatwe w użyciu. Można je podłączyć do smartfona i dostosować do własnych preferencji.

zastosowania ai

Źródło: Shiftrobotics (https://shiftrobotics.io/products/moonwalkers)

Inteligentna szczoteczka do zębów

Kolejny przykład nietypowego zastosowania sztucznej inteligencji do stworzenia unikalnego produktu to Oral-B Genius X — elektryczna szczoteczka do zębów z wbudowanym modułem AI. Sztuczna inteligencja śledzi technikę mycia zębów i daje użytkownikowi informację zwrotną w czasie rzeczywistym.

Jest ona wyposażona w czujniki nacisku oraz wyświetlacz, który zmienia kolor w zależności od siły szczotkowania na:

 • zielony, gdy jest optymalna,
 • czerwony, gdy za mocno,
 • biały, gdy za słabo.

Dzięki AI szczoteczka uczy się schematu mycia zębów i pomaga osiągnąć jak najlepsze rezultaty każdego dnia. To innowacyjne rozwiązanie wyznaczające nowe standardy dla branży higieny jamy ustnej.

AI w biznesie rolniczym: sztuczne pszczoły

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapylaniu upraw, ale ich populacja maleje na całym świecie. Dlatego naukowcy wspierani przez firmy pracują nad autonomicznymi dronami-pszczołami, które będą naśladować pracę prawdziwych owadów.

Opracowane przez badaczy z Harvard University, sztuczne pszczoły są wyposażone w sztuczną inteligencję i panele solarne. Ich głównym celem jest wykorzystanie AI w biznesie agro i wspieranie rolników, których uprawy znajdują się na terenach, gdzie brakuje owadów zapylających.

robobee

Źródło: Harvard University (https://seas.harvard.edu/news/2019/06/robobee-flies-solo)

Rozpoznawanie emocji dla rekruterów

Zupełnie innym zastosowaniem sposobem na wykorzystanie AI w biznesie jest rozpoznawania obrazu z kamer przez HR. Firmy rekrutacyjne coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Pozwala to lepiej rozpoznać emocje rozmówcy, jego motywację i dopasowanie do stanowiska. AI analizuje: język ciała, ton głosu czy słowa kluczowe wypowiedzi.

To kontrowersyjne rozwiązanie wykorzystujące AI w biznesie może pomóc rekruterom trafniej oceniać kandydatów. Korzysta z niego między innymi firma Emotion AI. Według autorów rozwiązania pozwala ono na cenne wglądy w stan emocjonalny osoby widzianej na ekranie poprzez mierzenie różnych parametrów, takich jak ekspresja mimiczna, ruchy oczu i głowy oraz inne sygnały niewerbalne.

Wielkie korporacje, takie jak Unilever, IBM czy Dunkin Donuts, wykorzystują tę technologię w swoich procesach rekrutacyjnych, oszczędzając wiele godzin pracy poprzez analizę wywiadów wideo za pomocą sztucznej inteligencji. Takie zastosowania budzą jednak wątpliwości natury etycznej i prawnej, szczególnie w kwestii zgody kandydatów na takie wykorzystanie ich danych osobowych, a także transparentności użycia AI w biznesie.

Robotyczne ramię: uniwersalne zastosowanie AI w biznesie

Orangewood Labs to firma z siedzibą w San Francisco, która opracowała robotyczne ramię, którego praca jest sterowana sztuczną inteligencją. Ich najnowszy produkt, platforma RoboGPT, pozwala użytkownikom łatwo programować ramię robota za pomocą poleceń tekstowych lub głosowych. Innymi słowy, można komunikować się z nim tak, jak z ChatGPT.

zastosowania ai

Źródło: Orangewood (https://www.orangewood.co/robogpt.html)

Roboty Orangewood sterowane AI w biznesie można stosować między innymi do następujących zadań:

 • inspekcja jakości — robot może sprawdzać produkty pod kątem wad, niezgodności lub nieprawidłowości za pomocą wysokiej rozdzielczości kamer i przetwarzania obrazów opartego na sztucznej inteligencji,
 • robotyczny barman — łączenie składników, mieszanie i nalewanie z precyzją i wdziękiem to główne zalety robota posługującego obszernym repertuarem przepisów, co pozwala mu tworzyć nieskończoną liczbę doskonale wymieszanych napojów,
 • malowanie natryskowe — robot zapewnia bezbłędną i spójną aplikację farby, chroniąc przy tym zdrowie ludzi,
 • powlekanie proszkowe — robot Orangewood wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję do nakładania precyzyjnych i jednolitych warstw materiału powlekającego w proszku na różne powierzchnie.

Zastosowanie AI w biznesie – podsumowanie

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz to nowszych i bardziej nieoczywistych obszarach. Automatyzacja procesów, personalizacja produktów i usług czy analiza zachowań klientów — to tylko niektóre sposoby na wykorzystanie AI w biznesie. Choć niektóre rozwiązania budzą kontrowersje, AI otwiera przed firmami mnóstwo możliwości usprawnienia działalności i zdobycia przewagi konkurencyjnej. Z pewnością w najbliższych latach będziemy obserwować coraz więcej nietypowych i kreatywnych zastosowań sztucznej inteligencji w różnych branżach.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie