Blog ifirma.pl

Skuteczne prompty do ChatGPT dla HR i rekrutacji

|
|
6 minut czytania
Zastosowanie promptów do ChataGPT w HR i rekrutacji może diametralnie odmienić pracę specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jakie konkretnie korzyści daje wykorzystanie ChatGPT w tych dziedzinach? I jakie prompty do ChatGPT sprawdzą się najlepiej podczas rekrutacji i codziennej pracy z zespołami?

Prompty do ChatGPT w rekrutacji

ChatGPT sprawdza się znakomicie w wielu aspektach procesu rekrutacyjnego. Może automatyzować powtarzalne zadania pojawiające się podczas szukania, oceny i zatrudniania nowych pracowników, takie jak:

 • Generowanie ogłoszeń o pracę – chatbot w kilka sekund jest w stanie stworzyć trafne i wyczerpujące opisy poszukiwanych kandydatów oraz interesujące ogłoszenia rekrutacyjne. Wystarczy podać mu najważniejsze informacje na temat oczekiwań pracodawcy, a resztą zajmie się już sztuczna inteligencja.
 • Przygotowywanie pytań rekrutacyjnych – ChatGPT doskonale sprawdza się w przygotowaniu zestawu pytań do rozmowy kwalifikacyjnej. Pytania można dopasować do konkretnego stanowiska, dzięki czemu pozwolą skutecznie i niesztampowo zweryfikować kompetencje oraz doświadczenie kandydata.
 • Wstępna selekcja kandydatów – po zdefiniowaniu konkretnych wymagań dotyczących poszukiwanego członka zespołu, ChatGPT może podsumować nadesłane CV lub listy motywacyjne. Jednak uwaga – posługując się eksperymentalnymi narzędziami AI trzeba koniecznie usunąć z materiałów dane osobowe kandydatów.
 • Spersonalizowana komunikacja z kandydatami – posługując się nieskomplikowanym promptem ChatGPT można sprawnie generować maile i wiadomości do osób aplikujących o pracę. Treści są spersonalizowane i dostosowane do etapu rekrutacji.
 • Wspomaganie onboardingu nowych pracowników – korzystając z promptów ChatGPT można na przykład przygotować ciekawe welcome packi, zawierające przydatne informacje i wskazówki dla osób rozpoczynających pracę w firmie.

Prompty do ChatGPT dla HR

Możliwości ChatGPT w HR nie ograniczają się tylko do rekrutacji. Oto kilka dodatkowych przykładów zastosowań w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi:

 • Projektowanie szkoleń – ChatGPT może zaproponować interesujące szkolenia i programy rozwojowe dopasowane do potrzeb konkretnych grup pracowników, wystarczy zdefiniować cele i oczekiwania w prompcie ChatGPT.
 • Generowanie pomysłów na działania employer brandingowe – chatbot pomoże stworzyć ciekawe treści promujące firmę jako atrakcyjnego pracodawcę, np. posty do mediów społecznościowych.
 • Przygotowywanie przewodników i instrukcji dla pracowników – za pomocą kilku prostych poleceń, ChatGPT wygeneruje np. zespołowy kontrakt czy instrukcje stanowiskowe.
 • Wspieranie rozwoju pracownika – przygotowanie odpowiedniego zestawu promptów ChatGPT może zmienić chatbota w coacha albo mentora, dzięki któremu pracownik będzie mógł poprawić swoje kompetencje prowadząc rozmowy z chatbotem i rozwiązując problemy z jego pomocą.
 
prompty do ChatGPT

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

10 najlepszych promptów dla HR i rekrutacji

Najlepsze prompty do ChatGPT dla HR i rekrutacji to szablony, warto więc uzupełnić je o:

 • informacje dotyczące firmy – na na przykład zaczerpnięte ze strony internetowej, a także
 • przykłady stworzonych wcześniej dokumentów – czy będą to ogłoszenia o pracę czy nasze notatki z pytaniami do rozmów rekrutacyjnych.

Dzięki temu ChatGPT od razu będzie wiedział, czego od niego oczekujemy i w jakiej firmie „pracuje”. Każdy z promptów warto poprzedzić takim wstępem:

„ROLA: Jesteś doświadczonym specjalistą HR z 10-letnim stażem.”

W ten sposób poprawimy jakość rezultatów. A oto przykłady 10 praktycznych i skutecznych promptów ChatGPT do użycia w kontekście HR i rekrutacji:

 1. Generowanie opisu stanowiska pracy – po podaniu nazwy stanowiska, głównych zadań i cech idealnego kandydata, chatbot stworzy szczegółowy job description. Prompt GPT można sformułować na przykład tak:
 2. „Napisz ogłoszenie o pracę na stanowisko kierownika projektu w firmie XYZ, która zajmuje się rozwiązaniami AI. Wymień główne obowiązki, wymagania i korzyści.”

 3. Tworzenie testów kompetencyjnych – w oparciu o zdefiniowane wcześniej kompetencje, ChatGPT przygotuje zestaw pytań i zadań sprawdzających konkretne umiejętności i wiedzę kandydata. Przykład:
 4. „Stwórz zestaw 5 pytań kompetencyjnych sprawdzających znajomość języka Python wśród kandydatów aplikujących na stanowisko Python Developera.”

 5. Pisanie efektywnych ogłoszeń o pracę – podając najważniejsze informacje o stanowisku, ChatGPT wygeneruje interesującą treść ogłoszenia.
 6. „Przygotuj zabawną i kreatywną treść ogłoszenia o pracę na stanowisko Social Media Managera w agencji marketingowej ABC, która pasuje do naszego stylu komunikacji. Do głównych zadań należy tworzenie kontentu na media społecznościowe. Oczekujemy 2-letniego doświadczenia w social media.”

 7. Przygotowywanie pytań na rozmowę rekrutacyjną – wystarczy zdefiniować poszukiwane kompetencje i doświadczenie, a chatbot przedstawi odpowiednie pytania.
 8. „Wygeneruj listę nietypowych i zaskakujących 10 pytań, które mogę zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej z kandydatem na stanowisko Specjalisty ds. Sprzedaży. Powinien mieć doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej i budowaniu relacji z klientami.”

 9. Maile do kandydatów – ChatGPT umożliwi prowadzenie spersonalizowanej komunikacji mailowej z aplikującymi o pracę.
 10. „Napisz treść oficjalnego maila do kandydata [imię, nazwisko] informującego go o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko projektanta graficznego.”

 11. Onboarding nowego pracownika – chatbot wygeneruje szczegółowy plan wprowadzenia nowej osoby do organizacji.
 12. „Stwórz plan onboardingu dla nowo zatrudnionej osoby na stanowisku Asystentki Zarządu w firmie z branży medycznej. Powinien zawierać kluczowe działania w pierwszym tygodniu i miesiącu pracy.”

 13. Przygotowanie materiałów employer brandingowych – po zdefiniowaniu grupy docelowej i celu, ChatGPT zaproponuje kreatywne treści promujące firmę jako pracodawcę.
 14. „Stwórz 3 pomysły na posty promujące firmę XYZ jako atrakcyjnego pracodawcę w mediach społecznościowych. Firma działa w branży recyklingu odpadów.”

 15. Generowanie pomysłów na szkolenia – wystarczy określić cele i grupę docelową szkolenia, aby chatbot przedstawił interesujące propozycje tematów i form.
 16. „Zaproponuj 5 interesujących tematów szkoleń miękkich dla działu sprzedaży w celu poprawy umiejętności interpersonalnych.“

 17. Przygotowanie przewodnika dla nowego pracownika – ChatGPT automatycznie wygeneruje przewodnik zawierający kluczowe informacje dla osób rozpoczynających pracę w firmie.
 18. „Skorzystaj z wklejonych poniżej dokumentów i stwórz przewodnik onboardingowy dla nowo zatrudnionej osoby w dziale księgowości. Powinien zawierać informacje o firmie, zasadach, narzędziach pracy itp. Dokumenty: ”

 19. Prowadzenie rozmowy oceniającej pracownika – chatbot podsunie szereg przydatnych pytań i tematów do poruszenia podczas performance review.
 20. „ZADANIE: Podsuń mi pomysły na 5 pytań, które mogę zadać mojemu pracownikowi podczas rocznej rozmowy oceniającej w celu omówienia jego rozwoju w firmie. Profil pracownika: ”

Z badań wynika bowiem, że sztuczna inteligencja powiela stereotypy i może na przykład z założenia odradzić świetną kandydatkę na stanowisko programistki, ponieważ jest kobietą – a większość osób pracujących na takich stanowiskach to mężczyźni.

Z badań wynika bowiem, że sztuczna inteligencja powiela stereotypy i może na przykład z założenia odradzić świetną kandydatkę na stanowisko programistki, ponieważ jest kobietą – a większość osób pracujących na takich stanowiskach to mężczyźni.

Spoglądając na liczby: badania przeprowadzone przez Sayasha Kapoor i Arvinda Narayanana wykazały, że ChatGPT jest 2,8 razy bardziej skłonny do udzielania nieprawidłowych odpowiedzi na pytania antystereotypowe niż na pytania stereotypowe (34% nieprawidłowych odpowiedzi w porównaniu do 12%). Można więc w ten sposób odrzucić wielu wartościowych kandydaów.

Gdzie szukać gotowych promptów dla HR?

Potrzebujesz innych promptów, niż te, które przedstawiliśmy, aby maksymalnie wykorzystać możliwości ChatGPT w HR i rekrutacji? Poszukaj samodzielnie gotowych przykładów poleceń, czyli promptów ChatGPT. Oto kilka źródeł, gdzie można znaleźć sprawdzone prompty do ChatGPT dla specjalistów HR:

 • AI for Workhttps://www.aiforwork.co/ – to darmowa biblioteka zaawansowanych wskazówek ChatGPT przeznaczonych dla profesjonalistów pracujących w różnych dziedzinach, takich jak marketing, sprzedaż, prawo, medycyna oraz HR.
 • GPT for HRhttps://www.gptforhr.com/ – ciekawe źródło informacji o sztucznej inteligencji w HR. Również na tej stronie można znaleźć przykłady promptów ChatGPT, gotowych do użycia do pracy w HR i rekrutacji.
 • AI HRhttps://www.aihr.com/ – warto zaglądać na bloga Academy to Innovate HR w poszukiwaniu ciekawych promptów ChatGPT.

Warto sprawdzić fora internetowe, a także grupy na LinkedIn poświęcone HR i rekrutacji.

Prompty do ChatGPT – podsumowanie

ChatGPT może już teraz w znaczący sposób odciążyć działy HR i specjalistów ds. rekrutacji. Automatyzacja żmudnych zadań pozwala skupić się na budowaniu relacji z pracownikami i kandydatami, jednak wprowadzenie zaawansowanych systemów bazujących na sztucznej inteligencji wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście bezstronności i etyki działania AI. Dlatego na razie najlepszym rozwiązaniem wydaje się mądre łączenie umiejętności ludzi i maszyn dla dobra pracowników.

Sprawdź również: Wyszukiwarka AI, czyli gdzie szukać narzędzi sztucznej inteligencji?

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie