Blog ifirma.pl

Kredyty – gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne i firmowe

|
|
3 minut czytania
Czym są kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne i firmowe? Opisujemy od czego zależy decyzja kredytowa i jakie są wymagania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kredyty gotówkowe

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt udzielany w gotówce na dowolny cel. Kredytu zwykle udziela Bank lub inny podmiot kredytowy a okres kredytowania wynosi od kilku miesięcy nawet do 8 lat. Osoba, która ubiega się o kredyt, musi posiadać zdolność kredytową, z kolei wysokość kredytu uzależniona jest od wysokości dochodu netto i innych zobowiązań kredytowych, jakie posiada kredytobiorca.

Wysokość kredytu gotówkowego w zależności od Banku waha się między 500 zł a 200.000 zł.

Kredyty hipoteczne i konsolidacyjne

Kredyt hipoteczny

Jest to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Udzielany jest najczęściej na budowę lub zakup nieruchomości. W celu uzyskania kredytu hipotecznego należy być właścicielem nieruchomości (mieszkania lub domu), którą Bank zaakceptuje jako zabezpieczenie kredytu. W większości Banków część kwoty kredytu hipotecznego można przeznaczyć na inny cel niż budowa, czy remont domu, co pozwala na swobodne dysponowanie przyznaną gotówką.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się długim okresem kredytowania, nawet do 50 lat.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest to taki rodzaj kredytu lub pożyczki, którego przeznaczeniem jest spłata innych zobowiązań kredytobiorcy. Takiej konsolidacji może podlegać bardzo wiele rodzajów kredytów, począwszy od gotówkowego, przez hipoteczny a skończywszy na kredycie ratalnym.

Największym atutem kredytu konsolidacyjnego jest zamiana kilku kredytów, często spłacanych w różnych bankach, w jeden kredyt, zwykle długoterminowy o niższym oprocentowaniu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może spłacać jedną ratę w jednym banku, a nie kilka rat w różnych bankach, co umożliwia większą kontrolę nad wydatkami oraz pozwala zwiększyć płynność finansową.

Kredyty gotówkowe dla firm

Kredyty firmowe udzielane są przez instytucje bankowe z przeznaczeniem na różne cele. Finansowaniu bieżących potrzeb, zwiększaniu środków firmy na finansowanie majątku obrotowego służą kredyty gotówkowe i odnawialne dla firm, natomiast kredyty inwestycyjne i hipoteczne mają na celu powiększenie majątku trwałego firmy lub stworzenie nowego.

Kredyt obrotowy

Służy finansowaniu bieżącej działalności firmy. Można go wykorzystać na przykład na zakup sprzętu służącego do pracy, wyposażenia, towaru, etc. Taki sposób finansowania może stanowić alternatywę w stosunku do linii w rachunku bieżącym, która to z kolei zapewnia nieograniczony dostęp do środków w ramach przyznanego limitu.

Kredyt inwestycyjny

Pozwala na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, których zadaniem jest powiększenie wartości majątku trwałego firmy. Środki udzielone w ramach tego kredytu pozwalają na sfinansowanie inwestycji materialnych (zakup środków trwałych, np. samochodów, sprzętu, etc.), niematerialnych (np. zakup papierów wartościowych) i finansowych (np. zakup akcji lub udziałów).

Jak dostać kredyt?

Procedura ubiegania się o kredyt składa się z kilku etapów:

  • kontakt z doradcą poprzez formularz (nasz konsultant po otrzymaniu zapytania skontaktuje się z Tobą w dogodny dla Ciebie sposób),
  • rozpoznanie potrzeb finansowych i/lub inwestycyjnych poprzez analizę Twojej sytuacji finansowej oraz oczekiwań,
  • przedstawienie najlepszych ofert dobranych pod kątem Twoich potrzeb i możliwości,
  • wskazanie dokumentów wymaganych przez Bank i informowanie o tym, gdzie można te dokumenty uzyskać,
  • dla klientów Biura Rachunkowego: możliwość przygotowania i potwierdzenia wyciągu z KPiR, PIT-u rocznego oraz ewidencji środków trwałych,
  • przesłanie druków i formularzy wymaganych przez Bank
  • ułatwienie i pośredniczenie w komunikacji między Tobą i Bankiem, w celu uzyskania kredytu oraz zawarcia umowy kredytowej,
  • informowanie o etapach i decyzji dotyczącej złożonego wniosku o produkt/usługę finansową.

Od czego zależy decyzja kredytowa?

Przyznanie kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej. Ta z kolei zależy od wielu czynników. Do najczęściej branych pod uwagę zaliczamy:

  • rodzaj kredytu
  • stałe źródło dochodów, ich wysokość i forma zatrudnienia
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego
  • okres spłaty kredytu – im dłuższy, tym większą kwotę możemy otrzymać
  • historię współpracy z bankiem
  • obecne zobowiązania finansowe w innych bankach
  • wiek itp.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie