Zaległy urlop wypoczynkowy za 2023 rok
Kodeks pracy mówi o tym, że każdej zatrudnionej osobie przysługuje corocznie 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od jej stażu pracy). Pracownik ma obowiązek wykorzystania tego urlopu w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo.
Pracownik nie może zrezygnować w urlopu wypoczynkowego w celu otrzymania rekompensaty finansowej. Nie ma również możliwości przekazania urlopu osobie trzeciej. Prawo do wypoczynku jest niezbywalne.
Do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2023?
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, pracodawca może wysłać pracownika na zaległy wypoczynek bez uwzględniania i planowania terminu z podwładnym. Może to zrobić w sytuacji, gdy zatrudniony zwleka z urlopem wypoczynkowym i zbliża się termin jego wykorzystania. Pracodawca powinien posiadać dowody, które będą wskazywały, że wnioskował o zaplanowanie urlopu, ale pracownik nie spełnił jego prośby.
Czy niewykorzystany urlop przepada?
Jeśli urlop nie zostanie wykorzystany w terminie do końca września 2023, nie powoduje to utraty prawa do urlopu. Roszczenia ze stosunku pracy, w tym roszczenie dotyczące zaległego urlopu, ulegają przedawnieniu w po 3 latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Oznacza to, że pracownicy mają na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego 3 lata od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nabyli prawo do urlopu lub od 30 września kolejnego roku kalendarzowego – czyli ostatniego dnia, w którym pracownik może wykorzystać zaległy urlop.
Sprawdź również: Dni wolne w 2023 roku – jak najlepiej zaplanować urlop?