Biała lista a płatności na rzecz faktora

faktoring

Masz problem ze ściąganie należności od kontrahentów i korzystasz z usług faktoringu? Przeczytaj o czym pamiętać.

Płatności na rzecz faktora a biała lista - omówione zagadnienia:

Działalność gospodarcza jest nierozerwalnie związana z podejmowaniem ryzyka handlowego. W konsekwencji długotrwały niekorzystny stan ekonomiczny może zachwiać płynnością finansową firmy, a w dłuższym czasie przyczynić się do jej upadłości. Opóźnienia w płatnościach za faktury przychodowe, które w ostatecznym rozrachunku mogą się skończyć niewypłacalnością dłużnika, w następstwie mogą doprowadzić do poważnych turbulencji w prowadzonej działalności gospodarczej. Zobaczmy, w jaki sposób można zapobiegać takim sytuacjom.

Co to jest faktoring?

Usługa faktoringu polega na wykupie przez podmiot świadczący taką usługę nieprzeterminowanych wierzytelności. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na korzystanie z takich usług otrzymuje zapłatę za dokonaną transakcję handlową w postaci zaliczki od faktora, a nie od bezpośredniego dłużnika. Dzięki takiej decyzji przedsiębiorca dysponuje już środkami finansowymi bez względu na to czy nabywca towaru, czy usługi dokonał za nie płatności. Rola faktoringu jest wielozadaniowa.

Korzystanie z usług faktoringu staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Faktoring traktowany jest jako jedna z form zarządzania płynnością finansową firmy.

czym jest faktoring

Faktoring a biała lista VAT

Płatności na rzecz faktora a biała lista

Faktorant, czyli przedsiębiorca, podpisuje umowę z faktorem. Taka umowa należy do kategorii umów nienazwanych, o których mowa w ustawie Kodeks cywilny co pozwala na dużą swobodą jej kształtowania. Po podpisaniu umowy należności wynikające z faktur przedsiębiorcy regulowane są bezpośrednio na rachunek bankowy faktora.

W związku z powyższym powstaje pytanie, czy płatności dokonywane na rzecz faktora powinny być dokonywane na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście?

Na takim stanowisku stoi Ministerstwo Finansów, które zostało zaprezentowane w objaśnieniach z 20 grudnia 2019 roku. Jeżeli dłużnik zapłaci na rachunek bankowy spoza białej listy będzie musiał liczyć się z konsekwencjami podatkowymi w postaci wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów w PIT oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT.

Część firm faktoringowych do rozliczeń wykorzystuje rachunki wirtualne, których nie ma obowiązku zgłaszania do urzędu skarbowego. Dlatego wpłaty dokonywane na takie rachunki przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jako wpłaty na rachunek znajdujący się na białej liście.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość