Blog ifirma.pl

Biała lista w pytaniach i odpowiedziach

|
|
5 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz czy temat białej listy dotyczy również ciebie? Przeczytaj ten artykuł i będziesz znał wiele odpowiedzi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Biała lista podatników pojawiła się w przestrzeni publicznej już w 2019 roku. Wejście w życie od 1 stycznia 2020 roku przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów płatności, które zostaną dokonane na rachunek bankowy przedsiębiorcy, którego nie ma na białej liście wprowadziło większą nerwowość wśród przedsiębiorców. Wielu z nich zastanawia się czy prawidłowo stosują zmienione przepisy.

Informacje na stronie Ministerstwa Finansów

Nowy Wykaz podatników zastąpił dotychczas obowiązujące rejestry podatników VAT. Wykaz został rozszerzony o zarejestrowanych podatników VAT – posiadających status czynnych i zwolnionych.

jak działa biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT – najważniejsze informacje

Co zawiera biała lista podatników VAT?

Przekształcona i rozbudowana baza podatników VAT zawiera wiele cennych informacji między innymi:

 • datę rejestracji do podatku VAT,
 • informację o odmowie rejestracji,
 • informację na temat wykreślenia czy też przywrócenia do rejestru VAT,
 • informację o statusie podatnika w VAT – czynny, zwolniony,
 • numer rachunku rozliczeniowego lub imienne rachunki w SKOK.

Dane znajdujące się na Wykazie są systematycznie aktualizowane przez szefa KAS raz na dobę w dni robocze.

Pytania i odpowiedzi jakie pojawiły się w objaśnieniach Ministerstwa Finansów

 1. Czy na Wykazie znajdą się rachunki rozliczeniowe tzw. ROR – zwane również kontami osobistymi?

 2. Rachunki ROR nawet jeżeli były zgłoszone do urzędu skarbowego jako rachunki firmowe nie znajdą się na Wykazie.

 3. Czy wpłata na rachunek wirtualny tzw. “techniczny” będzie kwestionowana?

 4. Operatorzy sieci komórkowych i dostawcy mediów (np. prądu, gazu) wykorzystują do rozliczeń tzw. rachunki wirtualne, na które ich odbiorcy dokonują płatności. Nie ma obowiązku zgłaszania takich rachunków do urzędu skarbowego. Jeżeli wpłaty będą dokonywane na taki rachunek, który jest powiązany z rachunkiem bankowym figurującym na białej liście podatnik nie poniesie konsekwencji w podatku dochodowym i nie będzie odpowiedzialny solidarnie w podatku VAT.

 5. Podmioty zagraniczne a biała lista.

 6. Przedsiębiorca zagraniczny zarejestrowany do podatku VAT w Polsce będzie posiadał numer identyfikacji podatkowej na potrzeby rozliczenia podatku w naszym kraju. Będzie również podlegał pod polskie przepisy o VAT więc będzie zobowiązany do posiadania numeru rachunku bankowego na Wykazie.

  Jeżeli natomiast kontrahent zagraniczny nie będzie się posługiwał polskim numerem NIP wówczas rachunki bankowe zamieszczone na białej liście nie będą miały zastosowania do danej transakcji handlowej.

  Zgodnie z objaśnieniami:

  “Podatnicy dokonujący płatności za faktury dokumentujące czynności z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu towarów, importu usług lub dostawy towarów rozliczanej przez nabywcę (czyli transakcje z podmiotami zagranicznymi), nie będą obowiązani do badania, czy rachunek na który dokonywana jest płatność za taką fakturę jest zamieszczony w Wykazie. Nie ma tutaj znaczenia sytuacja, w której taki dostawca posiada ewentualnie rachunek w polskim banku z uwagi na fakt zarejestrowania dla innych celów, czy innych transakcji.”

 7. Wpłata na rachunek bankowy komornika sądowego lub organu egzekucyjnego.

 8. W przypadku dokonywania płatności na poczet zajęcia wierzytelności przez komornika lub organ egzekucyjny nie ma obowiązku sprawdzania numeru rachunku bankowego na wykazie, ponieważ płatność nie dotyczy transakcji dostawy towarów czy też usług przez podatnika VAT czynnego.

 9. Płatności ubezpieczycieli na rzecz podmiotów trzecich.

 10. Analogiczna sytuacja jak w przypadku płatności dokonywanych w pkt. 4. Są to płatności dokonywane na rzecz podmiotów likwidujących szkody np. warsztatu samochodowego, a ubezpieczyciele realizują odpowiedzialność odszkodowawczą w imieniu ubezpieczonych. Taka płatność nie stanowi realizacji transakcji w myśl przepisów art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców. Zapłata dotyczy realizacji wypłaty odszkodowania a nie zapłaty za fakturę w obrocie handlowym pomiędzy przedsiębiorcami.

 11. Zlecenia stałe.

 12. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonuje płatności cyklicznych, np. za telefon, energię itp., wówczas weryfikacji rachunku bankowego dokonuje się na dzień zlecenia przelewu.

 13. Realizacja płatności przez platformy płatnicze np. PayPal, PayU, DotPay.

 14. Regulowanie płatności kartami płatniczymi i za pomocą usługi pay-bay-link nie zawiera się w terminologii “płatność przelewem”. W świetle wyjaśnień Ministerstwa Finansów zapłata na rachunek spoza wykazu nie będzie skutkowała poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych, tj. wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów w PIT i odpowiedzialności solidarnej w VAT.

 15. Potrącenie wierzytelności.

 16. Występuje w sytuacji, gdy przedsiębiorcy występują w relacji dłużnik-wierzyciel. Na skutek dokonania potrącenia wierzytelności nastąpi rozliczenie w wysokości niższej kwoty. Jeżeli pozostanie do zapłaty jakaś kwota, a cała kwota transakcji opiewała na kwotę wyższą niż 15.000 zł, to należy jej dokonać na rachunek wskazany na białej liście.

 17. Zapłata zaliczki lub raty.

 18. Jeżeli całkowita wartość transakcji handlowej przekracza kwotę 15.000 zł wówczas płatność rat bądź zaliczek musi być dokonywana na rachunek bankowy wskazany na Wykazie.

Biała lista podatników VAT – podsumowanie

Obligatoryjna płatność na kwoty powyżej 15.000 zł na rachunki z Wykazu obejmuje faktury wystawione przez podatników VAT czynnych. Nie dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego, ale w ich przypadku od 2017 roku należy pamiętać o dokonaniu płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Przeczytaj również: Zawiadomienie ZAW-NR od 1 stycznia 2020 roku.

 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie