Bilet lotniczy a import usług

bilety lotnicze a import usług

Kiedy na gruncie przepisów prawa podatkowego zakup biletu lotniczego może rodzić obowiązek rozliczenia importu usług? Jakie stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe? Kliknij i dowiedz się więcej na temat konieczności rozliczenia importu usług przy zakupie usługi transportu lotniczego!

Zakup biletów lotniczych stanowi nabycie usługi i w tych kategoriach należy rozpatrywać taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług. Co do zasady, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT od tego typu świadczeń jest przewoźnik, nabywca natomiast może bez ograniczeń odliczać wykazany na fakturze polski VAT (oczywiście, jeżeli występuje związek tego wydatku z działalnością opodatkowaną). Może jednak zdarzyć się wyjątek od tej zasady.

Bilet lotniczy od przewoźnika niezarejestrowanego do VAT w Polsce

Jeżeli polski przedsiębiorca kupi bilet lotniczy na trasę przebiegającą przez terytorium Polski od zagranicznego przewoźnika, który nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, wówczas może być zobowiązany do rozliczenia importu usług. Jeżeli jest to lot krajowy, wówczas każdorazowo zastosowanie znajdzie stawka 8%, jeśli natomiast można go zakwalifikować do transportu międzynarodowego, wówczas właściwą stawką będzie 0%.

Transport narodowy od zagranicznego przewoźnika a import usług – wątpliwości organów podatkowych

Odmienne zdanie w zakresie rozliczania zakupu usług transportu międzynarodowego (Polska – zagranica, zagranica – Polska) od przewoźnika nieposiadającego w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności prezentują organy podatkowe, które wskazują, iż w takim wypadku nabywca nie ma obowiązku rozliczenia importu usług i tym samym rozliczania VAT należnego od zakupionego biletu lotniczego. Przykład może stanowić tu interpretacja indywidualna z 30 października 2013 roku wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. akt: IBPP4/443-353/13/PK) , w której czytamy:

Wnioskodawca, dokonując zakupu biletów lotniczych staje się nabywcą usługi, wykonanej przez zagranicznego przewoźnika. Zatem na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek jej opodatkowania, bowiem ustawodawca w żaden sposób nie wiąże tego obowiązku z nabywcą usługi – nie występuje w przedmiotowej sprawie import usług (…). W przypadku świadczenia ww. usługi, to usługodawca (przewoźnik) jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku. Podsumowując powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku, kiedy zagraniczny przewoźnik nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, po stronie Wnioskodawcy nie występuje import usług. (…)

Co ważne, ww. stanowisko nie wynika jednak z żadnych przepisów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość