Blog ifirma.pl

Bilet lotniczy a import usług

|
|
2 minut czytania
Kiedy na gruncie przepisów prawa podatkowego zakup biletu lotniczego może rodzić obowiązek rozliczenia importu usług? Jakie stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe? Kliknij i dowiedz się więcej na temat konieczności rozliczenia importu usług przy zakupie usługi transportu lotniczego!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zakup biletów lotniczych stanowi nabycie usługi i w tych kategoriach należy rozpatrywać taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług. Co do zasady, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT od tego typu świadczeń jest przewoźnik, nabywca natomiast może bez ograniczeń odliczać wykazany na fakturze polski VAT (oczywiście, jeżeli występuje związek tego wydatku z działalnością opodatkowaną). Może jednak zdarzyć się wyjątek od tej zasady.

Bilet lotniczy od przewoźnika niezarejestrowanego do VAT w Polsce

Jeżeli polski przedsiębiorca kupi bilet lotniczy na trasę przebiegającą przez terytorium Polski od zagranicznego przewoźnika, który nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, wówczas może być zobowiązany do rozliczenia importu usług. Jeżeli jest to lot krajowy, wówczas każdorazowo zastosowanie znajdzie stawka 8%, jeśli natomiast można go zakwalifikować do transportu międzynarodowego, wówczas właściwą stawką będzie 0%.

Transport narodowy od zagranicznego przewoźnika a import usług – wątpliwości organów podatkowych

Odmienne zdanie w zakresie rozliczania zakupu usług transportu międzynarodowego (Polska – zagranica, zagranica – Polska) od przewoźnika nieposiadającego w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności prezentują organy podatkowe, które wskazują, iż w takim wypadku nabywca nie ma obowiązku rozliczenia importu usług i tym samym rozliczania VAT należnego od zakupionego biletu lotniczego. Przykład może stanowić tu interpretacja indywidualna z 30 października 2013 roku wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. akt: IBPP4/443-353/13/PK) , w której czytamy:

Wnioskodawca, dokonując zakupu biletów lotniczych staje się nabywcą usługi, wykonanej przez zagranicznego przewoźnika. Zatem na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek jej opodatkowania, bowiem ustawodawca w żaden sposób nie wiąże tego obowiązku z nabywcą usługi – nie występuje w przedmiotowej sprawie import usług (…). W przypadku świadczenia ww. usługi, to usługodawca (przewoźnik) jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku. Podsumowując powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku, kiedy zagraniczny przewoźnik nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, po stronie Wnioskodawcy nie występuje import usług. (…)

Co ważne, ww. stanowisko nie wynika jednak z żadnych przepisów.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie