Inwestycja w obcym środku trwałym – co zrobić, gdy w ciągu roku przekroczy 10 000 zł?

Przedsiębiorcy wynajmujący lokal, w którym prowadzona jest działalność, mogą ponosić wydatki związane np. z dostosowaniem go do własnych potrzeb. Tego typu działania określa się jako inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy rozliczać w kosztach w szczególny sposób. Jeśli tego typu nakłady nie przekraczają w ciągu roku 10 000 zł, wówczas stanowią koszt uzyskania przychodu. Jeśli wartość ta zostanie przekroczona, inwestycję taką należy potraktować jak firmowy składnik majątku i poddać amortyzacji.

Inwestycja w obcym środku trwałym – co to takiego?

Inwestycję w obcym środku trwałym stanowią nakłady poniesione na obcy środek trwały, który jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy (np. najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze). Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, inwestycje w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji, niezależnie od przewidywanego czasu ich użytkowania.

Co zrobić, gdy inwestycja w obcym środku trwałym przekroczy 10 000 zł w trakcie roku?

Przy rozliczaniu inwestycji w obcym środku trwałym należy pamiętać o tym, że jeżeli inwestycja taka przekroczy 10 000 zł, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek przyjąć ją do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. Do tej kwoty poniesione wydatki powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco. Jak należy zatem postąpić, jeśli limit zostanie przekroczony w trakcie roku?

W sytuacji, gdy nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym przekroczą 10 000 zł w danym roku, konieczne jest dokonanie korekty wcześniejszych księgowań. Co ważne, korekty takiej dokonuje się w bieżącym okresie, bez konieczności cofania się do miesięcy, w których dany wydatek został poniesiony. Po skorygowaniu zapisów w kol. 13 inwestycja w obcym środku trwałym powinna zostać ujęta w ewidencji środków trwałych firmy i poddana amortyzacji.

Przykład

Pani Kamila prowadzi zakład fryzjerski. W lutym 2019 roku przeniosła swój salon do wynajmowanego lokalu, który musiała dostosować do potrzeb prowadzonej działalności. Łączna wartość nakładów na ten cel wyniosła 5 000 zł w marcu oraz 2 500 zł w kwietniu (łącznie 7 500 zł). Ponieważ nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym nie przekroczyły 10 000 zł, Pani Kamila całą kwotę zaliczyła w koszty uzyskania przychodów w miesiącu wystawienia poszczególnych faktur.

W październiku 2019 roku pojawiła się potrzeba zatrudnienia nowego pracownika oraz przygotowania dla niego nowego stanowiska. Wydatki związane z dostosowaniem lokalu wyniosły 3 000 zł. Ponieważ w danym roku podatkowym łączna wartość nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym przekroczyła 10 000 zł, Pani Kamila w październiku dokonała korekty księgowań faktur składających się na wspomnianą wyżej kwotę 7 500 zł i przyjęła do ewidencji środków trwałych inwestycję w obcym środku trwałym o wartości początkowej 10 500 zł.

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym. Kliknij i dowiedz się więcej!

 

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI