Inwestycja w obcym środku trwałym – co zrobić, gdy w ciągu roku przekroczy 10 000 zł?

inwestycja w obcym środku trwałym

Jeśli inwestycja w obcym środku trwałym nie przekracza w ciągu roku 10 000 zł, wydatki z nią związane zalicza się bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. Jak należy postąpić w sytuacji, gdy w tym samym roku pojawią się dodatkowe wydatki z nią związane, w wyniku których przekroczony zostanie wspomniany limit? Kliknij i dowiedz się więcej!

Przedsiębiorcy wynajmujący lokal, w którym prowadzona jest działalność, mogą ponosić wydatki związane np. z dostosowaniem go do własnych potrzeb. Tego typu działania określa się jako inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy rozliczać w kosztach w szczególny sposób. Jeśli tego typu nakłady nie przekraczają w ciągu roku 10 000 zł, wówczas stanowią koszt uzyskania przychodu. Jeśli wartość ta zostanie przekroczona, inwestycję taką należy potraktować jak firmowy składnik majątku i poddać amortyzacji.

Inwestycja w obcym środku trwałym – co to takiego?

Inwestycję w obcym środku trwałym stanowią nakłady poniesione na obcy środek trwały, który jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy (np. najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze). Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, inwestycje w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji, niezależnie od przewidywanego czasu ich użytkowania.

Co zrobić, gdy inwestycja w obcym środku trwałym przekroczy 10 000 zł w trakcie roku?

Przy rozliczaniu inwestycji w obcym środku trwałym należy pamiętać o tym, że jeżeli inwestycja taka przekroczy 10 000 zł, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek przyjąć ją do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. Do tej kwoty poniesione wydatki powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco. Jak należy zatem postąpić, jeśli limit zostanie przekroczony w trakcie roku?

Co ważne, korekty takiej dokonuje się w bieżącym okresie, bez konieczności cofania się do miesięcy, w których dany wydatek został poniesiony. Po skorygowaniu zapisów w kol. 13 inwestycja w obcym środku trwałym powinna zostać ujęta w ewidencji środków trwałych firmy i poddana amortyzacji.

Przykład

Pani Kamila prowadzi zakład fryzjerski. W lutym 2019 roku przeniosła swój salon do wynajmowanego lokalu, który musiała dostosować do potrzeb prowadzonej działalności. Łączna wartość nakładów na ten cel wyniosła 5 000 zł w marcu oraz 2 500 zł w kwietniu (łącznie 7 500 zł). Ponieważ nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym nie przekroczyły 10 000 zł, Pani Kamila całą kwotę zaliczyła w koszty uzyskania przychodów w miesiącu wystawienia poszczególnych faktur.

W październiku 2019 roku pojawiła się potrzeba zatrudnienia nowego pracownika oraz przygotowania dla niego nowego stanowiska. Wydatki związane z dostosowaniem lokalu wyniosły 3 000 zł. Ponieważ w danym roku podatkowym łączna wartość nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym przekroczyła 10 000 zł, Pani Kamila w październiku dokonała korekty księgowań faktur składających się na wspomnianą wyżej kwotę 7 500 zł i przyjęła do ewidencji środków trwałych inwestycję w obcym środku trwałym o wartości początkowej 10 500 zł.

Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym. Kliknij i dowiedz się więcej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość