Darowizna samochodu będącego środkiem trwałym w firmie

darowizna samochodu firmowego

Samochód firmowy, który jest zbędny najczęściej zostaje sprzedany, darowany lub zlikwidowany. Każda z tych czynności wywołuje określone skutki podatkowe. Poniżej przedstawiono skutki podatkowe, jakie wywołuje darowizna samochodu będącym środkiem trwałym w firmie.

1. Podatek dochodowy od osób fizycznych

Warto pamiętaż, iż darowizna samochodu firmowego jako czynność jest nieodpłatna.  Oznacza to, że nie powoduje powstania jakiegokolwiek przychodu po stronie darczyńcy, a także nie jest kosztem uzyskania przychodu. I bez znaczenia jest to czy samochód firmowy został w całości już zamortyzowany czy jeszcze nie został, czy samochód będzie związany z działalnością podatnika czy nie będzie. Czynność ta nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego.

2. Podatek VAT

Opodatkowanie podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. W myśl tych przepisów przez odpłatną dostawę rozumie się również nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym wszelkie darowizny.

W związku z powyższym darczyńca, który podaruje samochód firmowy dowolnej osobie. Wcześniej przy jego nabyciu miał prawo do obniżenia podatku należnego, będzie zobowiązany opodatkować tę transakcję podatkiem VAT.

Z kolei jeśli darczyńcy nie przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to darowizna samochodu firmowego nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Darowizna samochodu będącego środkiem trwałym w firmie

3. Podatek od spadku i darowizn

Obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na osobie, która samochód firmowy otrzymała. Darczyńca nie płaci w ogóle tego podatku.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Darowizna samochodu będącego środkiem trwałym w firmie

4. Podatek od czynności cywilnoprawnych

Darczyńca nie podlega opodatkowaniu, ponieważ podatkowi podlegają wyłącznie umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Podsumowując – jak widać darowizna nie wywołuje większych skutków podatkowych, jedynie poza VAT. Stąd przed podjęciem decyzji, co zrobić ze zbędnym środkiem trwałym należy uwzględnić konsekwencje w VAT.

Program do faktur – Darmowe konto Darowizna samochodu będącego środkiem trwałym w firmie

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy darowizna samochodu firmowego wywołuje skutki podartkowe?

    Tak.

  2. 🔸Na kim ciąży obowiązek podatkowy w przypadku darowizny auta firmowego?

    Obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na osobie, która samochód firmowy otrzymała. Darczyńca nie płaci w ogóle tego podatku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość