VAT na Litwie – kompletny przewodnik. Stawki, progi rejestracyjne

VAT na Litwie

Wysyłasz towary klientom z Litwy? Sprawdź, czy powinieneś się rejestrować do litewskiego systemu VAT i jakie są stawki VAT na Litwie.

Podatek od wartości dodanej (VAT) wprowadzono na Litwie w 1994 roku, czyli na dziesięć lat przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Kluczowe są Dyrektywy UE określające sprawy podatku VAT. Miejscowo jest natomiast zarządzany przez Państwową Inspekcję Podatkową (STI), która podlega bezpośrednio Ministerstwu Finansów Republiki Litewskiej.

Nie będąc litewskimi rezydentami podatkowymi, przedsiębiorcy dostarczający towary/usługi na terenie Litwy (przeznaczone dla lokalnych przedsiębiorstw lub konsumentów), mogą stanąć przed obowiązkiem zarejestrowania swojej działalności w celach odprowadzania podatku VAT na Litwie.

Kolejnym zadaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie ścisłe przestrzeganie obowiązujących na Litwie zasad dotyczących rozliczania VAT. Dotyczy to także fakturowania, trzymania się określonych stawek VAT oraz regularnego odprowadzania należnego podatku VAT.

Czy powinieneś zarejestrować się do litewskiego VAT?

Zdarzają się pewne sytuacje handlowe, które zwykle narzucają zagranicznym przedsiębiorcom rejestrację w litewskich organach podatkowych. Zgodnie z ogólnymi przepisami Unii Europejskiej dot. VAT rejestracją objęte są:

 • import towarów z kraju spoza UE na Litwę,
 • dostawy wewnątrzwspólnotowe, a więc przemieszczanie towarów pomiędzy Litwa a innymi państwami członkowskimi UE – dotyczy to tak samo sprzedaży, jak i zakupy (wysyłki/przywozu),
 • transakcje kupna oraz sprzedaży towarów na terenie Litwy,
 • sprzedawanie litewskim klientom towarów przez Internet (zastrzega się litewski próg rejestracji VAT w obrębie sprzedaży na odległość),
 • przechowywanie towarów w magazynach konsygnacyjnych,
 • organizacja wystaw/imprez/szkoleń/konferencji na żywo (z wstępem, za który opłata uiszczana jest na miejscu),
 • dostawy towarów w sposób samodzielny.

Firm świadczących usługi lokalnym litewskim przedsiębiorcom, które muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT, jest niewiele. Zamiast tego, można korzystać z procesu odwrotnego obciążenia. Opiera się to na zmianach, które wprowadzono wraz z wcieleniem w życie Pakietu VAT z 2010 roku.

Dostawcy usług elektronicznych, nadawczych lub telekomunikacyjnych świadczonych litewskim konsumentów mają obowiązek rejestracji VAT w dowolnym kraju UE. Jest to możliwe dzięki systemowi MOSS. Jedna deklaracja podatkowa obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich UE.

Czy wymagany jest litewski przedstawiciel fiskalny lub agent?

W myśl unijnych dyrektyw dotyczących podatku VAT, lokalny litewski przedstawiciel fiskalny/agent nie jest wymagany przez spółkę, której siedziba mieści się w innym państwie członkowskim UE. Aczkolwiek – spółki działające poza terenem Unii Europejskiej objęte są wspomnianym obowiązkiem. Wyjątki stanowią sytuacje, gdy dana spółka mająca siedzibę w kraju spoza UE, zawarła z Litwą umowę o współpracy w ramach administracji podatkowej. Taka firma wówczas nie jest w żaden sposób zobowiązana do wyznaczenia przedstawiciela podatkowego.

Jaki jest format litewskiego numeru VAT?

Tuż po objęciu danej firmy rejestracją VAT (trwającej zwykle trzy dni), otrzymuje się unikalny litewski numer identyfikacyjny. Każde z państw członkowskich ustala format swojego numeru VAT. W przypadku Litwy składa się z prefiksu LT oraz kombinacji 9 lub 12 cyfr.

Kod kraju: LT

Format: 123456789012

Liczba znaków: 9 lub 12

Jak często wymagane są litewskie deklaracje VAT?

Tak jak w przypadku pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, kalendarz litewskiej sprawozdawczości VAT jest roczny. Wynika z tego, że wymaga się deklaracji rocznych. Poza tym – zwykle wymaga się miesięcznych deklaracji VAT. Jeżeli obrót roczny w roku poprzednim wynosił mniej niż 200 000 litów (60 000 euro od stycznia 2015, gdy Litwa zmieniła używaną walutę), firma ma możliwość ubiegania się o możliwość składanie deklaracji półrocznych.

Jak można odliczyć litewski VAT?

Poza deklaracją VAT od sprzedaży przedsiębiorstwa mogą odliczyć VAT od odpowiedniego podatku, który został naliczony lub VAT od zakupu. Istnieją jednak pewne wyjątki, a w tym:

 • kupno lub wzięcie w leasing samochodu osobowego (z pewnymi wyjątkami),
 • towary lub usługi przeznaczone w celach rozrywkowych,
 • transport samochodowy (pasażerski).

Jakie są terminy składania litewskich deklaracji VAT?

Każdorazowo – miesięczna lub dwuletnia deklaracja VAT na Litwie musi być obowiązkowo złożona do 25 dnia miesiąca, który następuje tuż po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Każdy podatek VAT, który jest należny musi być zapłacony w tym samym czasie.

Litewskie kary VAT

Jeżeli deklaracje są złożone błędnie lub spóźniono się z ich wypełnieniem, na zagraniczne firmy może być nałożona kara. Opóźnienia w złożeniu deklaracji VAT podlegają niewielkim karom oraz opłacie, która wynosi 0,03% za każdy dzień zwłoki. Istnieją też kary za nieprawidłowe raportowanie, wynoszące od 10 do 50% nieuiszczonego podatku VAT (w zależności od okoliczności). Podatek VAT na Litwie ulega przedawnieniu po upływie pięciu lat. Wyjątek stanowią oszustwa – w ich przypadku okres przedawnienia jest wydłużony do ośmiu lat.

Zgodność z litewskim podatkiem VAT

Gdy firma zarejestruje się już jako litewski płatnik VAT, jej właściciel jest zobowiązany do trzymania się lokalnych przepisów, które ściśle dotyczą podatku VAT odprowadzanego na Litwie. Tyczy się to:

 • wystawiania wszelkich faktur z danymi ujawniającymi, które są określone w litewskiej Ustawie o VAT,
 • prowadzenia ewidencji księgowej, która powinna być przechowywana przez okres co najmniej 10-ciu lat,
 • prawidłowego fakturowania swoich klientów za nabycie towarów lub usług (w zgodzie z litewskimi przepisami VAT dotyczącymi czasu oczekiwania na dostawę),
 • przetwarzania not kredytowych oraz innych tego typu korekt,
 • stosowania uprzednio zatwierdzonych kursów walut zagranicznych.

Stawki VAT na Litwie

Mimo że Litwa wdrożyła przepisy Unii Europejskiej dotyczące VAT, ma pewną swobodę w kwestii ustalenia standardowej lub górnej stawki VAT. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że musi być to kwota powyżej 15%. Dostarczając towary lub usługi będąc jednocześnie zarejestrowanym jako płatnik VAT, należy naliczyć odpowiednią stawkę i pobrać podatek celem przekazania go litewskim władzom podatkowym poprzez wypełnienie stosownej deklaracji VAT.

 
STAWKA
TYP
RODZAJ TOWARÓW LUB USŁUG
21% standardowa
 • wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu
9% obniżona
 • niektóre krajowe przewozy pasażerskie,
 • zakwaterowanie w hotelach,
 • ogrzewanie miejskie,
 • książki (za wyjątkiem e-booków),
 • drewno opałowe
5% obniżona
 • produkty farmaceutyczne
0% zerowa
 • transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy

Bardzo podobne stawki VAT obowiązują w sąsiednim państwie – sprawdź również nasz tekst o VAT na Łotwie.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸VAT na Litwie - kiedy trzeba się zarejestrować?

  Zgodnie z ogólnymi przepisami Unii Europejskiej dot. VAT rejestracją objęte są m. in.:

  • import towarów z kraju spoza UE na Litwę,
  • transakcje kupna oraz sprzedaży towarów na terenie Litwy,
  • sprzedawanie litewskim klientom towarów przez Internet (zastrzega się litewski próg rejestracji VAT w obrębie sprzedaży na odległość).

 2. 🔸Jakie są terminy składania litewskich deklaracji VAT?

  Każdorazowo – miesięczna lub dwuletnia deklaracja VAT na Litwie musi być obowiązkowo złożona do 25 dnia miesiąca, który następuje tuż po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Każdy podatek VAT, który jest należny musi być zapłacony w tym samym czasie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość