Blog ifirma.pl

Eleven Labs i co jeszcze? Najbardziej obiecujące startupy AI

|
|
7 minut czytania
Startupy AI wykorzystują potencjał sztucznej inteligencji do rozwiązywania problemów w różnych branżach – od rolnictwa po budownictwo. Ich produkty i usługi wyróżniają się innowacyjnością i potencjałem do głębokiej zmiany rzeczywistości. Wśród nich Eleven Labs, lider w dziedzinie generatywnych głosów, otwiera nowe horyzonty dla kina, telewizji, marketingu i biznesowych produkcji wideo. Pozwól, że przybliżę Ci kilka firm, które dzięki swoim przełomowym projektom mają szansę zrewolucjonizować różne branże.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Startupy AI

Tempo rozwoju sztucznej inteligencji przekracza wszelkie wcześniejsze oczekiwania i prognozy. Wielkość globalnego rynku sztucznej inteligencji wyceniano w 2022 roku na 454,12 miliarda dolarów. Do 2032 osiągnie wartość około 2575,16 miliarda dolarów. Startupy, wykorzystując AI, otwierają nowe możliwości w takich obszarach jak:

 • generowanie treści – na przykład automatyczne tworzenie wideo i tekstu,
 • tłumaczenia – ułatwiające komunikację międzykulturową,
 • automatyzacja procesów biznesowych – wielokrotnie zwiększająca efektywność pracy,
 • chatboty i wirtualni asystenci – poprawiający obsługę klienta i zapewniający jej dostępność 24 godziny na dobę,
 • analityka biznesowa i modele predykcyjne – wspomagające podejmowanie decyzji, planowanie i zarządzanie zasobami,
 • personalizacja treści i rekomendacje – dostosowujące ofertę do potrzeb każdego indywidualnego klienta.

Startupy AI stoją przed ogromną szansą oraz niebagatelnymi wyzwaniami, takimi jak pozyskiwanie utalentowanych specjalistów, walka ze stereotypami i lękami związanymi z „buntem maszyn”, a także dyskusjami na temat etyki i regulacji sektora AI. Kluczowe jest odpowiednie adresowanie tych kwestii, by technologia rozwijała się w sposób zrównoważony i etyczny.

Eleven Labs

Źródło: Precedence Research (https://www.precedenceresearch.com/artificial–intelligence–market)

Eleven Labs, czyli generatywne głosy

Startup ElevenLabs, który używa AI do generowania i klonowania głosów, osiągnął niedawno status jednorożca, czyli firmy wycenianej na ponad miliard dolarów. ElevenLabs pozyskał 80 milionów dolarów w rundzie B finansowania, prowadzonej przez venture capital Andreessen Horowitz, co dało mu wycenę na poziomie 1,1 miliarda dolarów.

Wśród inwestorów znaleźli się również były CEO GitHuba Nat Friedman i Daniel Gross, który wcześniej inwestował między innymi w takie firmy jak Uber, Coinbase i Instacart.

ElevenLabs zapowiedział serię nowych produktów, w tym:

 • narzędzie do dubbingu filmów,
 • bibliotekę głosów, gdzie użytkownicy będą mogli udostępniać swoje nagrania,
 • aplikację mobilną, która zamienia tekst na audio.

ElevenLabs zawarł już partnerstwa z wieloma firmami medialnymi, takimi jak Storytel, Washington Post i kilkoma firmami z branży gier. Największe emocje wzbudza jednak najnowsze partnerstwo z The Walt Disney Company – 22 lutego 2024 startup ogłosił, że weźmie udział w programie 2024 Disney Accelerator.

Eleven Labs wyłania się zatem jako lider w dziedzinie generatywnej syntezy mowy, oferując narzędzia takie jak Voice Studio, które umożliwiają tworzenie realistycznej mowy w wielu językach. Firma pracuje również nad systemem AI dubbing, który ma potencjał zrewolucjonizować branżę tłumaczeń filmów i seriali, zachowując oryginalny głos aktorów.

Eleven Labs

Źródło: Eleven Labs (https://elevenlabs.io/about)

Holistic AI – AI godna zaufania

Holistic AI to brytyjska firma dostarczająca kompleksowe rozwiązania w zakresie zaufania, bezpieczeństwa i zgodności systemów AI. Jej założyciele – dr Adriano Koshiyama i dr Emre Kazim – poprzez interdyscyplinarną pracę łączącą etykę ze specjalistyczną wiedzą ML, jako pierwsi zdefiniowali koncepcję „Responsible AI”. Holistic AI pomaga przedsiębiorstwom bezpiecznie wdrażać sztuczną inteligencję na szeroką skalę, radząc sobie z potencjalnymi ryzykami i ułatwiając spełnianie wymogów regulacyjnych.

Sercem platformy jest moduł zarządzania zgodnością AI z prawem. Pozwala on firmom na ciągły audyt modeli pod kątem zgodności z przepisami danego rynku. Co więcej, rozwiązanie zapewnia kompleksowy monitoring ryzyka związanego z poszczególnymi systemami AI. Obejmuje ocenę m.in. pod kątem skuteczności, odporności, uczciwości czy wyjaśnialności działania algorytmów. Raporty dostarczają konkretnych strategii minimalizacji zidentyfikowanych zagrożeń.

Platforma Holistic AI cieszy się popularnością wśród największych firm. W gronie jej klientów znajdziemy czołowe korporacje z listy Fortune 500, rządy państw czy instytucje ubezpieczeniowe. Startup aktywnie dzieli się również wiedzą z zakresu Governance i Risk Management poprzez publikację branżowych raportów, whitepaperów oraz organizację eventów.

Eleven Labs

Źródło: Holistic AI (https://www.holisticai.com/)

Anthropic – odpowiedzialny chatbot

Anthropic to jeden z ciekawszych startupów AI, który traktuje bezpieczeństwo i transparentność systemów jako kluczowe filary swojej działalności. Firma buduje niezawodne modele uczenia maszynowego, które dodatkowo cechuje łatwa interpretowalność i sterowalność. Twórcy Anthropic wierzą, że sztuczna inteligencja może mieć ogromny, pozytywny wpływ na ludzkość, jeśli tylko pokierujemy jej rozwojem we właściwą stronę.

Jednym z pierwszych produktów Anthropic jest Claude – chatbot stworzony z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Został on zaprojektowany tak, by nie ranić ludzkich uczuć i nie wzbudzać kontrowersji. Claude potrafi prowadzić rozmowę w naturalny sposób, a także wykonuje zadania takie jak analiza danych czy kodowanie.

Startup aktywnie dzieli się swoją wiedzą z innymi podmiotami zainteresowanymi bezpiecznym rozwojem AI. Prowadzi pionierskie badania, a ich wyniki publikuje w postaci raportów i case studies. Anthropic ściśle współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, regulatorem i środowiskiem akademickim. Firma wierzy, że jedynie holistyczne podejście do AI z uwzględnieniem interesów różnych grup interesariuszy pozwoli w pełni wykorzystać jej potencjał dla dobra ludzkości.

Runway – wideo z tekstu

Runway to startup, który tworzy narzędzia AI do generowania filmów na podstawie tekstu lub zdjęć. Pozwalają one każdemu – nawet bez umiejętności technicznych – tworzyć wideo wysokiej jakości bez angażowania drogich studiów czy poświęcania miesięcy pracy. W efekcie z platformy korzystają już dziesiątki tysięcy twórców, agencji reklamowych i firm produkcyjnych.

Sercem rozwiązania jest biblioteka modeli uczenia maszynowego do automatycznej animacji obiektów, konwersji tekst–mowa, generowania realistycznych twarzy i scenerii. Dodatkowo, Runway oferuje gotowe szablony, efekty specjalne, możliwość dodawania podkładu audio czy napisów. Finalne kompozycje można eksportować w 4K i wykorzystać komercyjnie.

Startupem Runway zainteresowały się największe firmy technologiczne. Wśród jego partnerów i inwestorów znajdziemy m.in. Google, Nvidię, Red Bulla a nawet Hollywoodzkie studio filmowe CBS. Sam produkt był wielokrotnie nagradzany przez organizacje z branży reklamowej i animacji. Twórcy aktywnie promują również edukację w zakresie AI, m.in. poprzez bezpłatną platformę szkoleniową Runway Academy.

Augmenta – AI na budowie

Augmenta to jeden z najciekawszych startupów z branży budowlanej, który wykorzystuje AI do automatyzacji projektowania. Cały proces oparty jest na autorskim modelu „Generative Design”, który samodzielnie przygotowuje plany zgodne z przepisami i wytycznymi architektonicznymi. Pozwala to znacząco skrócić czas projektowania przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka błędów i niejasności.

Flagowym produktem Augmenty jest chmurowa platforma do projektowania instalacji elektrycznych. W oparciu o zdefiniowane wymagania, w ciągu kilku godzin generuje ona gotowe, szczegółowe plany wraz z listami materiałów, schematami i specyfikacjami. Cały proces odbywa się zdalnie przez przeglądarkę bez angażowania drogich specjalistów. Dodatkowo, projektant może w łatwy sposób testować alternatywne rozwiązania i wybierać najbardziej optymalne pod kątem kosztów, czasu budowy czy zużycia energii.

W planach Augmenty jest dalszy rozwój platformy, m.in. o moduły do projektowania konstrukcji i systemów wodno–kanalizacyjnych. Startupem zainteresowały się także fundusze VC – ostatnia runda seed zamknęła się kwotą 5,6 mln dolarów.

Eleven Labs

Źródło: Augmenta AI (https://www.augmenta.ai/)

Beewise – AI dla pszczół

Czy sztuczna inteligencja i robotyka mogą pomóc… pszczołom? Beewise pokazuje, że jak najbardziej. Ten izraelski startup opracował innowacyjny system monitoringu stanu zdrowia owadów, kluczowych dla bezpieczeństwa żywnościowego ludzkości. Rozwiązanie łączy czujniki, kamery i modele AI do wykrywania potencjalnych zagrożeń w ulach, np. chorób, szkodników czy niedoboru pożywienia.

System Beewise potrafi samodzielnie analizować zebrane dane w poszukiwaniu niepokojących anomalii. Następnie, poprzez dedykowaną aplikację, informuje pszczelarza o potencjalnych problemach wymagających interwencji. Pozwala to na natychmiastową reakcję, znacząco zwiększając szanse przeżycia owadów. Co istotne, rozwiązanie działa całkowicie autonomicznie, bez konieczności ingerencji po stronie farmera.

Startup szacuje, że dzięki ich systemowi można ograniczyć umieralność pszczół nawet o 70%. Przy obecnym tempie wymierania owadów zapylających, wynalazek Beewise może mieć kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Nic więc dziwnego, że firma stale poszerza grono swoich klientów wśród plantatorów i hodowców z całego świata.

Podsumowanie

Spektrum zastosowań AI jest niezwykle szerokie. W zasadzie trudno znaleźć dziedzinę, której funkcjonowanie nie mogłoby zostać zmienione przez sztuczną inteligencję. Od tłumaczeń głosowych (Eleven Labs), przez zapewnianie zaufania do algorytmów (Holistic AI), chatboty (Anthropic), generatory treści wideo (Runway), po optymalizację procesów projektowania (Augmenta) i monitorowanie zdrowia pszczół (Beewise).

Kluczowe dla dalszego sukcesu startupów AI jest budowanie modeli godnych zaufania, przy jednoczesnym poszanowaniu bezpieczeństwa i etyki. Tylko takie podejście pozwoli w pełni wykorzystać potencjał technologii dla dobra ludzkości.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju sztucznej inteligencji, możemy spodziewać się w najbliższych latach prawdziwej eksplozji nowych zastosowań AI w niemal każdym aspekcie naszego życia. A śmiałe wizje i innowacyjne rozwiązania zaprezentowanych startupów dają pogląd, jak fascynująca przyszłość nas czeka.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie