Blog ifirma.pl

Faktura zakupowa w obcej walucie cz. 1 – rozliczenie na gruncie VAT

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorca, który otrzyma krajową lub zagraniczną fakturę zakupową w obcej walucie powinien dokonać odpowiedniego przeliczenia znajdujących się na niej kwot na polski złoty. Jaki kurs należy zastosować do takiego rozliczenia na gruncie podatku od towarów i usług?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który otrzyma krajową lub zagraniczną fakturę zakupową w obcej walucie powinien dokonać odpowiedniego przeliczenia znajdujących się na niej kwot na polski złoty. Jaki kurs należy zastosować do takiego rozliczenia na gruncie podatku od towarów i usług?

Faktura zakupowa w obcej walucie – ogólne zasady przeliczania dla celów VAT

Przepisy ustawy o VAT w jednoznaczny sposób wskazują, jaki należy wybrać przy przeliczeniu faktury zakupowej w walucie obcej. W takim wypadku należy zastosować średni kurs NBP ogłaszany na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Drugą możliwością (rzadziej stosowaną) jest użycie kursu opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

A co jeśli faktura w walucie obcej została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego? W takim wypadku do przeliczenia kwot na polski złoty należy zastosować średni kurs NBP ogłaszany na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (lub też odpowiedni kurs EBC).

Krajowa faktura w walucie obcej a przeliczenia dla celów VAT

Jak wynika z opisanej wyżej zasady ogólnej, przy przeliczaniu dla celów VAT kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej, istotne jest właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku zakupu krajowego jest to co do zasady dzień zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Należy przy tym pamiętać, że od zasady tej występuje szereg wyjątków, które warto sprawdzić przy niestandardowych transakcjach.

Zagraniczna faktura w walucie obcej a przeliczenia dla celów VAT

W przypadku zakupu usługi od zagranicznego kontrahenta, określenie momentu powstania obowiązku podatkowego wygląda podobnie, jak przy zakupie krajowym. Należy wziąć tu pod uwagę dzień zakończenia usługi (zastosowanie znajdzie zatem kurs sprzed tego dnia).

Przy WNT za dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT uznaje się co do zasady dzień wystawienia faktury. Jeżeli jednak ta nie zostanie wystawiona, wówczas obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego miesiącu, w którym miała miejsce dostawa.

Jeszcze inaczej określa się moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy imporcie towarów (z państwa trzeciego, czyli spoza UE). Tutaj należy wziąć pod uwagę dzień powstania długu celnego.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   Andrzej Muzaj

   Dobry wieczór, mam pytanie doprecyzowujące: w przypadku korzystania z zagranicznych produktów cyfrowych (oprogramowanie w modelu SaaS, wykup hostingu czy domeny) i rozliczaniu ich w obcej walucie, czy jako dzień wystąpienia obowiązku podatkowego należy przyjąć datę sprzedaży z faktury, a następnie przewalutować ją wg kursu NBP z dnia poprzedniego? I czy taką operację można przeprowadzić korzystając z Państwa programu do samodzielnego księgowania?

   Pozdrawiam,
   Andrzej Muzaj

  2. 24 marca 2021 o 10:11
   Ifirma

   Temat rozliczenia import usług w serwisie został opisany tutaj. Wpis pokazuje, iż kursy są pobierane na podstawie tego jak zostanie dodany import. W razie szczegółowych pytań zapraszany do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl konsultanci odniosą się konkretnie do sytuacji na podstawie dokonanego przez użytkownika opisu.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie