Faktura zakupowa w obcej walucie cz. 1 – rozliczenie na gruncie VAT

faktura zakupowa w obcej walucie

Przedsiębiorca, który otrzyma krajową lub zagraniczną fakturę zakupową w obcej walucie powinien dokonać odpowiedniego przeliczenia znajdujących się na niej kwot na polski złoty. Jaki kurs należy zastosować do takiego rozliczenia na gruncie podatku od towarów i usług?

Przedsiębiorca, który otrzyma krajową lub zagraniczną fakturę zakupową w obcej walucie powinien dokonać odpowiedniego przeliczenia znajdujących się na niej kwot na polski złoty. Jaki kurs należy zastosować do takiego rozliczenia na gruncie podatku od towarów i usług?

Faktura zakupowa w obcej walucie – ogólne zasady przeliczania dla celów VAT

Przepisy ustawy o VAT w jednoznaczny sposób wskazują, jaki należy wybrać przy przeliczeniu faktury zakupowej w walucie obcej. W takim wypadku należy zastosować średni kurs NBP ogłaszany na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Drugą możliwością (rzadziej stosowaną) jest użycie kursu opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

A co jeśli faktura w walucie obcej została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego? W takim wypadku do przeliczenia kwot na polski złoty należy zastosować średni kurs NBP ogłaszany na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (lub też odpowiedni kurs EBC).

Krajowa faktura w walucie obcej a przeliczenia dla celów VAT

Jak wynika z opisanej wyżej zasady ogólnej, przy przeliczaniu dla celów VAT kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej, istotne jest właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku zakupu krajowego jest to co do zasady dzień zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Należy przy tym pamiętać, że od zasady tej występuje szereg wyjątków, które warto sprawdzić przy niestandardowych transakcjach.

Zagraniczna faktura w walucie obcej a przeliczenia dla celów VAT

W przypadku zakupu usługi od zagranicznego kontrahenta, określenie momentu powstania obowiązku podatkowego wygląda podobnie, jak przy zakupie krajowym. Należy wziąć tu pod uwagę dzień zakończenia usługi (zastosowanie znajdzie zatem kurs sprzed tego dnia).

Przy WNT za dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT uznaje się co do zasady dzień wystawienia faktury. Jeżeli jednak ta nie zostanie wystawiona, wówczas obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego miesiącu, w którym miała miejsce dostawa.

Jeszcze inaczej określa się moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy imporcie towarów (z państwa trzeciego, czyli spoza UE). Tutaj należy wziąć pod uwagę dzień powstania długu celnego.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Andrzej Muzaj

    Dobry wieczór, mam pytanie doprecyzowujące: w przypadku korzystania z zagranicznych produktów cyfrowych (oprogramowanie w modelu SaaS, wykup hostingu czy domeny) i rozliczaniu ich w obcej walucie, czy jako dzień wystąpienia obowiązku podatkowego należy przyjąć datę sprzedaży z faktury, a następnie przewalutować ją wg kursu NBP z dnia poprzedniego? I czy taką operację można przeprowadzić korzystając z Państwa programu do samodzielnego księgowania?

    Pozdrawiam,
    Andrzej Muzaj

  2. Ifirma

    Temat rozliczenia import usług w serwisie został opisany tutaj. Wpis pokazuje, iż kursy są pobierane na podstawie tego jak zostanie dodany import. W razie szczegółowych pytań zapraszany do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl konsultanci odniosą się konkretnie do sytuacji na podstawie dokonanego przez użytkownika opisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość