Blog ifirma.pl

Zakup roweru na firmę – czy firmowy rower można wliczyć w koszty i odliczyć VAT?

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się czy zakup roweru na firmę można uznać za koszt podatkowy i odliczyć VAT. W dzisiejszym artykule podejmiemy rozważania na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele wydatków ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest oczywistych, jednym z nich jest zakup roweru na firmę. W dzisiejszej publikacji zajmiemy sę rozważaniami na temat rozliczenia zakupu roweru na firmę i poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy firmowy rower znajdzie się w kosztach i czy odliczymy od tego zakupu podatek VAT.

Rower jako środek transportu w firmie

Najbardziej powszechnym środkiem transportu wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej jest samochód osobowy. Jednak poruszanie się samochodem w godzinach szczytu w wielu przypadkach jest bardzo utrudnione. Dużo osób szuka innych rozwiązań pozwalających na szybkie przemieszczanie się po mieście bez stania w korkach. W ostatnich latach kładzie się nacisk na zdrowy styl życia i ekologię, dlatego nic dziwnego, że tak bardzo popularne stały się rowery i coraz więcej osób zaczyna nimi dojeżdżać m.in. do pracy. W takim razie powstaje pytanie, czy w prowadzonej działalności gospodarczej można również skorzystać z takiej formy transportu, ujmując wydatek w kosztach firmy? Na przestrzeni lat podejście organów podatkowych co do tej kategorii kosztów bardzo się zmieniło i obecnie chyba już nikt nie ma wątpliwości, że zakup roweru można rozważać w kontekście kosztów działalności gospodarczej. Jednak przedsiębiorca musi pamiętać o pewnych zasadniczych kwestiach, o czym w szczegółach napiszemy poniżej.

Koszty uzyskania przychodów w działalności

W prowadzonej działalności gospodarczej należy w pierwszej kolejności ustalić, czy coś może, czy nie może być kosztem uzyskania przychodów. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) podane zostały jedynie ogólne założenia co do kwalifikowania kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, lub zabezpieczenia źródła przychodów. Za koszty nie uznaje się wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT
Każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę musi być indywidualnie przeanalizowany, a przedsiębiorca musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą
Koszty uzyskania przychodów muszą być w sposób właściwy udokumentowane
Prawo do rozliczania kosztów uzyskania przychodów mają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym i prowadzą PKPiR

W takim razie pozostaje się zastanowić czy zakup roweru będzie się mieścił w kategorii kosztów uzyskania przychodów?

Zakup roweru na firmę – czy firmowy rower można wliczyć w koszty?

Jak się okazuje, nie ma przeszkód, żeby rower znalazł się w kosztach uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0112-KDIL2-2.4011.646.2020.3.IM z dnia 17.12.2020 r. można przeczytać, że zakupiony rower elektryczny może być kosztem działalności gospodarczej. Przedmiotem prowadzenia działalności gospodarczej w tym przypadku są sprawy kadrowo-biurowe i czyszczenie sprzętu komputerowego. Przedsiębiorca zamierza rowerem dojeżdżać i przyjeżdżać z pracy, będzie go również wykorzystywać do poszukiwania klientów, załatwiania spraw urzędowych. Rower będzie stanowił dodatkowy środek lokomocji poza samochodem osobowym i będzie wykorzystywany tylko w prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca zamierza wprowadzić rower do ewidencji środków trwałych i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się, że rower może stanowić koszty uzyskania przychodów. Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w innej interpretacji nr 0112-KDWL.4011.173.2021.1.WS z dnia 18.11.2021 r. W tym przypadku przedsiębiorca świadczy usługi informatyczne. Rower będzie mu służył jako środek transportu do szybszego poruszania się i dojazdu na spotkania z klientami i załatwiania innych spraw związanych z prowadzeniem firmy. Użytkowanie roweru ma na celu ominięcie korków w mieście, poprawę punktualności przy dojazdach do klientów, brak poszukiwania miejsc parkingowych, a także oszczędność w postaci kosztów paliwa. W ocenie Dyrektora KIS istnieją podstawy by można było mówić o związku przyczynowo-skutkowym między poniesionym wydatkiem związanym z zakupem roweru i kosztami związanymi z jego eksploatacją a prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Przy czym to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania tego związku i nie można o tym zapomnieć.

Rower w kosztach jako środek trwały czy koszt?

Pozostaje jeszcze ustalenie, w jaki sposób zaksięgować i ująć rower w urządzeniach księgowych. W pierwszej kolejności należy ustalić wartość początkową roweru, dla czynnego podatnika VAT będzie to kwota netto. Dla przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT kwota brutto.

Wartość początkowa roweru do 10.000 zł:

 • można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów,
 • można wpisać do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Wartość początkowa roweru powyżej 10.000 zł

 • rower musi być ujęty w ewidencji środków trwałych,
 • od wartości początkowej należy rozliczać odpisy amortyzacyjne, stawka roczna amortyzacji wynosi 18% (790 KŚT),
 • jeśli rower jest fabrycznie nowy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Zakup roweru na firmę a odliczenie podatku VAT

Z tematem zakupu roweru wiąże się jeszcze prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Oczywiście jest to możliwe jedynie w przypadku czynnego podatnika VAT. W przypadku roweru nie ma ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, tak jak przy samochodach osobowych a to oznacza, że przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu. Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich z dnia 9 grudnia 2020 r. sygn. 0114-KDIP4-2.4012.465.2020.4.AA czytamy, że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezspornego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie zakup roweru ułatwi przedsiębiorcy wykonywanie obowiązków związanych z prowadzoną firmą, a zatem ma pośredni związek z działalnością gospodarczą i przyczynia się do generowania obrotu opodatkowanego. Zatem przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku VAT naliczonego od zakupu.

Rower na firmę – podsumowanie

Organy podatkowe nie kwestionują już prawa do rozliczenia zakupu roweru w kosztach uzyskania przychodów. Można to zrobić poprzez bezpośrednie zaliczenie do kosztów lub poprzez odpisy amortyzacyjne. Czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu w 100%, oczywiście jeśli nie ma innych przeciwwskazań ustawowych, takich jak chociażby stosowanie proporcji w VAT. W wydawanych interpretacjach podatkowych organy podatkowe podkreślają, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego z prowadzoną działalnością gospodarczą w przypadku takiego zakupu. Nie można również zapomnieć o właściwym udokumentowaniu wydatku. Z takiej formy rozliczania skorzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym lub według skali podatkowej i prowadzą PKPiR.

Stan prawny na dzień: 16.07.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   JarekJarekJarek

   Jeszcze pytanie co w sytuacji, kiedy wartość roweru jest poniżej 10 tyś. zł, ale szacowany okres użytkowania to więcej niż rok. W takim wypadku środek trwałym czy wyposażenie?

  2. 16 listopada 2020 o 11:35
   Damian H.

   Pozwolę sobie odświeżyć, ale mam pytanie.
   Czy jeżeli rower na firmę kupowałem we wrześniu 2018 i zwyczajnie go wyeksploatowałem, mogę teraz (lipiec 2020) kupić kolejny? W obu przypadkach nie przekracza on wartości 10.000 net.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie