Blog ifirma.pl

Jak AI zmienia influencer marketing?

|
|
5 minut czytania
Dzięki sztucznej inteligencji świat influencer marketingu przechodzi głębokie zmiany. Zaawansowane algorytmy AI otwierają nowe możliwości dla firm oraz twórców. Marki mogą z niedostępną wcześniej precyzją dopasowywać influencerów do swoich kampanii, a twórcy otrzymują wsparcie w budowaniu autentycznych i trwałych relacji ze społecznościami.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czym jest influencer marketing i co ma do tego AI?

Influencer marketing polega na współpracy marek z influencerami – osobami o znaczącej obecności online, szczególnie w mediach społecznościowych, które mają zdolność kształtowania opinii i zachowań swoich odbiorców. Tradycyjnie marki nawiązywały tego typu współpracę w oparciu o:

 • zasięgi – czyli ilość wyświetleń treści tworzonych i publikowanych przez influencera,
 • liczbę followersów – osób obserwujących profile influencera w mediach społecznościowych,
 • zaangażowanie influencera – częstotliwość i kanały publikacji.

Dzięki sztucznej inteligencji proces ten stał się znacznie bardziej zaawansowany i spersonalizowany. Prawdziwa moc influencer marketingu tkwi jednak w relacjach między twórcami a ich społecznościami. To właśnie tu wkracza AI, oferując narzędzia do głębokiej analizy tych więzi i optymalnego dopasowania kampanii.

Zacznijmy od przykładu. W 2021 roku Samsung przeprowadził kampanię #TeamGalaxy z udziałem influencerów, których wybrano na podstawie selekcji wykonanej przez AI. Algorytmy przeanalizowały dane, aby znaleźć twórców idealnie dopasowanych do wizerunku marki i jej grupy docelowej. Rezultatem była kampania, która przyniosła ponad 126 milionów wyświetleń i znacząco zwiększyła świadomość marki (źródło: https://shortyawards.com/12th/samsung-teamgalaxy).

influencer marketing

Źródło: ShortyAwards (https://shortyawards.com/12th/samsung-teamgalaxy)

Jak AI może pomóc w wyborze influencera?

Wybór odpowiedniego influencera jest kluczowym wyzwaniem w skutecznej kampanii, natomiast sekretem sukcesu AI w influencer marketingu jest zdolność do wykrywania subtelnych wzorców i powiązań, które wykraczają poza powierzchowne statystyki. AI pomaga w tym procesie na kilka sposobów.

Analiza odbiorców influencera

Systemy AI analizują demografię, lokalizację, zainteresowania i zaangażowanie osób obserwujących danego influencera. Dzięki temu marka może dokładnie określić, czy jego odbiorcy pokrywają się z grupą docelową kampanii. Przykładem narzędzia wykorzystującego tę metodę jest HypeAuditor, którego algorytmy AI identyfikują idealnych influencerów dla określonej grupy odbiorców spośród ponad 138 milionów kont na Instagramie, YouTube, TikToku, X i Twitch.

Ocena autentyczności i jakości influencera

Wykrywanie botów, fałszywych followersów i sztucznego zaangażowania to kolejna silna strona AI w influencer marketingu. Przykładowo, platforma NeoReach wykorzystuje zaawansowany silnik AI do analizy profili pod kątem oznak niepożądanych praktyk, takich jak kupowanie followersów czy fałszywe polubienia. Pozwala to markom na weryfikację autentyczności influencera i rzetelną ocenę jego faktycznego zasięgu.

Dopasowanie treści i marki

AI nie tylko znajduje odpowiednich influencerów, ale również analizuje zawartość publikowanych przez nich treści, aby zapewnić idealny dobór do wizerunku i wartości marki. Na przykład Upfluence wykorzystuje uczenie maszynowe do identyfikacji kategorii i tematyki, w jakiej porusza się influencer. Algorytmy tej platformy identyfikują kategorie tematyczne i style komunikacji preferowane przez influencerów. To kluczowe dla zachowania spójności komunikacji i budowania zaufania odbiorców.

influencer marketing

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Wsparcie AI dla influencer marketingu

Sztuczna inteligencja nie tylko usprawnia proces wyboru influencerów, ale również oferuje wszechstronne wsparcie dla samych twórców. Oto jak AI może pomóc influencerom:

 1. Optymalizacja treści. Sztuczna inteligencja pomaga w analizie zaangażowania, komentarzy i innych sygnałów od odbiorców, aby zidentyfikować rodzaje treści, które są najbardziej atrakcyjne dla danej społeczności. Na tej podstawie influencerzy mogą precyzyjnie dostosowywać swoje materiały, by maksymalizować efektywność i zasięg. Influencer modowy może na przykład otrzymać rekomendacje dotyczące formatów video czy stylów fotografii, które generują najwięcej interakcji.
 2. Optymalizacja strategii publikacji. Algorytmy AI mogą analizować najlepsze pory publikacji, częstotliwość i formaty treści, aby zmaksymalizować zasięg i efektywność działań influencera.
 3. Wzmocnienie autentyczności. Paradoksalnie, AI jest jednym z najmocniejszych narzędzi pomagających w utrzymywaniu autentyczności w obliczu rosnącej komercjalizacji. AI może pomóc w znalezieniu właściwej równowagi, zapewniając wgląd w oczekiwania odbiorców i sugerując tematy, które będą postrzegane jako naturalne i spójne z wizerunkiem influencera.
influencer marketing

Źródło: Nobody Sausage (https://www.nobodysausage.com/)

Wirtualni influencerzy — awangarda AI w influencer marketingu

Wielomilionowe zasięgi Barbie, Lu do Magalu, Miqueli Sousy znanej także jako Lil Muquela, a może historia KFC’s Virtual Colonel pierwszego wirtualnego influencera stworzonego bezpośrednio przez markę?

Każda z tych cyfrowych postaci ma rzesze wiernych fanów. Barbie, znana wszystkim jako modowa lalka, została stworzona przez amerykańską bizneswoman Ruth Handler w 1959 roku. Od tego czasu nieprzerwanie wywiera wpływ na rynek. Podczas podróży po Europie Handler zobaczyła niemiecką lalkę Bild Lilli, która zainspirowała ją do wprowadzenia na rynek ikony, która przetrwała dziesięciolecia. Barbie nie jest tylko zabawką – poprzez liczne kampanie z markami, takimi jak Xbox czy Forever 21, stała się cyfrową influencerką z imponującym zasięgiem, co potwierdzają jej obserwujący – 11,4 miliona subskrybentów na YouTube, 2,4 miliona na Instagramie i 1,1 miliona na TikToku (https://theconversation.com/barbie-isnt-just-a-movie-star-now-shes-also-a-virtual-social-media-influencer-207885).

Z kolei Lu do Magalu to wirtualna influencerka, która zyskała sławę dzięki roli rzeczniczki Magalu – jednej z największych firm handlowych w Brazylii. Jej powstanie miało na celu interakcję z klientami i poprawę doświadczeń zakupowych online. Posiadająca ponad 24 miliony fanów na różnych platformach społecznościowych Lu pokazuje, jak wirtualne postacie mogą skutecznie wspierać marki, dzieląc się filmami unboxingowymi, wskazówkami produktowymi oraz informacjami o nowościach.

Lil Miquela, znana również jako Miquela Sousa, to modelka i ikona mody, która zyskała sławę jako wirtualny robot. Stworzona przez firmę Brud z Los Angeles zadebiutowała na Instagramie w kwietniu 2016 roku. Współpracując z luksusowymi markami modowymi, takimi jak Prada, Dior czy Calvin Klein, Miquela, zgromadziwszy ponad 2,6 miliona obserwujących na Instagramie, pokazuje, że wirtualne postacie mogą mieć realny wpływ na branżę modową i kwestie społeczne.

Kolonel z KFC to wirtualna postać, która pojawiła się jako element kampanii znanej sieci fast foodów. Choć nie ma tak szerokiego zasięgu jak inne wirtualne postacie, jest to ciekawa próba wykreowania wirtualnego influencera przez samą markę, co pokazuje różnorodność możliwości ich wykorzystania w marketingu.

Podsumowanie i perspektywy na przyszłość influencer marketing

Całkowicie cyfrowe postacie, a także możliwości, jakie stwarza wykorzystanie AI do klonowania wyglądu i głosu rzeczywistych osób otwierają nowe możliwości kreatywnej ekspresji i personalizacji marek.

Przyszłość influencer marketingu rysuje się jako symbioza ludzkiej kreatywności i możliwości sztucznej inteligencji. Marki, które skutecznie wykorzystają tę technologię, zyskają przewagę w nawiązywaniu głębszych relacji z konsumentami.

Ta przyszłość niesie jednak ze sobą pewne wyzwania etyczne. Marki i influencerzy muszą zapewnić przejrzystość, ochronę prywatności i odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji. Mogą to robić choćby poprzez informowanie odbiorców o korzystaniu z generowanych postaci i wykorzystywaniu wizerunków celebrytów, co w dobie deepfake wymaga doprecyzowania.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie