Chat with us, powered by LiveChat

Jak najprościej prowadzić własną księgowość?

księgowość na zasadach ogólnych

Najpowszechniejszą formą księgowości jest z całą pewnością KPiR. Księga przychodów i rozchodów, to nic innego jak zapis dokonywanych przez nas operacji gospodarczych w formie przychodów i rozchodów.

Najpowszechniejszą formą księgowości jest z całą pewnością książka przychodów i rozchodów. Księga przychodów i rozchodów, w skrócie zwana KPiR, to nic innego jak zapis dokonywanych przez nas operacji gospodarczych w formie przychodów i rozchodów. Można prowadzenie tego typu zapisów zawsze powierzyć jednostkom wyspecjalizowanym, takim chociażby jak ifirma.pl, która odciąży nas od obowiązków ewidencyjnych i tym samym ułatwi życie.

Kto posiada obowiązek prowadzenia księgowości?

Warto w tym celu zapoznać się bliżej z ofertą ifirma.pl dostępną na stronach internetowych portalu.

KPiR mają obowiązek prowadzić:

 1. Osoby fizyczne,
 2. Spółki cywilne osób fizycznych,
 3. Spółki jawne osób fizycznych
 4. Spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą.

Obowiązek prowadzenia księgi dotyczy również osób:

 1. wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia, zawartych na podstawie odrębnych przepisów,
 2. prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli osoby te zgłosiły zamiar prowadzenia tych ksiąg,
 3. duchownych, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy osób, które:

 1. opłacają podatek dochodowy w formach zryczałtowanych,
 2. wykonują wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym,
 3. wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim,
 4. dokonują sprzedaży środków trwałych po likwidacji działalności.

Podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy.

Za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi. Księgę przychodów i rozchodów uważa się za rzetelną, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.

Księgę podatkową uznaje się za rzetelną również, gdy:

 1. niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu nie przekraczają łącznie 0,5% przychodu wykazanego w księdze za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy, lub
 2. brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie księgi, lub
 3. błędy spowodowały podwyższenie kwoty podstawy opodatkowania, z wyjątkiem błędów polegających na niewykazaniu lub zaniżeniu kosztów zakupu materiałów podstawowych, towarów handlowych oraz kosztów robocizny, lub
 4. podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub przez organ kontroli skarbowej, lub
 5. błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody księgowe.

Zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.

Stwierdzone błędy w zapisach poprawia się przez:

 1. skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki lub
 2. wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów.

Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.

Watro podkreślić, że korzystając z oferty ifirma.pl, nie będą musieli Państwo zaznajamiać się z trudną terminologią rachunkową, narażając się przy tym na błędy w zapisach księgowych.

Podstawa prawna:
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

Za co jest odpowiedzialna księgowa?

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

22 komentarze

 1. doctore

  Myślałem , że nie dam rady , lecz po kilku konsultacjach(czat infolina) myślę ,że zaoszczędzę ok.2000PLN w roku na kolonie dla dzieci. POPIERAM

 2. marla

  znalazład dziś te oferte i zastanawiam sie czy skorzystac,jak ktos korzysta niech napisze cos o tej formie ksiegowania marla

 3. qerus

  ja korzystam z ifirma, więc Marla jeśli chcesz się rozliczać się za pośrednictwem Internetu, siedząc w domu, to dobrze trafiłaś, będziesz mogła prowadzić swoja księgowość, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów oraz dokumentację firmy w zakresie m.in. ewidencji sprzedaży, kosztów oraz podatku VAT. Na ich oryginalnej stronie mozna sobie obejrzeć demo – rzuć okiem.

 4. Barbara Biegarczyk

  Ja tez bym chciała prowadzic ksiegowosc internetową ale mam troche problemu ponieważ moje dokumenty sa z poza serwisu a jestem mała firma spedycyjno transportowa niedzynarodowa ,rozliczenia w euro a nigdy nie prowadziłam ksiegowosci prosze o pomoc

 5. Marek Rudzki

  od lutego korzystam z ifirma.Bardzo przystępny i prosty sposób rozliczania się z fiskusem. Narazie jeszcze korzystam z biura podatkowego. ale od marca zrezygnuję z biura. Zaoszczędzę w ten sposób około 4000 pln rocznie

 6. B.B.

  Od początku roku korzystam z IFirma – jestem pełna uznania dla twórców serwisu.Pomysł bezpośrednich odpowiedzi na czat -duże brawa!Dzięki „wgryzieniu się” w przepisy i możliwości korzystania z demo za rok ubiegły mogłam wyłapać błędy, jakie robiła ponoć „profesjonalna” moja księgowa i w efekcie zaoszczędziłam sporą kwotę niesłusznie naliczonego podatku.Obecnie nikomu nie powierzyłabym prowadzenia swojej księgowości-robię to sama dzięki temu serwisowi.Każda moja wątpliwość jest szybko wyjaśniana – do ekspertów:mam ich coraz mniej 🙂
  Serdecznie pozdrawiam!

 7. Karolina Rożeńska-Butyłow

  Ja korzystam z ifirma od stycznia.Jestem zachwycona!Polecam wszystkim!Niesamowicie łatwy sposób na prowadzenie samodzielnej księgowości. A szczególne słowa uznania należą się ekspertom, do których w każdej chwili można zadzwonić-bardzo sympatyczni i posiadają SZEROKĄ WIEDZĘ NA TEMAT KSIĘGOWOŚCI.Niczego się nie obawiajcie- to naprawdę proste!:)

 8. MD

  Wszystko wygląda nieźle. Pytanie tylko co się stanie jeśli wystąpi jakiś błąd i doczepi się US? Wtedy nie będzie winna ifirma.pl tylko my zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. Czy warto ryzykować?

 9. Paweł S&P

  MD jaki „błąd”. Błąd można popołnić prowadząc ksiegowość online, software lub na kartce i myślisz, że będzie winny długopis ?

 10. ultrabank

  do 8 MD nie ma mozliwosci zrobienia nieswiadomie bledu w programi ifirma.pl system jest ustawiony prawidlowo co do zapisu ustawodawcy,nie mozesz zrobic bledu 🙂

 11. Remigiusz Pater

  Remigiusz-Ostrowiec 28/grudzień 2009 o 23:39
  Ja korzystam z ifirma od 2007 i jestem bardzo zadowolony, poleciłem serwis nawet znajomemu /też korzysta i też bardzo chwali/.super experci,bardzo mili,sympatyczni i kompetentni.

 12. Mariusz

  korzystam, przez telefon przewaznie wyjasniaja problemy, ale nie zawsze na maile otrzymuje odpowiedz…

 13. pj

  super pomoc i program
  jedyna wada ze trzeba ksiegowac na bieżąco a nie raz w miesiącu.

 14. pp

  Tylko, że ja na przykład nieświadomy nie wystawiałem FV z dopiskiem MP w przypadku wybrania metody kasowej płacenia VAT bo nigdzie w ifirma nie było ostrzeżenia, że nie obsługują metody kasowej.

 15. Hanna Liczner

  Do Mariusza: Odpowiadamy na każdego maila, niestety bardzo często klienci przesyłający pytanie przez livechat nie podają wcale lub podają błędny adres zwrotny.

 16. Hanna Liczner

  do pp: właśnie dlatego BOK pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 20. Można nam zadawać pytania telefonicznie, poprzez komunikator internetowy a także w mailach.

 17. Dariusz Osiecki

  Witam, mam wątpliwośi tej kategorii: kto odpowiada za błędy w interpretacji przepisów prawa podatkowego w przypadku korzystania z Państwa usług? Wydaje mi się że wszyscy są zachwyceni tego typu księgowością ale do pierwszej kontroli podatkowej. Nie ma to jak tradycyjne biuro rachunkowe, które bierze na siebie pełną odpowiedzialność za prowadzenie księgowości w firmie.
  Pozdrawiam, Dariusz Osiecki

 18. Mateusz Wielgat

  Korzystam z ifirma i wszystkim, którzy mają wątpliwości szczerze polecam. Dzięki pomocy on-line wiele wątpliwości wyjaśniłem a sama księgowość okazała się łatwa.

 19. Arcymedia

  Prowadzę księgowość w IFirma od zeszłego roku i wszystko jest okej. Jesli nawet mam wątpliwości nierozwiane przez konsultantów to szukam informacji w necie – okazują się one jednakowe z odpowiedziami konsultantów. Jak na razie jest super.

 20. TWÓJ KSIĘGOWY

  Dla mnie to rozwiązanie, to jakieś nieporozumienie, nie wyobrażam sobie jak można prowadzic księgowość w taki sposób. To chyba rozwiązanie dla osób mającyh 1-3 dokumenty miesięcznie, jaka jest szansa pomocy i reprezentowania np. podczas kontroli. Po co właściciel Firmy ma się uczyć zasad księgowych, właściwie wszystko można zrobić samemu, ale po to są odpowiednie wyspecjalizowane podmioty.
  Moje zdanie na temat tego typu usług jest jedno – pomyłka.

  Z poważaniem
  ksiegowy.com

  TWÓJ KSIĘGOWY
  ul.Skalbmierska 4 lok.1
  01-844 Warszawa
  tel. (22) 412 50 05
  tel. 601 751 751

 21. Biura rachunkowe

  Wg mnie glowna przewaga ifirma.pl to skupienie wszystkiego co potzeba do prowadzenia ksiegowosci w 1 miejscu ale biura rachunkowe daja jedna przewage wlasciciel firmy nie musi tracic czasu na prace z programem ksiegowym

 22. Rob

  Idealne rozwiązanie dla tych którzy chcą się szybko nauczyć podstaw księgowości.Małą działalność prowadzi się bez problemów praktycznie sama he pozdrawiam POLECAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość