Kim jest młodociany pracownik?
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła lat 18.
Młodociana osoba oraz ta, która nie ukończyła lat 15, może zostać zatrudniona, o ile:
- ukończyła co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;
- przedstawiła świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu.
Warto również pamiętać, że:
- młodociana osoba nieposiadająca kwalifikacji zawodowych może zostać zatrudniona tylko i wyłącznie w celu przygotowania zawodowego;
- istnieje możliwość zatrudnienia młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe, co oznacza, że taka osoba może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę do wykonywania lekkich prac (lekka praca nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego);
- pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego;
- tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych – 2 godzin;
- wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, a w przypadku młodocianego w wieku do 16 lat – 6 godzin na dobę.
Urlop wypoczynkowy młodocianych
W pierwszym roku pracy pracownik młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych.
Przykład
Jak Kowalski – pracownik młodociany – podjął zatrudnienie w firmie XYZ 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych uzyska po upływie 6 miesięcy pracy, liczonych od dnia podjęcia zatrudnienia, czyli prawo do urlopu nabył z początkiem lipca 2024 roku i od tego momentu będzie mógł go wykorzystać.
Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.
Przykład
Jak Kowalski – pracownik młodociany – podjął zatrudnienie w firmie XYZ 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że urlop w wymiarze 26 dni roboczych będzie mu przysługiwać z początkiem stycznia 2025 roku.
Jeśli młodociany pracownik uczęszcza do szkoły, to należy mu udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych, a jeśli nie nabył on prawa do urlopu, to taki pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy z prośbą o udzielenie zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.
Przykład
Jak Kowalski – pracownik młodociany – podjął zatrudnienie w firmie XYZ w dniu 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych uzyskał po upływie 6 miesięcy pracy liczonych od dnia podjęcia zatrudnienia, czyli z początkiem lipca 2024 roku. W lutym 2024 roku (czyli w okresie, kiedy jeszcze pracownik nie nabył prawa do urlopu) wypadły ferie zimowe. Pracownik złożył pisemny wniosek do pracodawcy o udzielenie mu 10 dni wolnych w ramach zaliczkowego urlopu. W lipcu od puli 12 dni nabytego prawa do urlopu pracodawca będzie więc zobowiązany do odliczenia 10 dni, które zaliczkowo udzielił pracownikowi w okresie ferii zimowych.
WAŻNE – w roku kalendarzowym, w którym młodociany pracownik skończy 18 lat, nabywa on prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, pod warunkiem że prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
Podsumowanie
W przypadku rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu już z upływem 6 miesięcy, a z upływem roku pracy nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 albo 20 dni roboczych, w zależności od tego, czy w danym roku kalendarzowym pracownik skończy 18 lat.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej w zakresie zatrudniania nieletnich pracowników w okresie sezonowym, to przeczytaj ten artykuł.