Jak rozliczać PIT i VAT od samochodów przeznaczonych na wynajem?

Jak należy rozliczać PIT i VAT od samochodów przeznaczonych na wynajem? Czy przedsiębiorca może odliczyć 100% wydatków związanych z takim pojazdem? Czy przysługuje mu prawo do odliczenia 100% VAT bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? Dowiedz się więcej!

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

2019 rok przyniósł sporo zmian w zakresie rozliczania na gruncie PIT samochodów osobowych związanych z działalnością gospodarczą. Jak nowelizacje przepisów traktują takie pojazdy przeznaczone na wynajem? Sprawdź, jak obecnie wygląda odliczenie PIT i VAT od samochodów przeznaczonych na wynajem!

Samochód przeznaczony na wynajem a VAT

Odliczenie VAT od samochodów przeznaczonych wyłącznie na wynajem budzi wątpliwości podatników już od kilku lat, jednak organy podatkowe stoją na dość stanowczym, niekorzystnym dla przedsiębiorców stanowisku. Mimo że ustawa o VAT zezwala na odliczenie 100% VAT od zakupu i wydatków związanych z samochodem osobowym przeznaczonym wyłącznie na wynajem bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków (jeśli są przeznaczone na ten cel przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy), może okazać się, że mimo wszystko przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest wynajem samochodów, by odliczać 100% VAT od zakupu i wydatków związanych z takim samochodem, będzie musiał zgłosić go na VAT-26 i prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Stanie się to konieczne, jeśli samochód będzie wykorzystywany do celów innych niż najem, jak np. jazda próbna lub sporadyczne przemieszczanie się nim w celach służbowych przez pracowników. W takim wypadku organy podatkowe uważają, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie w celach najmu i w związku z tym zwolnienie z prowadzenia ewidencji nie przysługuje.

Samochód przeznaczony na wynajem a PIT

1. Amortyzacja

Przedsiębiorcy, których działalność polega na wynajmie samochodów osobowych, każdy zakupiony w tym celu pojazd powinni wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. Co ważne, w 2019 roku znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziły nowe limity amortyzacji (150 000 zł dla samochodów osobowych i 225 000 zł dla samochodów elektrycznych).

W związku z powyższym, jeśli najem samochodów osobowych stanowi przedmiot działalności podatnika i samochód taki zostanie oddany w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, przedsiębiorca będzie mógł poddać amortyzacji całą wartość początkową samochodu.

2. Koszty eksploatacji

Nowe przepisy wprowadziły także ograniczenia w kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodami osobowymi (paliwo, części zamienne, płyn do spryskiwaczy). Obecnie możliwość zaliczenia 100% takiego wydatku do kosztów podatkowych jest możliwe tylko wówczas, gdy samochód jest w pełni wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Jak to udowodnić? Konieczne jest spełnienie warunków, jak przy prawie do odliczenia 100% VAT, tzn. konieczne jest zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego na VAT-26 oraz prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Reguła ta, co do zasady, nie dotyczy samochodów przeznaczonych wyłącznie na wynajem. Wydatki związane z takimi pojazdami mogą stanowić w całości koszt podatkowy. Komplikacje pojawiają się, podobnie jak przy podatku od towarów i usług, jeżeli samochód jest wykorzystywany również do innych celów (np. przejazdy służbowe pracowników). W takim wypadku przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych 75% wydatków z nim związanych lub też zgłosić go na VAT-26 i prowadzić kilometrówkę, by odliczyć 100% wydatków.

W tym miejscu warto wspomnieć również o wydatkach na ubezpieczenie takiego samochodu. O ile OC stanowi w całości koszt podatkowy, to w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, jak AC, obowiązuje limit związany z wartością samochodu przyjętą w polisie. Jeśli jest ona wyższa niż 150 000 zł (225 000 zł w przypadku samochodów elektrycznych), część ubezpieczenia odpowiadająca nadwyżce ponad ten limit nie będzie kosztem.

3. Sprzedaż samochodu przeznaczonego na wynajem

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się sprzedać taki samochód, wówczas wyliczając dochód/stratę z odpłatnego zbycia składnika majątku jako koszt bierze pod uwagę jego pełną wartość początkową (bez ograniczania ww. limitami do amortyzacji) pomniejszoną o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
PowrótBlog – strona główna
Blog Firma krok po kroku Księgowość bliżej Podatki Własny biznes Zmiany w prawie
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce