Blog ifirma.pl

Jak uczyć się AI, żeby być na bieżąco?

|
|
8 minut czytania
Masz dostęp do narzędzia, które może odmienić sposób, w jaki pracujesz, uczysz się i żyjesz. Narzędzia, które potrafi zrozumieć Twoje pytania, wygenerować spersonalizowane odpowiedzi, napisać kod, stworzyć grafikę, a nawet wygenerować wideo z Twoją wirtualną podobizną, niemal nieodróżnialną od prawdziwego nagrania. Sztuczna inteligencja, jedna z najbardziej obiecujących i przełomowych technologii naszych czasów, rozwija się tak szybko, że trudno nadążyć za jej nowymi możliwościami. Jak zatem uczyć się AI, aby być na bieżąco? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i przedstawimy praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz mógł pełniej wykorzystać potencjał AI.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy trzeba umieć programować, żeby uczyć się AI?

Aby zacząć korzystać z AI, wcale nie musisz być programistą. Dzięki postępowi w dziedzinie uczenia maszynowego i rozwojowi tzw. no-code AI korzystanie z zaawansowanych narzędzi AI jest obecnie dostępne dla każdego, niezależnie od poziomu umiejętności technicznych.

Od ChatGPT, który może napisać dla Ciebie esej czy stworzyć kod, przez HeyGen potrafiący generować wideo z Twoją wirtualną podobizną, po Midjourney do tworzenia obrazów, narzędzia AI mogą bardzo pomóc w pracy, bez konieczności programowania. Nie musisz borykać się z liniami kodu – wystarczy, że umiejętnie wpiszesz swoje żądanie, a AI zajmie się resztą.

Oczywiście znajomość podstaw programowania i uczenia maszynowego, a przede wszystkim podstaw generatywnej sztucznej inteligencji może być przydatna, jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę lub stworzyć bardziej zaawansowane aplikacje AI. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć, jak działają te narzędzia i w pełni wykorzystać ich potencjał. Jednak na początek możesz po prostu cieszyć się łatwością i swobodą korzystania z nich, bez konieczności poświęcania wielu lat na naukę kodowania.

Skąd czerpać aktualne informacje ze świata AI?

W obliczu tak dynamicznego rozwoju AI pozostawanie na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryciami może wydawać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele różnorodnych źródeł informacji, które pomogą Ci być zawsze o krok przed innymi. Jednym z nich jest cykl poświęcony AI w serwisie IFIRMA. Regularnie publikowane artykuły dostarczają cennych informacji na temat zastosowań AI w biznesie, a także wskazówek, jak wdrażać te technologie w swojej organizacji.

Kluczem jest jednak umiejętne łączenie źródeł i regularna aktualizacja wiedzy. Warto zacząć od materiałów edukacyjnych oferowanych przez czołowych graczy na rynku AI, takich jak Google, OpenAI czy DeepMind. Kursy online, webinaria i przewodniki krok po kroku pozwalają zdobyć solidne podstawy teoretyczne, a także nauczyć się praktycznych umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi AI. Wypróbuj:

 • Podstawy pracy z AI na aihero.pl – darmowy kurs AI to solidny starter, jeśli dopiero zaczynasz korzystać z narzędzi AI,
 • Introduction to Generative AI Learning Path od Google to przegląd koncepcji generatywnej AI od podstaw dużych modeli językowych, po zasady odpowiedzialnej AI,
 • Generative AI for Everyone od Deeplearning.ai uczy, jak działa generatywna AI i jak jej używać w życiu codziennym i w pracy.
Jak uczyć się AI

Źródło: Deeplearning.ai (https://www.deeplearning.ai/courses/generative-ai-for-everyone/)

Podcasty to doskonały sposób na zgłębienie tematyki AI w przystępnej formie. Oto kilka propozycji wartych uwagi:

 • 99 twarzy AI– podcast prowadzony przez Karola Stryję, w którym eksperci, naukowcy i praktycy dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat AI,
 • Zrozumieć AI– seria podcastów i artykułów kompleksowo omawiająca zagadnienia związane z AI od podstawowych koncepcji, po zastosowania w różnych dziedzinach.

Zapisanie się do newsletterów poświęconych AI to także świetny sposób na regularne otrzymywanie porcji aktualnych informacji i ciekawostek. Dwa szczególnie wartościowe przykłady to:

 • „The Batch” od DeepLearning.AI – cotygodniowy newsletter dostarczający wiadomości i spostrzeże ze świata AI, przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i ekspertów,
 • „The Neuron” – newsletter prezentujący najnowsze osiągnięcia i trendy w dziedzinie AI wraz z praktycznymi wskazówkami i narzędziami od ekspertów.
Jak uczyć się AI

Źródło: Deeplearning.ai (https://www.deeplearning.ai/the-batch/)

Oprócz tego warto śledzić blogi i media społecznościowe ekspertów w dziedzinie AI, takich jak Aleksandra Przegalińska, Włodzisław Duch czy Adam Gospodarczyk i Grzegorz Róg. Dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami, analizami i prognozami na temat rozwoju AI, co może stanowić cenne źródło inspiracji i wiedzy.

Nie można również zapominać o tradycyjnych metodach szukania informacji, takich jak przeglądanie książek i artykułów naukowych, na przykład na ArXiv (https://arxiv.org/). Choć mogą one nie być aż tak aktualne jak blogi czy media społecznościowe, dostarczają znacznie głębszego zrozumienia koncepcji i teorii leżących u podstaw AI, co jest niezwykle istotne dla pogłębionego zrozumienia tej dziedziny.

Mimo że źródła, które polecam wyżej, są bardzo wartościowe, to tylko ułamek ciekawych nowinek, które dotyczą AI. Jeśli zatem poszukujesz inspiracji, zwracaj uwagę na reputację autorów, aktualność treści i poparcie prezentowanych tez konkretnymi przykładami i danymi. Krytyczne podejście pozwoli Ci uniknąć dezinformacji, która często towarzyszy temu popularnemu tematowi i wyrobić sobie rzetelny obraz stanu wiedzy w dziedzinie AI. Teraz przyszedł jednak czas na narzędzia – jak zacząć uczyć się AI od praktycznej strony?

Czy warto testować wszystkie narzędzia po kolei, czy lepiej nauczyć się dwóch, a dobrze?

W świecie AI, gdzie niemal każdego dnia pojawiają się nowe, ekscytujące narzędzia, łatwo ulec pokusie wypróbowania ich wszystkich po kolei. Czy takie podejście jest jednak efektywne? Może lepiej skupić się na dogłębnym opanowaniu kilku kluczowych rozwiązań, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i celom?

Rozważmy następujące argumenty przemawiające za selektywnym podejściem do nauki narzędzi AI:

 1. Oszczędność czasu i energii. Próbując każdego nowego narzędzia, które pojawi się na rynku, ryzykujesz rozproszeniem swojej uwagi i energii. Zamiast tracić cenny czas na naukę obsługi dziesiątek aplikacji, lepiej skupić się na dogłębnym zrozumieniu tych, które są dla Ciebie najistotniejsze. Dzięki temu szybciej osiągniesz biegłość i zaczniesz czerpać realne korzyści z ich używania.
 2. Większa efektywność i produktywność. Im lepiej opanujesz dane narzędzie AI, tym sprawniej będziesz mógł je wykorzystywać w swojej pracy. Znając wszystkie jego funkcje i niuanse, będziesz w stanie szybciej i sprawniej realizować swoje zadania. To z kolei przełoży się na wyższą produktywność i lepsze wyniki.
 3. Spójność i przewidywalność rezultatów. Korzystając konsekwentnie z tych samych narzędzi, możesz wypracować systematyczny i jednolity styl pracy. Jej efekty będą bardziej jednorodne i łatwiejsze do kontrolowania, co jest szczególnie istotne w przypadku długoterminowych projektów lub współpracy z innymi osobami.
 4. Optymalizacja procesów i integracja z codzienną pracą. Skupiając się na kilku kluczowych narzędziach, możesz zoptymalizować swoją pracę i płynnie zintegrować AI z codziennymi zadaniami. Dzięki temu sztuczna inteligencja stanie się naturalnym przedłużeniem Twoich umiejętności, a nie dodatkowym obciążeniem.
 5. Oszczędność pieniędzy. Wiele narzędzi AI działa w modelu subskrypcyjnym lub wymaga opłat za użytkowanie. Zwykle kwota za miesięczny dostęp zaczyna się w okolicach 20 dolarów (80 złotych) plus podatek. Ograniczając liczbę używanych aplikacji, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy i lepiej kontrolować budżet przeznaczony na nowe technologie.

Oczywiście, nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zrezygnować z eksperymentowania z nowymi narzędziami. Wręcz przeciwnie – warto regularnie przeglądać dostępne opcje, na przykład na stronie There’s An AI for That, w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą usprawnić Twoją pracę. Można tutaj znaleźć już ponad 13 tysięcy narzędzi!

Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, jakie są Twoje kluczowe potrzeby i cele. Poszukaj narzędzi, które najlepiej na nie odpowiadają i przetestuj je. Jeśli okażą się przydatne, stopniowo włączaj je do swojego zestawu, dbając jednocześnie o to, by liczba aktywnie używanych aplikacji pozostawała w rozsądnych granicach. Takie podejście pozwoli Ci czerpać korzyści z postępu w dziedzinie AI, przy jednoczesnym utrzymaniu skupienia i efektywności.

Jak uczyć się AI

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Czy naprawdę trzeba być na bieżąco z AI?

Postęp technologiczny zdaje się przyspieszać z dnia na dzień. Dla wielu osób tempo zmian może być frustrujące i podawać w wątpliwość konieczność nadążania za rozwojem AI. Czy nie wystarczy po prostu skupić się na swojej pracy i czekać, aż rewolucja sama do nas dotrze?

Jeśli chcesz zachować konkurencyjność i wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, nie możesz chować głowy w piasek. Wprawdzie nie musisz śledzić każdej aktualizacji, jednak zrozumienie potencjału i możliwości tych technologii jest bardzo ważne. Rozważmy kilka kluczowych argumentów przemawiających za koniecznością bycia na bieżąco z AI:

 • AI dynamicznie się zmienia – niestety w biznesie nie da się stać w miejscu, tym bardziej że firmy szybciej niż kiedykolwiek wcześniej tworzą lukę między sobą a konkurencją. Innymi słowy, jeśli nie starasz się nadążyć za rozwojem AI, ryzykujesz, że Twoje umiejętności i wiedza staną się przestarzałe,
 • AI nie jest już tylko kolejnym narzędziem IT – to prawdziwa transformacja, porównywalna do wynalezienia Internetu czy opracowania edytora tekstu. W ciągu najbliższych lat AI zmieni sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i komunikujemy, stając się integralną częścią naszego zawodowego i osobistego życia.

Wyobraź sobie, że możesz mieć wirtualnego asystenta, który pomoże Ci w pisaniu raportów, tworzeniu prezentacji, a nawet programowaniu. Pomyśl, że możesz skorzystać z zaawansowanego narzędzia do analizy danych, które w mgnieniu oka wyciągnie kluczowe wnioski z ogromnych zbiorów informacji. To nie jest odległa przyszłość – takie możliwości już istnieją dzięki AI.

Jak uczyć się AI

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Jak uczyć się AI – podsumowanie

Sztuczna inteligencja to technologia, która odmienia oblicze współczesnego świata. Jej wpływ rozciąga się na niemal wszystkie dziedziny życia od biznesu, po edukację i rozrywkę. W obliczu tak dynamicznego rozwoju ważne jest, aby stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi AI.

Zrozumienie, jak te narzędzia działają i jak można je wykorzystać, pozwoli Ci nie tylko zwiększyć swoją produktywność, ale także otworzy drzwi do nowych możliwości i innowacji. Pamiętaj jednak, że nauka AI nie musi być przytłaczająca. Możesz zacząć od małych kroków i stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie.

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak włączyć naukę AI do swojej codziennej rutyny:

 1. Zasubskrybuj newsletter lub kanał informacyjny poświęcony AI, który będzie regularnie dostarczał Ci aktualne informacje.
 2. Ustanów sobie cotygodniowy „czas na AI”, godzinę lub dwie, w których będziesz mógł poczytać artykuły, obejrzeć webinary lub spróbować nowych narzędzi.
 3. Dołącz do społeczności AI na platformach takich jak Reddit, Discord czy Slack, na których będziesz mógł dyskutować z innymi entuzjastami i czerpać od nich wiedzę.
 4. Zwróć szczególną uwagę na trendy AI, które mogą mieć wpływ na Twoją branżę lub zawód. Mogą to być systemy rekomendacyjne dla e-commerce, chatboty dla obsługi klienta lub narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych.

Pamiętaj, że AI to coś więcej niż narzędzie – to nowy sposób myślenia i podejścia do rozwiązywania problemów. Im wcześniej zaczniesz się z nim oswajać, tym łatwiej będzie Ci przystosować się do nadchodzących zmian i czerpać korzyści z tej przełomowej technologii. Obudź w sobie ciekawość i gotowość do ciągłej nauki – to klucz do sukcesu w erze AI.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie