Trendy na rynku pracy
Zanim przejdziemy do omówienia trendów, które według badanych przez Hays Poland mają kształtować drugie półrocze 2024, przyjrzyjmy się nastrojom na rynku pracy. Zacznijmy od pracodawców. Jaki ich zdaniem był początek tego roku? Dla wielu firm pierwsze półrocze 2024 roku okazało się pełne wyzwań, a 57% pracodawców wskazało, że kandydaci mieli nierealistyczne oczekiwania finansowe. Z kolei 44% firm zgłosiło niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, co znacznie utrudniało proces rekrutacyjny. Ponadto tylko 35% przedsiębiorstw oceniło, że dostępność kandydatów na stanowiska juniorskie była wystarczająca, ale ogólna konkurencja o pracowników wciąż pozostawała wysoka, co zauważyło 30% firm.
Z drugiej strony ogólny niedobór kandydatów na rynku pracy zauważyło 29% pracodawców, co wskazuje na pewne problemy w zapełnianiu wakatów we wszystkich kategoriach stanowisk. Mimo tych wyzwań aż 29% firm dostrzegło wzrost liczby osób ubiegających się o pracę w stosunku do poprzednich miesięcy.
Z perspektywy pracowników nastroje są mieszane. 40% z nich ocenia swoją perspektywę zawodową w drugiej połowie 2024 roku pozytywnie. Niemniej jednak 22% pracowników nie potrafi jednoznacznie ocenić swojej sytuacji, co może odzwierciedlać swego rodzaju niepewność na rynku. Z kolei aż 53% pracowników deklaruje, że nie obawia się utraty pracy, podczas gdy 31% wyraża takie obawy.
Rekrutacje – czy zwiększymy zatrudnienie?
Skoro pracodawcy w gruncie rzeczy pozytywnie ocenili pierwsze półrocze na rynku pracy, to czy w kolejnych sześciu miesiącach planują zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach? Zdania oczywiście są podzielone. Niemniej dominują twierdzące odpowiedzi, bo, jak podaje Hays Poland, aż 96% firm prowadziło rekrutację w pierwszej połowie 2024 roku, a 84% planuje kontynuować ten proces w nadchodzących miesiącach.
W drugim półroczu pracodawcy zamierzają poszukiwać specjalistów przede wszystkim w takich obszarach jak produkcja (32%), IT (29%), finanse i księgowość (28%), a także sprzedaż (28%) oraz inżynieria (25%). Nieco mniejsze zapotrzebowanie, ale wciąż istotne, odnotowano w dziedzinach obsługi klienta (20%), logistyki (18%) i HR (17%). Ponadto firmy będą rekrutować specjalistów w obszarach zakupów i łańcucha dostaw (15%) oraz marketingu, PR i komunikacji (14%).
Jeśli chodzi o powody rekrutacji, 46% firm wskazuje rozwój biznesu jako główny czynnik motywujący do poszukiwania nowych pracowników. Kolejne 41% firm planuje rekrutacje, aby znaleźć zastępstwo dla pracowników odchodzących z organizacji. W związku z tym zatrudnianie nowych pracowników będzie miało na celu nie tylko rozwój, ale również utrzymanie dotychczasowej struktury organizacyjnej. Pracodawcy planują głównie zatrudniać pracowników w oparciu o stałe umowy, takie jak umowa o pracę (92%), a jedynie 28% zamierza posiłkować się kontraktami B2B.
Co więcej, w drugiej połowie 2024 roku 49% pracodawców planuje utrzymać liczbę zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na poziomie z pierwszego półrocza, a 39% zamierza ją zwiększyć. W przypadku kontraktorów B2B 52% firm nie planuje zmian, a 37% przewiduje wzrost zatrudnienia. Co więcej, tylko 12% badanych firm rozważa redukcję etatów, a 60% deklaruje, że nie zamierza zmniejszać zatrudnienia.
Wynagrodzenia nie ulegną zmianom
Zwiększenie zatrudnienia to jedno. Drugie to zwiększenie wynagrodzeń. Tutaj niestety nie mamy dobrej wiadomości dla pracowników – większość pracodawców nie planuje w drugiej połowie 2024 roku podwyżek. Jak wynika z danych, 64% firm nie przewiduje żadnych zmian w wynagrodzeniach, a jedynie 29% planuje niewielkie podwyżki do 10%. Tylko 5% przedsiębiorstw rozważa bardziej znaczące zwiększenie płac w przedziale od 10% do 20%, natomiast jedynie 1% firm przewiduje wzrost wynagrodzeń o ponad 20%.
Porównując te dane z wynikami z pierwszego półrocza 2024 roku, widać, że wtedy sytuacja była nieco bardziej korzystna dla pracowników. Wówczas 44% firm wprowadziło podwyżki do 10%, a kolejne 26% zwiększyło wynagrodzenia w przedziale od 10% do 20%. Znaczące podwyżki powyżej 20% odnotowano jednak tylko w 2% przypadków. Niemniej dla 27% pracowników wynagrodzenia pozostały bez zmian – w drugim półroczu będzie to dominujący trend.
Z perspektywy pracowników oczekiwania na drugie półrocze 2024 są również umiarkowane. Aż 68% pracowników spodziewa się, że ich wynagrodzenia pozostaną na niezmienionym poziomie, a jedynie 11% liczy na niewielkie podwyżki do 10%. Co ciekawe, aż 5% pracowników obawia się, że ich wynagrodzenia mogą zostać obniżone. Biorąc pod uwagę te wyniki, można zauważyć, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy podchodzą do kwestii wynagrodzeń z dużą ostrożnością. Sprawdź jak wyglądają oczekiwania a realia pracowników względem wzrostu wynagrodzenia specjalistów.
Utrzymanie pracowników
Brak podwyżek może stanowić poważny problem w utrzymaniu załogi w nienaruszonym stanie, a także w pozyskiwaniu do zespołów nowych pracowników. Przynajmniej w teorii. A jaka jest opinia na ten temat uczestników badania Hays Poland? Okazuje się, że 54% pracodawców jest przekonanych, że zatrudnianie nowych osób do firm w drugiej połowie 2024 roku nie będzie ani łatwiejsze, ani trudniejsze niż w pierwszym półroczu. Warto jednak zauważyć, że 19% firm przewiduje, iż proces rekrutacji będzie trudniejszy, a tylko 6% spodziewa się, że będzie on łatwiejszy.
Co więcej, aż 67% pracodawców generalnie spodziewa się trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników w nadchodzących miesiącach. Tylko 13% firm nie przewiduje większych problemów, natomiast 20% jest niepewna co do tego, jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy w drugiej połowie roku. Porównując trudności w procesach rekrutacyjnych z pierwszym półroczem 2024 roku, głównymi powodami tych kłopotów były rosnące oczekiwania kandydatów (78%), ograniczenia budżetowe (57%) oraz większa konkurencja o pracowników (41%).
Niemniej pracodawcy wciąż mają czym walczyć o kandydatów do pracy. Jakie czynniki pozafinansowe pomagają firmom w przyciąganiu i zatrzymywaniu pracowników? Najczęściej wskazywane to: model pracy (51%), stabilność zatrudnienia (46%) oraz ciekawe projekty i wyzwania (38%). Równie istotne dla pracowników z punktu widzenia pracodawców są możliwości rozwoju kariery (30%) i lokalizacja (29%). Firmy starają się więc tworzyć atrakcyjne środowiska pracy, które przyciągają talenty nie tylko konkurencyjnymi wynagrodzeniami, ale także innymi aspektami, które wpływają na satysfakcję i zaangażowanie pracowników.
Rynek pracy oczami pracowników
Co na to wszystko pracownicy? Jak oni postrzegają drugie półrocze 2024 na rynku pracy? Zacznijmy od omówienia ich planów. Okazuje się bowiem, że 23% z nich planuje dalej pracować w obecnej firmie na obecnym stanowisku. Natomiast 35% pracowników deklaruje, że pozostanie w obecnej firmie, ale jednocześnie jest otwartych na nowe propozycje zawodowe. Tylko 5% zamierza awansować na wyższe stanowisko w tej samej firmie, podczas gdy 24% planuje podjąć pracę w innej firmie. Inne opcje, takie jak zmiana dotychczasowej ścieżki kariery (9%) czy założenie własnej działalności gospodarczej (1%), są wybierane znacznie rzadziej.
Główne powody zmiany pracy wskazywane przez pracowników również są zróżnicowane. Na czoło wysuwa się poziom wynagrodzenia, który jest najistotniejszym czynnikiem dla 42% badanych. Równie ważne są brak długofalowych możliwości rozwoju (29%) oraz problemy z bezpośrednim przełożonym (27%). Inne istotne czynniki to brak możliwości rozwoju (24%) oraz niepewność zatrudnienia (24%), co pokazuje, że stabilność pracy i perspektywy rozwoju są fundamentalne dla wielu pracowników.
Ostatecznie 23% pracowników rozważa zmianę pracy, bo spodziewa się zwolnienia. Dodatkowo 14% pracowników wskazuje na brak możliwości pracy elastycznej jako powód do zmiany miejsca zatrudnienia. Inne, mniej popularne, ale nadal istotne czynniki to brak wytyczonej ścieżki kariery (12%), lokalizacja i długi dojazd do pracy (11%) oraz zbyt duży nakład pracy (11%). Nie ulega więc wątpliwości, że obok dobrego wynagrodzenia pracownicy szukają lepszych warunków i możliwości, które pozwolą im na rozwój i zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Jak nie stracić pracowników? Ich oczekiwania
Skoro pracodawcom zależy na zatrudnieniu nowych osób i utrzymaniu obecnych pracowników, warto abyśmy spojrzeli na jeszcze jedno badanie. A mianowicie ADP Research Institute przeprowadził badanie, z którego wynika, że wynagrodzenie pozostaje najważniejszym czynnikiem motywującym pracowników – aż 55% respondentów umieściło je wśród trzech najistotniejszych aspektów pracy. Co więcej, stabilność zatrudnienia, która jest ważna dla 46% badanych, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście rosnącej niepewności na rynku pracy. Dodatkowo 34% pracowników wskazuje na rozwój kariery, a 25% ceni elastyczność godzin pracy.
Te priorytety różnią się jednak w zależności od grupy wiekowej, co dodatkowo podkreśla, jak ważne jest, aby pracodawcy dostosowali swoje oferty do zróżnicowanych potrzeb swoich zespołów. Młodsi pracownicy, w wieku od 18 do 24 lat, koncentrują się głównie na możliwościach rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności, podczas gdy starsi bardziej cenią sobie stabilność zatrudnienia i elastyczność pracy. Więcej na temat oczekiwań pracowników można przeczytać w artykule pt. „Jakie oczekiwania mają pracownicy i jak na nie odpowiedzieć? Raport ADP Research Institute”.
Rynek pracy, rynek możliwości
Raport Hays Poland oraz badanie ADP Research Institute wskazują na rosnące szanse i możliwości na rynku pracy w drugiej połowie 2024 roku. Pracodawcy, którzy postawią na elastyczność, rozwój swoich pracowników oraz tworzenie atrakcyjnych warunków pracy, mają szansę nie tylko przyciągnąć, ale i zatrzymać najlepsze talenty.
Warto zatem inwestować w rozwój kariery, oferować jasne ścieżki awansu i promować work-life balance, aby zyskać lojalność i zaangażowanie zespołów. To doskonały moment, aby firmy, które będą gotowe na te zmiany, mogły dynamicznie się rozwijać i umacniać swoją pozycję na rynku.