Interpretacja ZUS – formalności

Jak wysłać wniosek o interpretację ZUS i gdzie?

Jakie formalności czekają przedsiębiorcę występującego o interpretację do ZUS? Dowiedz się więcej.

Jak wysłać wniosek o interpretację ZUS i gdzie?

Wniosek można wysłać w formie papierowej (za pomocą poczty lub osobiście złożyć w placówce ZUS) lub elektronicznej dzięki platformie PUE ZUS. Wzór wniosku można pobrać ze strony http://www.zus.pl/wzory-formularzy/firmy/inne, ale najlepiej jest korzystać z gotowego wzorca wniosku o interpretację udostępnionego przez ZUS (formularz ZUS-US-WSI-01), gdzie zostały ujęte wszystkie niezbędne elementy. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi firmę na terenie działania oddziału w:
    1. Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze
– wniosek należy złożyć/przesłać do Oddziału ZUS w Gdańsku,
    1. Bielsku – Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu
– wniosek należy złożyć/przesłać do Oddziału ZUS w Lublinie. Oczywiście wniosek można również złożyć w każdej placówce ZUS, która następnie przekaże dokument do właściwego oddziału.

Interpretacja ZUS – ile kosztuje?

Opłata za wydanie pisemnej interpretacji to koszt 40 zł licząc za jeden opisany stan faktyczny bądź zdarzenie przyszłe. Jeśli we wniosku przedstawiono kilka stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych to kwota do zapłaty stanowi wielokrotność kwoty podstawowej, czyli np. za 3 stany faktyczne opłata wyniesie 120 zł. Opłatę należy wpłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek bankowy właściwego oddziału ZUS w Gdańsku lub w Lublinie (najlepiej jest załączyć do wniosku dowód wpłaty). W przelewie należy podać NIP wnioskodawcy i opis że opłata dotyczy wniosku o wydanie interpretację. Przy braku wpłaty w tym terminie ZUS wyśle wezwanie do zapłaty. ZUS zwróci opłatę jeśli odmówi wydania interpretacji, pozostawienia sprawy bez rozpatrzenia lub przekazania wniosku do właściwego organu. Więcej o wniosku przeczytaj artykuł „Wniosek o interpretację ZUS”.   Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość