Blog ifirma.pl

Jednolity Plik Kontrolny – zmiany od 1 lipca 2016

|
|
4 minut czytania
Jednolity Plik Kontrolny to nowa forma przekazywania do organów podatkowych – na ich życzenie – całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jednolity Plik Kontrolny to nowa forma przekazywania do organów podatkowych – na ich życzenie – całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jakie zmiany czekają podatników w związku z JPK od 1 lipca 2016?

Obowiązkowy Jednolity Plik Kontrolny

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zostało nałożone na podatników zgodnie z Ustawą z dnia 10 września 2015r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015, poz. 1649). Nowo dodany do Ordynacji podatkowej art. 193a wprowadza zmianę w zakresie udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w jednolitym formacie elektronicznym, w pliku o odpowiedniej strukturze logicznej.

Struktura JPK oparta jest o aktualną wersję pliku SAF-T (ang. Standard Audit File-Tax), który jest formatem międzynarodowym i odpowiada standardowi wypracowanemu w ramach OECD. Elektroniczna kontrola podatkowa została już wprowadzona w innych krajach Unii Europejskiej (Francja, Holandia, Austria, Słowenia, Luksemburg itd.). Każdy kraj dostosowuje strukturę pliku JPK do swoich systemów prawa podatkowego.

Cele wprowadzenia JPK:

 • usprawnienie i przyśpieszenie kontroli podatkowych,
 • poprawa wyników kontroli,
 • obniżenie kosztów,
 • uszczelnienie systemu VAT.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej zamieściło testowe pliki struktur logicznych (JPK), na który składają się:

 • 1 – księgi rachunkowe,
 • 2 – wyciągi bankowe,
 • 3 – magazyn,
 • 4 – ewidencja zakupów i sprzedaży VAT,
 • 5 – faktury VAT,
 • 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
 • 7 – ewidencja przychodów.

Podatnicy będą dokonywać wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego do administracji podatkowej w formacie XML, drogą elektroniczną lub na nośnikach danych (pendrive, płyta DVD). E-kontrola przeprowadzana będzie przez fiskus przy użyciu specjalistycznego oprogramowania w formie elektronicznej, co pozwoli na precyzyjną analizę danych oraz na szybsze przeprowadzenie kontroli podatkowych.

Nowelizacja zasad przekazywania danych w formie JPK VAT

W dniu 19 maja 2016 senat przyjął bez poprawek ustawę z dnia 13 maja 2016r. o zmianie ustawy – Ordynacji podatkowej, w której została naniesiona poprawka w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zgodnie z nowymi zmianami w art. 82 po § 1a dodaje się § 1b w brzmieniu:

„§ 1b. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.”

Obowiązek składania do urzędu skarbowego rejestrów sprzedaży i zakupów VAT w formie pliku JPK, będzie dotyczyło wszystkich czynnych podatników VAT. Przedsiębiorcy będą składać plik JPK VAT za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Podatnicy rozliczający się kwartalnie w dalszym ciągu będą składać deklaracje VAT-7 za okres kwartalny, natomiast dodatkowo będą musieli przesyłać pliki JPK VAT za okres miesięczny.

Powstanie obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego

 
W strukturze JPK (na żądanie organu)
Tylko ewidencja VAT w strukturze JPK (co miesiąc)
MIKROPRZEDSIĘBIORCY:
 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekroczył równowartości 2 milionów euro.
1 lipiec 2018
1 styczeń 2018
MALI PRZEDSIĘBIORCY:
 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
 • generują obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.
1 lipiec 2018
1 styczeń 2017
ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY:
 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
 • generują obrót nie przekracza 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.
1 lipiec 2018
1 styczeń 2017
DUZI PRZEDSIĘBIORCY:
 • zatrudniają średniorocznie 250 lub więcej pracowników,
 • generują obrót 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny jest wyższy niż 43 milionów euro.
1 lipiec 2016
1 lipiec 2016
 

Definicje mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zostały zawarte w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w art. 104-106 (Dz. U. 2015 poz. 584).

Informacje na temat JPK oraz zmiany z nim związane publikowane są na stronie Ministerstwa Finansów.

Informacje w temacie kto jest mikroprzedsiębiorcą znajdziesz w innym artykule na blogu.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 18 lipca 2016 o 13:40
   Mateusz P.

   Czy będzie można to wysyłać i generować przez wasz system?

  2. 19 lipca 2016 o 08:17
   ifirma.pl

   Tak, będzie można

  3. 17 września 2016 o 22:16
   mamaklub

   Każdy chciałby prowadzić jakąś firmę, ale ogarnąć te wszystkie przepisy, kontrole, prowadzenie dokumentacji… Na to trzeba mocnej głowy, ogarnięcia nie tylko pracy, ale i tych drobnostek urzędowych.

  4. 23 listopada 2016 o 07:05
   Mateusz P.

   To dobrze.

  5. 10 lutego 2017 o 09:55
   Krzysztof Buk

   Czy będzie trzeba mieć do tego podpis elektroniczny?

  6. 10 lutego 2017 o 10:37
   ifirma.pl

   Pliki JPK są wysyłane są do urzędu skarbowego za pomocą podpisu kwalifikowanego. Wygenerowane w serwisie pliki można pobrać w formacie html i wysłać je we własnym zakresie, bądź można skorzystać z możliwości upoważnienia czterech osób i wysyłki plików z poziomu serwisu. Więcej informacji na temat upoważnień jest dostępne na stronie: /poradnik-przedsiebiorcy/deklaracje-elektroniczne.html

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie