Blog ifirma.pl

Korekta JPK VAT – kiedy będzie konieczna?

|
|
3 minut czytania
Jednolite Pliki Kontrolne VAT to obecnie podstawowe rejestry, które pozwalają organom skarbowym śledzić poprawność dokumentacji przedsiębiorców. Dla tych ostatnich oznacza to konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na poprawność JPK VAT, a w razie błędów – sporządzenie korekty JPK VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jednolite pliki kontrolne VAT to obecnie podstawowe rejestry, które pozwalają organom skarbowym śledzić poprawność dokumentacji przedsiębiorców. Dla tych ostatnich oznacza to konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na poprawność JPK VAT, a w razie błędów – sporządzenie korekty JPK VAT.

Jednolite pliki kontrolne VAT – kiedy wymagają korekty?

Generalnie rejestr wysyłany w formie JPK VAT powinien być w pełni zgodny ze składaną za dany okres deklaracją VAT. W związku z tym większość pomyłek, które powodują zmiany w deklaracji VAT, będzie generować również korektę w jednolitym pliku kontrolnym VAT. Do najczęstszych błędów tego typu można zaliczyć:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa
 • Korektę faktury sprzedaży zwiększającą podstawę opodatkowania
 • Błędnie zaksięgowaną fakturę sprzedaży lub zakupu
 • Podwójnie zaksięgowaną fakturę sprzedaży lub zakupu
 • Błędnie ujęte transakcje (np. VAT 23% zamiast odwrotnego obciążenia).

Korekta JPK VAT bez zmian w deklaracji

Szczegółowość rejestrów JPK VAT powoduje, że mogą one wymagać korekty także wtedy, kiedy nie będziemy zobowiązani do składania korekty deklaracji VAT. Takie sytuacje mają miejsce przy błędnie wykazanych danych nabywcy lub sprzedawcy. Najważniejszą daną w JPK VAT jest NIP kontrahenta. Na jego podstawie organy skarbowe ustalają, czy wszystkie transakcje wykazane w rejestrze były przeprowadzone pomiędzy czynnymi podatnikami VAT.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Błędny NIP może spowodować nieodnalezienie kontrahenta w bazie czynnych podatników VAT; a następnie wezwanie przedsiębiorcy do wyjaśnień. Także inne dane identyfikujące podatnika – nazwa firmy, imię i nazwisko właściciela – powinny być wykazane ze szczególną poprawnością.

▲ wróć na początek

Zgodnie z opinią Ministerstwa Finansów, błędy w adresie kontrahenta nie wymagają korekty jednolitego pliku kontrolnego – są to dane istotne, ale co do zasady pomyłki w ich zakresie nie wpływają na możliwość zidentyfikowania podatnika.

NIP kontrahenta niezarejestrowanego a korekta VAT

Jednym z częstych problemów, z jakim spotykają się przedsiębiorcy wysyłający JPK VAT, są kontrahenci niezarejestrowani do VAT, ale posługujący się fakturami z naliczonym podatkiem. Organy skarbowe informują przedsiębiorców odliczających VAT z takich faktur o konieczności dokonania weryfikacji kontrahenta oraz korekty pliku JPK oraz deklaracji. Jednakże zgodnie z przepisami, przedsiębiorca otrzymując fakturę z naliczonym VAT co do zasady ma prawo do odliczenia od niej podatku, jeśli jest to sytuacja uprawniająca do odliczenia (a nie np. usługi hotelarskie, catering etc.) Generalnie przepisy zabraniają odliczenia VAT od faktur wystawionych przez podmioty nieistniejące. Podatnik zarejestrowany jako przedsiębiorca, ale korzystający ze zwolnienia z VAT nie jest traktowany jako podatnik nieistniejący.

Program do faktur – Darmowe konto
Uwaga!

Otrzymanie faktury z naliczonym VAT nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zweryfikowania kontrahenta (np. przez stronę Ministerstwa Finansów) oraz upewnienia się, że odliczenie jest możliwe. Ewentualne zaniechania po stronie nabywcy mogą zostać potraktowane jako świadoma próba wyłudzenia podatku, i narazić przedsiębiorcę na składanie dodatkowych wyjaśnień, kontrolę lub postępowanie karno skarbowe.

JPK nie taki straszny – wygeneruj i wyślij rejestr w serwisie ifirma.pl!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie