Korekta JPK VAT – kiedy będzie konieczna?

Jednolite pliki kontrolne VAT to obecnie podstawowe rejestry, które pozwalają organom skarbowym śledzić poprawność dokumentacji przedsiębiorców. Dla tych ostatnich oznacza to konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na poprawność JPK VAT, a w razie błędów – sporządzenie korekty JPK VAT.

Jednolite pliki kontrolne VAT – kiedy wymagają korekty?

Generalnie rejestr wysyłany w formie JPK VAT powinien być w pełni zgodny ze składaną za dany okres deklaracją VAT. W związku z tym większość pomyłek, które powodują zmiany w deklaracji VAT, będzie generować również korektę w jednolitym pliku kontrolnym VAT. Do najczęstszych błędów tego typu można zaliczyć:
  • Korektę faktury sprzedaży zwiększającą podstawę opodatkowania
  • Błędnie zaksięgowaną fakturę sprzedaży lub zakupu
  • Podwójnie zaksięgowaną fakturę sprzedaży lub zakupu
  • Błędnie ujęte transakcje (np. VAT 23% zamiast odwrotnego obciążenia).

Korekta JPK VAT bez zmian w deklaracji

Szczegółowość rejestrów JPK VAT powoduje, że mogą one wymagać korekty także wtedy, kiedy nie będziemy zobowiązani do składania korekty deklaracji VAT. Takie sytuacje mają miejsce przy błędnie wykazanych danych nabywcy lub sprzedawcy. Najważniejszą daną w JPK VAT jest NIP kontrahenta. Na jego podstawie organy skarbowe ustalają, czy wszystkie transakcje wykazane w rejestrze były przeprowadzone pomiędzy czynnymi podatnikami VAT. Błędny NIP może spowodować nieodnalezienie kontrahenta w bazie czynnych podatników VAT; a następnie wezwanie przedsiębiorcy do wyjaśnień. Także inne dane identyfikujące podatnika – nazwa firmy, imię i nazwisko właściciela – powinny być wykazane ze szczególną poprawnością. Zgodnie z opinią Ministerstwa Finansów, błędy w adresie kontrahenta nie wymagają korekty jednolitego pliku kontrolnego – są to dane istotne, ale co do zasady pomyłki w ich zakresie nie wpływają na możliwość zidentyfikowania podatnika.

NIP kontrahenta niezarejestrowanego a korekta VAT

Jednym z częstych problemów, z jakim spotykają się przedsiębiorcy wysyłający JPK VAT, są kontrahenci niezarejestrowani do VAT, ale posługujący się fakturami z naliczonym podatkiem. Organy skarbowe informują przedsiębiorców odliczających VAT z takich faktur o konieczności dokonania weryfikacji kontrahenta oraz korekty pliku JPK oraz deklaracji. Jednakże zgodnie z przepisami, przedsiębiorca otrzymując fakturę z naliczonym VAT co do zasady ma prawo do odliczenia od niej podatku, jeśli jest to sytuacja uprawniająca do odliczenia (a nie np. usługi hotelarskie, catering etc.) Generalnie przepisy zabraniają odliczenia VAT od faktur wystawionych przez podmioty nieistniejące. Podatnik zarejestrowany jako przedsiębiorca, ale korzystający ze zwolnienia z VAT nie jest traktowany jako podatnik nieistniejący. Uwaga! Otrzymanie faktury z naliczonym VAT nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zweryfikowania kontrahenta (np. przez stronę Ministerstwa Finansów) oraz upewnienia się, że odliczenie jest możliwe. Ewentualne zaniechania po stronie nabywcy mogą zostać potraktowane jako świadoma próba wyłudzenia podatku, i narazić przedsiębiorcę na składanie dodatkowych wyjaśnień, kontrolę lub postępowanie karno skarbowe.  
JPK nie taki straszny – wygeneruj i wyślij rejestr w serwisie ifirma.pl!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl  
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI