Blog ifirma.pl

Samochody elektryczne w PIT i akcyzie

|
|
2 minut czytania
Ochrona środowiska naturalnego cały czasy znajduje się na tapecie ustawodawcy, co wpływa również na przepisy podatkowe. Jedna z najnowszych ustaw – Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – znajduje swoje odbicie w zakresie podatku dochodowego oraz akcyzy.

Samochody elektryczne - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ochrona środowiska naturalnego cały czasy znajduje się na tapecie ustawodawcy, co wpływa również na przepisy podatkowe. Jedna z najnowszych ustaw – Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – znajduje swoje odbicie w zakresie podatku dochodowego oraz akcyzy. PIT oraz akcyza – sprawdź jak wygląda rozliczenie kiedy kupujesz pojazd elektryczny jako firmowy samochód.

Samochody elektryczne a amortyzacja

Nowa ustawa o elektromobilności precyzuje i reguluje zasady wykorzystywania samochodów elektrycznych – czyli samochodów, które wykorzystują do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Aby zachęcić przedsiębiorców do nabywania takich pojazdów, co do zasady mniej szkodliwych niż samochody z silnikami spalinowymi, ustawodawca przewidział zachętę podatkową. Zgodnie ze znowelizowanym art. 23 ust. 1 pkt. 4 lit. a), odpisy amortyzacyjne elektrycznych samochodów osobowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodów do wartości 30 000 euro – czyli o 10 000 euro więcej, niż jest to możliwe w stosunku do tradycyjnych pojazdów. Zasada przeliczenia limitu na złotówki jest analogiczna jak w przypadku samochodów spalinowych – stosujemy średni kurs NBP z dnia przekazania samochodu do użytkowania.

Samochody elektryczne a akcyza

Co do zasady, nabycie samochodu osobowego zza granicy wiąże się z koniecznością opłacania akcyzy. Jednakże nabywając samochody przyjazne środowisku, podatnik będzie co do zasady zwolniony z akcyzy. Co ciekawe, to zwolnienie obowiązuje obecnie w zakresie szerszym, niż zachęta w podatku dochodowym.

Zgodnie z nowo dodanym art. 109a:

Potwierdzenie spełnienia warunków uprawniających do zwolnienia można uzyskać u naczelnika właściwego urzędu skarbowego – co ważne, zaświadczenie takie wydawane jest dopiero na wniosek podatnika oraz po przedstawieniu przez niego dokumentacji potwierdzającej fakt, że pojazd jest samochodem elektrycznym.

Natomiast art. 163a pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z akcyzy – na analogicznych warunkach jak przy samochodzie elektrycznym – przy zakupie samochodu hybrydowego. Określenie hybrydowy samochód osobowy stosuje się w odniesieniu do pojazdu, który posiada napęd spalinowo-elektryczny. A energia elektryczna akumulowana jest przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Co ważne, zakup samochodów hybrydowych będzie premiowany tylko przez trzy lata. Zwolnienie z akcyzy przestanie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 r.

Czy wiesz, że za torebki foliowe musisz pobierać opłatę? Sprawdź, jak Ministerstwo Środowiska walczy z nadmiarem opakowań jednorazowych!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie