Powrót

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – jak je rozliczyć?

koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Masz wątpliwości, czy możesz rozliczyć koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności? Zapoznaj się z naszym artykułem.

_

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często musimy przemyśleć i zaplanować wiele kwestii. Przyszły przedsiębiorca w wielu przypadkach ponosi określone wydatki jeszcze przed rejestracją firmy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób rozliczyć koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności.

Kiedy wydatek jest kosztem uzyskania przychodów?

Zgodnie z przepisami, aby wydatek mógł stanowić koszty uzyskania przychodów, musi spełniać kilka warunków:

 1. Przedsiębiorca musi wykazać związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością.
 2. Wydatek nie może się znajdować w katalogu kosztów nieuznawanych podatkowo.
 3. Każdy wydatek musi być właściwie udokumentowany np.: fakturą, rachunkiem, umową.

Jakie wydatki mogą być kosztem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

Katalog kosztów ponoszonych przed zarejestrowaniem firmy jest otwarty, ale najczęściej występujące wydatki dotyczą m.in.:

 • założenia strony internetowej,
 • zakupu wizytówek,
 • wynajmu lokalu,
 • remontu i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych na firmę,
 • nabycie usług doradczych, np. w związku z ubieganiem się o dofinansowanie, dotację,
 • zakup środków trwałych i wyposażenia,
 • nabycie towarów handlowych,
 • wydatki na promocję i reklamę firmy.

Ujmowanie kosztów w zależności od kategorii

Zasada ujmowania wydatków w kosztach uzyskania przychodów będzie zależała od ich charakteru. Nie wszystkie koszty będą mogły od razu pomniejszać przychód, o czym napiszemy poniżej.

Zakup towarów handlowych i materiałów

Towary handlowe i materiały będą ujęte w spisie z natury sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wartość dokonanego spisu będzie stanowiła pierwszą pozycję wpisu do PKPiR. Ten wydatek nie będzie miał wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego. Dopiero po zakończeniu roku jego wartość będzie rozliczona w składanym zeznaniu rocznym, jako różnica remanentowa, która może powiększyć lub pomniejszyć koszty uzyskania przychodów. Pamiętajmy, że ten sposób rozliczenia dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy wybrali zasady ogólne lub podatek liniowy.

Zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (ŚTWNiP)

Obowiązek ujmowania w ewidencji ŚTWNiP dotyczy zakupów o określonej wartości i parametrach. Mianowicie ich wartość powinna być powyżej 10.000 zł, a okres ekonomicznej używalności dłuższy niż rok. W takim przypadku kosztem uzyskania przychodów w PKPiR będą odpisy amortyzacyjne księgowane zgodnie z ustalonym planem amortyzacji. Podstawą ujęcia w ewidencji środków trwałych będzie faktura/rachunek zakupu. Jeżeli jednak okazałoby się, że przedsiębiorca nie posiada takiego dokumentu, wpisu może również dokonać na podstawie ustalenia wartości rynkowej.

Pozostałe wydatki
Pozostałe koszty, które zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej można wpisać w kol. 13 do PKPiR na dzień rozpoczęcia działalności. Nie można zapominać, jakie rodzaje dokumentów są podstawą do dokonywania wpisów.

Więcej na temat rodzajów dokumentów wpisywanych do PKPiR można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Odliczenie podatku VAT od poniesionych kosztów

Zasady odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów jest taka sama, jak w przypadku innych rozliczeń. Przedsiębiorca musi spełniać wymogi formalne wynikające z ustawy. Faktura dająca prawo do odliczenia VAT musi zawierać:

 • imię i nazwisko właściciela,
 • adres siedziby firmy,
 • numer NIP.

Dlatego też przedsiębiorca musi być zarejestrowany do podatku VAT. Spełnienie tego warunku jest niezbędne, aby można było odliczyć VAT naliczony. Rejestracja powinna być dokonana od daty wystawionych faktur kosztowych.

Należy jednak pamiętać, że wówczas obowiązkowe staje się prowadzenie niezbędnych ewidencji VAT i miesięczne przesłanie JPK_V7, również za okresy wcześniejsze. W takich przypadkach najlepiej kontaktować się z właściwym urzędem skarbowym, aby ustalić prawidłowy sposób postępowania. Z uwagi na brak przepisów, które wprost regulowałyby tę kwestię, zalecane jest indywidualne podejście w każdym przypadku.

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, jeżeli mają związek bezpośredni lub pośredni z tą działalnością, mogą się znaleźć w PKPiR na zasadach opisanych powyżej. Pamiętajmy jednak, że ważne jest ich właściwe udokumentowanie, o którym jest mowa w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR. Kwestia odliczenia VAT od poniesionych wydatków zależy od spełnienia wymagań wynikających z ustawy o podatku VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Artur

  Witam, jeżeli jeszcze przed zarejestrowaniem działalności dokonam zakupu płytek ceramicznych (koszt 7500zł), które będą wykorzystane do adaptacji wynajmowanego lokalu (nowy lokal), w którym będę prowadził działalność, to czy mogę zaliczyć to do kosztów oraz odliczyć VAT? wydatek w styczniu, działalność od marca

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość