Blog ifirma.pl

Kradzież niezamortyzowanego pojazdu – zasada rozliczenia straty

|
|
2 minut czytania
Stratę powstałą w wyniku kradzieży auta firmowego, które nie było w pełni zamortyzowane można zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych, jeśli pojazd został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym tj. Autocasco.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Stratę powstałą w wyniku kradzieży auta firmowego, które nie było w pełni zamortyzowane można zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych, jeśli pojazd został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym tj. Autocasco.

Kradzież niezamortyzowanego pojazdu

Ponad to, istotną przesłanką zakwalifikowania powstałej straty jednorazowo do kosztów podatkowych jest wykazanie przez właściciela pojazdu, że:
 1. kradzież nie wystąpiła z jego winy,
 2. właściciel pojazdu nie przyczynił się do kradzieży np. nie zabezpieczając należycie pojazdu, zostawiając kluczyki w stacyjce, zostawiając samochód z otwartymi drzwiami itp.
 3. kradzież była wynikiem zdarzeń, których nie dało się uniknąć.

Zgłoszenie kradzieży

Kradzież należy niezwłocznie zgłosić co najmniej ubezpieczycielowi i policji. Każdy z tych podmiotów rozpatrzy sprawę i odpowiednio to udokumentuje wystawiając np.: protokoły oględzin, postanowienie o umorzeniu postępowania, protokół szkód. Dobrą praktyką będzie również, to kiedy podatnik sam sporządzi protokół kradzieży środka trwałego i wystawi protokół likwidacyjny. Będzie on podstawą ujęcia straty w podatkowej książce przychodów i rozchodów, w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki”.

Jak ustalić stratę?

Pojazd musi być ujęty w ewidencji środków trwałych. Wysokość straty, czyli wartość niezamortyzowanej części samochodu firmowego należy ustalić na podstawie ewidencji środków trwałych. Aby wyliczyć wielkość straty trzeba pomniejszyć wartość początkową samochodu o kwotę naliczonych odpisów amortyzacyjnych.
Przykład
 1. data zakupu auta firmowego = 10.01.2017 r.
 2. wartość początkowa samochodu = 60 000 zł
 3. stawka amortyzacyjna przyjęta przez podatnika = 20%
 4. miesięczny naliczony odpis amortyzacyjny = 12 000 zł /12 miesięcy = 1000,00 zł
 5. rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych = luty 2017 r.
 6. data kradzieży auta firmowego = 20.04.2017 r. (ostatni odpis amortyzacyjny kwiecień 2017 r.)
 7. naliczone odpisy amortyzacyjne = 3 miesiące * 1000,00 zł = 3000,00 zł
 8. strata, którą można ująć w kosztach podatkowych w maju 2017 r. = 60 000 zł – 3000,00 zł = 57 000 zł.
  Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie