Nowe dokumenty ZUS – raport informacyjny ZUS RIA

ZUS RIA

Pracodawcy, którzy chcą skrócić okres przechowywania dokumentacji pracowniczej (dla umów zawartych w latach 1999-2018) do 10 lat mają obowiązek złożenia nowych raportów informacyjnych ZUS RIA. Kliknij po pakiet praktycznych informacji na temat ZUS RIA.

Od 2019 roku zmieniły się zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej – jedną ze zmian jest skrócenie okresu, w którym po zakończeniu stosunku pracy pracodawca powinien przechowywać dokumenty związane z zatrudnieniem danego pracownika. Wynosi on obecnie 10 lat dla umów zawartych po 31 grudnia 2018 roku oraz warunkowo dla umów z okresu od stycznia 1999 do grudnia 2018 roku. Jednym z warunków umożliwiających skorzystanie z krótszego okresu w drugim przypadku jest złożenie raportów informacyjnych ZUS RIA.

ZUS RIA – co to jest?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze skróconego terminu przechowywania dokumentacji pracowniczej dla umów zawartych od stycznia 1999 do grudnia 2018 roku, w pierwszej kolejności powinni złożyć oświadczenie o zamiarze przekazywania raportów informacyjnych (ZUS OSW). W dokumencie tym pracodawca oświadcza, że przekaże raporty informacyjne ZUS RIA za wszystkich ubezpieczonych zatrudnionych w ww. okresie.

ZUS RIA zastąpi obowiązek wystawiania przez pracodawców w formie papierowej dokumentów dołączanych do wniosków w sprawie przyznawania świadczeń. Wszystkie dane z raportu informacyjnego ZUS zapisze na koncie ubezpieczonego (pracownika).

Jakie dane zawiera ZUS RIA?

W raporcie informacyjnym ZUS RIA przedsiębiorca przekazuje do ZUS następujące informacje za okres od stycznia 1999 do grudnia 2018 roku:

 • wypłacone przychody niezbędne do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty,
 • okresy wykonywania pracy nauczycielskiej, w określonym wymiarze obowiązkowego wymiaru zajęć,
 • okresy wykonywania i wymiaru czasu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (prace wymienione w nowych i starych wykazach),
 • datę, tryb rozwiązania ostatniego stosunku pracy, podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia ostatniego stosunku pracy lub stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany,
 • informację, czy w okresie zatrudnienia na kolei pracownikowi przysługiwał deputat węglowy albo ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy.

Ważne terminy

Przedsiębiorca, który złoży oświadczenie o zamiarze przekazywania raportów informacyjnych, jest zobowiązany przekazać ZUS RIA za każdego pracownika:

 • w terminie roku od dnia złożenia oświadczenia, jeżeli pracownik lub zleceniobiorca zakończy pracę u przedsiębiorcy przed złożeniem przez niego oświadczenia,
 • wraz z wyrejestrowaniem pracownika z ubezpieczeń społecznych za pomocą ZUS ZWUA, jeżeli pracownik lub zleceniobiorca zakończy pracę u przedsiębiorcy już po złożeniu wspomnianego oświadczenia.

Za kogo ZUS RIA?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skrócić okres przechowywania dokumentacji pracowniczej do 10 lat od ustania stosunku pracy lub zakończenia ostatniej umowy zlecenia, dla umów zawartych w okresie od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 roku, powinni złożyć ZUS RIA za każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę oraz za każdego zleceniobiorcę. Kogo należy rozumieć pod pojęciem zleceniobiorca? Będą to osoby świadczące pracę na podstawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem pracy stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest raport ZUS RIA?

  Jest to raport informacyjny, którego złożenie umożliwia skorzystanie z krótszego okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej. ZUS RIA zastąpi obowiązek wystawiania przez pracodawców w formie papierowej dokumentów dołączanych do wniosków w sprawie przyznawania świadczeń. Wszystkie dane z raportu informacyjnego ZUS zapisze na koncie ubezpieczonego (pracownika).

 2. 🔸Za kogo należy złożyć ZUS RIA?

  Przedsiębiorcy, powinni złożyć ZUS RIA za każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę oraz za każdego zleceniobiorcę (tzn. osoby świadczące pracę na podstawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość