Likwidacja podwójnej zaliczki za listopad 2012

Fiskus zdecydował się na likwidację podwójnych zaliczek płaconych w grudniu za listopad lub IV kwartał.

Przedsiębiorcy rozliczający się na Księdze Przychodów i Rozchodów opłacają zaliczki na podatek dochodowy na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów w wybranym trybie rozliczania: miesięcznym lub kwartalnym.

Do końca roku 2011

Zaliczki w wybranym trybie obliczało się i wpłacało na konto US do 20 kolejnego miesiąca lub kwartału. Wyjątkiem były zaliczki za ostatni okres rozliczeniowy.
Podatek za grudzień wpłacało się w takiej samej wysokości jak za listopad do 20 grudnia danego roku, czyli w grudniu wpłacało się podwójną zaliczkę za listopad.
Natomiast w trybie kwartalnym podatek za IV kwartał wpłacało się do 20 grudnia danego roku w wysokości identycznej jak za III kwartał.
Rzeczywisty podatek za ostatni okres rozliczeniowy był wyliczany dopiero w deklaracji rocznej.

Od roku 2012

W tym roku weszły zmiany w terminie oraz wysokości wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy.
Art. 44 ustęp 6 updof mówi, iż zaliczki miesięczne od dochodów wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.
Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Zaliczki są wyliczane od rzeczywistego dochodu w ostatnim okresie rozliczeniowym.

Uwaga!
Jeżeli przedsiębiorca do 20 stycznia złoży zeznanie roczne i rozliczy podatek z niego wynikający z uwzględnieniu m.in. ulg podatkowych oraz pozostałych przychodów, wówczas nie wpłaca już zaliczki na podatek za ostatni miesiąc lub  kwartał.

Monika Kobylak

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość