Blog ifirma.pl

Mikrolearning. Szybki sposób na nowe umiejętności w firmie

|
|
6 minut czytania
Znasz platformę TED, Technology Education Design? To miejsce, gdzie można znaleźć ogromną ilość fantastycznych inspiracji zarówno do rozwijania umiejętności technicznych, komunikacyjnych, artystycznych, jak i biznesowych. Krótki film z wykładem eksperta można zobaczyć podczas oczekiwania na wyjście dziecka ze szkoły, albo posłuchać go w czasie porannej gimnastyki. Taka forma nauki to właśnie mikrolearning.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W natłoku codziennych zadań, prowadzenie firmy i utrzymanie się na rynku wymaga nieustannej nauki i rozwoju. Ale gdzie znaleźć czas na zdobywanie nowych kwalifikacji, kiedy kalendarz pęka w szwach? Rozwiązanie może być bliżej niż myślisz – poznaj mikrolearning, czyli błyskawiczny sposób na przyswajanie wiedzy i umiejętności w krótkich, angażujących dawkach.

Co to jest mikrolearning?

Mikrolearning to innowacyjna metoda uczenia się i rozwoju zawodowego polegająca na przyswajaniu wiedzy w małych, łatwo przyswajalnych dawkach. Dzięki niemu pracownicy mogą uczyć się efektywnie, elastycznie i tanio nowych rzeczy na przestrzeni całej kariery.

Mikrolearning można zdefiniować jako uczenie się poprzez krótkie, kilkuminutowe moduły szkoleniowe. Mogą to być na przykład:

 • krótkie filmy instruktażowe i wykłady wideo,
 • interaktywne gry i quizy,
 • infografiki i artykuły,
 • wymiana wiedzy w mediach społecznościowych.

Mikrolearning kieruje się kilkoma prostym zasadami:

 1. Dostarcza wiedzę w małych dawkach.
 2. Jest ściśle dopasowany do konkretnego celu szkoleniowego.
 3. Pozwala uczyć się gdziekolwiek i kiedykolwiek.
 4. Angażuje uczących się dzięki interaktywności.

Co ważne, mikrolearning nie wymaga specjalnych systemów czy kosztownych implementacji. Wystarczą proste narzędzia, z których i tak na co dzień korzystasz, czyli smartfony, laptopy i media społecznościowe.

Na czym jednak dokładnie polegają zalety mikrolearningu w biznesie i dlaczego warto z niego korzystać w Twojej firmie?

7 powodów, dla których pokochasz mikrolearning w swojej firmie

Oto siedem powodów, dla których tak wiele firm decyduje się korzystać z tej formy przekazywania wiedzy:

 1. Krótko i na temat. Zapomnij o nudnych, wielogodzinnych szkoleniach. Mikrolearning oferuje wiedzę w postaci krótkich, maksymalnie 15-minutowych modułów, które łatwo dopasować do napiętego harmonogramu. Łatwo też dobrać moduły o tematyce dokładnie odpowiadającej potrzebom firmy pomijając pozostałe,
 2. Szybka i efektywna nauka. Dzięki skoncentrowanej formie mózg łatwiej przyswaja informacje. Badania wykazały, że mikrolearning zwiększa retencję wiedzy nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnymi metodami szkoleniowymi (źródło: Brandon Hall Group),
 3. Motywacja i zaangażowanie. Krótkie formaty i interaktywne elementy, jak quizy czy grywalizacja, utrzymują zainteresowanie i motywują do dalszej nauki,
 4. Dostępność na żądanie. Mikrolearning nie wymaga rezerwowania sal szkoleniowych czy ustalania konkretnych godzin. Pracownicy mogą uczyć się w dowolnym momencie i miejscu, z dowolnego urządzenia,
 5. Skuteczność w różnych obszarach. Mikrolearning sprawdzi się zarówno w szkoleniach produktowych, jak i w rozwoju umiejętności miękkich, np. komunikacji czy zarządzania czasem,
 6. Niższe koszty szkoleniowe. Krótsze moduły i mniejsze zaangażowanie zasobów sprawiają, że mikrolearning jest bardziej opłacalną formą rozwoju pracowników niż tradycyjne szkolenia,
 7. Poprawa wyników biznesowych. Wykwalifikowani pracownicy popełniają mniej błędów, pracują wydajniej i przyczyniają się do lepszych wyników firmy.

Jak stworzyć strategię mikrolearningu?

Aby wdrożyć mikrolearning w firmie, musisz najpierw opracować spójną strategię działania. Oto najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać:

 1. Powiąż cele szkoleniowe z celami biznesowymi firmy. Zastanów się, jakie umiejętności chcesz rozwijać u swoich pracowników, aby były one zbieżne z celami firmy.
 2. Określ potrzeby szkoleniowe. Czego dokładnie powinien nauczyć się każdy pracownik, na jakim poziomie powinien opanować wiedzę i dlaczego? Czy chcesz skorzystać z gotowych, komercyjnych kursów, czy samodzielnie lub z pomocą specjalistów przygotować materiały dedykowane specjalnie dla Twojej firmy?
 3. Podziel materiał. Aby microleraning był skuteczny, konieczne będzie podzielenie treści na krótkie, kilkuminutowe moduły skoncentrowane na osiągnięciu konkretnych efektów uczenia.
 4. Stwórz lub dobierz atrakcyjne treści. Dobierz odpowiednie metody i kanały dystrybucji treści – filmy, gry, media społecznościowe itp. Musisz też zadbać o wysoką jakość i angażującą formę materiałów. Stwórz także przestrzeń do interakcji, dzielenia się wiedzą i pracy zespołowej, na przykład grupę w mediach społecznościowych.
 5. Określ cele. Jak długo i często mają uczyć się pracownicy? W mikroleraningu wystarczy, by było to np. 3-5 minut dziennie.
 6. Mierz efekty. Regularnie monitoruj postępy i zbieraj dane na temat skuteczności działań, a na ich podstawie koryguj strategię szkoleniową dla swojej firmy.
mikrolearning

Źródło: LinkedIn Learning (https://learning.linkedin.com/)

Jak wdrożyć mikrolearning w firmie?

Nie musisz rewolucjonizować całego procesu uczenia się w firmie, aby zaimplementować mikrolearning. Możesz zacząć od małych kroków. Pierwszym będzie przeprowadzenie pilotażu, aby sprawdzić, czy to rozwiązanie w ogóle sprawdzi się w Twojej firmie. W tym celu przygotuj np. serię krótkich filmów związanych z konkretnym zagadnieniem lub kompetencją i zaobserwuj rezultaty.

Wykorzystuj technologie mobilne, aby zintegrować uczenie się z codziennymi zadaniami. Możesz na przykład wprowadzić krótkie moduły szkoleniowe do porannego spotkania zespołu.

Skutecznemu mikrolearningowi sprzyja także łączenie szkoleń formalnych i nieformalnych. Uzupełniaj treści w formie wykładów warsztatami i praktycznymi elementami mikrolearningu.

Warto również wspomóc wdrażanie mikrolearningu w firmie korzystaniem z dedykowanych platform:

 • EdApp (https://www.edapp.com/) – EdApp to platforma microlearningowa, która oferuje narzędzia do tworzenia i dostarczania treści edukacyjnych. Platforma ta jest dostępna na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach. EdApp oferuje również możliwość analizy wyników, raportowanie i wiele innych narzędzi przydatnych do tworzenia własnych treści mikrolearningowych,
 • Udemy (https://www.udemy.com/) – zupełnie inne podejście prezentuje Udemy. Tutaj też można tworzyć własne kursy, jednak główną zaletą platformy jest ogromny wybór gotowych materiałów edukacyjnych w przystępnych cenach. Platforma edukacyjna, która oferuje ponad 210 000 kursów w różnych kategoriach, takich jak rozwój, biznes, projektowanie, czy marketing. Można z nich korzystać na podstawie miesięcznego abonamentu, albo płacąc osobno za każdy indywidualny kurs.
 • LinkedIn Learning (https://learning.linkedin.com/) – platforma znana dawniej jako Lynda oferuje ponad 20 000 kursów z zakresu biznesu, technologii i kreatywności. LinkedIn Learning również oferuje opcję płatności za każdy kurs indywidualnie lub miesięczny abonament. Są to jednak koszty nieco wyższe niż w przypadku Udemy.

Powyższe platformy do mikrolearningu to jednak tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Wybierz platformę, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i budżetowi.

mikrolearning

Źródło: EdApp (https://www.edapp.com/)

Jakie efekty może przynieść mikrolearning?

Wdrożenie mikrolearningu w sposób strategiczny i spójny z celami biznesowymi firmy może przynieść szereg korzyści. Oto niektóre z nich:

 1. Spadek kosztów szkoleń. Wiele materiałów mikrolearningowych to darmowe treści, natomiast koszt jednego płatnego kursu jest znacznie niższy niż tradycyjnego szkolenia,
 2. Skrócenie czasu szkolenia. Poprzez eliminację zbędnych elementów, personalizację, a także możliwość wyboru formy przyswajania wiedzy najbardziej odpowiadającej uczestnikom, szkolenie może trwać znacznie krócej.
 3. Wzrost efektywności szkoleń. Dzięki lepszemu przyswajaniu informacji czas i wysiłek poświęcony na zdobywanie wiedzy lepiej przekłada się na umiejętności pracowników.
 4. Spadek rotacji pracowników. Pracownicy rozwijają kompetencje kluczowe dla organizacji, ale także takie, które sami wybierają. Dzięki temu rozwijają się razem z firmą i czują się lepiej w miejscu pracy.

Podsumowanie

Mikrolearning powinien być przyjemnością. Próbuj różnych kursów, znajdź tematy, które nie tylko przyczynią się do rozwoju Twojej firmy, ale także są przedstawione w sposób, które zarażą Twoich pracowników pasją do odkrywania nowych rzeczy.

Pamiętaj też, że mikrolearning nie musi zastępować tradycyjnych metod szkoleniowych. Doskonale uzupełnia inne metody nauki. Wykorzystuj go do powtórki materiału, przygotowania do zajęć lub jako inspirację do dalszych poszukiwań wiedzy.

Podsumowując, mikrolearning to nowoczesne i niezwykle skuteczne podejście do rozwoju kompetencji w miejscu pracy. Dzięki niemu możesz w prosty i tani sposób podnosić wiedzę i umiejętności pracowników, co z pewnością przełoży się na lepsze efekty biznesowe Twojej firmy.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie