Metoda kasowa w KPiR

metoda kasowa w prowadzeniu KPiR

Przedsiębiorcy wpisują w KPiR osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metodę uproszczoną (kasową) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?

Przedsiębiorcy wpisują w księdze przychodów i rozchodów osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metoda kasowa (uproszczona) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?

Metoda kasowa – główne założenie

Metoda kasowa w KPiR określana jest także mianem metody uproszczonej, ponieważ jej celem jest uproszczenie rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorcę. Zakłada ona bowiem potrącanie kosztów w roku podatkowym, w którym zostały faktycznie poniesione . W przeciwieństwie do metody memoriałowej, w której na moment ujęcia kosztu ma wpływ powstanie odpowiadającego mu przychodu.

Moment poniesienia kosztu a KPiR

Kiedy uznaje się, że koszt został faktycznie poniesiony? W przypadku podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, moment ten wyznacza data wystawienia faktury, rachunku lub też innego dowodu stanowiącego podstawę ujęcia wydatku jako koszt podatkowy. Co ważne, nie ma tu znaczenia data zapłaty (poza wskazanymi wyżej wyjątkami).

Przykład

Przedsiębiorca, który księguje koszty zgodnie z metodą kasową w KPiR otrzymał polisę OC, wystawioną 1 czerwca 2017 r., obejmującą ubezpieczenie za okres od 1 czerwca 2017 r. do 31 maja 2018 r., z terminem zapłaty do 15 czerwca 2017 r. W jaki sposób powinien zaksięgować ten wydatek?

Mimo że polisa obejmuje dwa lata podatkowe, całość powinna zostać ujęta jednorazowo w kol. 13 KPiR w dacie 01.06.2017 r.

Metoda kasowa w KPiR to nie metoda kasowa w VAT

W tym miejscu warto podkreślić, że omawiana kasowa metoda ujmowania kosztów w KPiR nie jest tożsama z kasową metodą w VAT. Ta druga uzależnia moment wykazania podatku należnego u sprzedawcy oraz naliczonego u nabywcy od dnia zapłaty za daną fakturę. Skorzystać z niej mogą mali podatnicy.

KPiR – jak i kiedy należy ją zakładać? Kliknij i dowiedz się więcej!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Regina Kaim

  Dzień dobry,
  bardzo podobały mi się wyjaśnienia IFIRMY metody kasowej w KPiR, dlatego odważyłam się zapytać:
  Pod jaką datą powinnam zaksięgować opłatę 1 raty leasingu za auto. Fakturę otrzymałam z następującymi danymi:
  Data wystawienia: 2020-12-16
  Data dostawy towaru/wykonania usługi: 2021-01-07
  Termin płatności: 2021-01-07
  Forma płatności: przelew
  Jednocześnie informuję, że auto odebrałam: 2020-12-05, przelew zleciłam na 2021.01.07.
  pozdrawiam
  Regina Kaim

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość