Blog ifirma.pl

Metoda kasowa w KPiR

|
|
2 minut czytania
Przedsiębiorcy wpisują w KPiR osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metodę uproszczoną (kasową) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy wpisują w księdze przychodów i rozchodów osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metoda kasowa (uproszczona) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?

Metoda kasowa – główne założenie

Metoda kasowa w KPiR określana jest także mianem metody uproszczonej, ponieważ jej celem jest uproszczenie rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorcę. Zakłada ona bowiem potrącanie kosztów w roku podatkowym, w którym zostały faktycznie poniesione . W przeciwieństwie do metody memoriałowej, w której na moment ujęcia kosztu ma wpływ powstanie odpowiadającego mu przychodu.

Moment poniesienia kosztu a KPiR

Kiedy uznaje się, że koszt został faktycznie poniesiony? W przypadku podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, moment ten wyznacza data wystawienia faktury, rachunku lub też innego dowodu stanowiącego podstawę ujęcia wydatku jako koszt podatkowy. Co ważne, nie ma tu znaczenia data zapłaty (poza wskazanymi wyżej wyjątkami).

Przykład

Przedsiębiorca, który księguje koszty zgodnie z metodą kasową w KPiR otrzymał polisę OC, wystawioną 1 czerwca 2017 r., obejmującą ubezpieczenie za okres od 1 czerwca 2017 r. do 31 maja 2018 r., z terminem zapłaty do 15 czerwca 2017 r. W jaki sposób powinien zaksięgować ten wydatek?

Mimo że polisa obejmuje dwa lata podatkowe, całość powinna zostać ujęta jednorazowo w kol. 13 KPiR w dacie 01.06.2017 r.

Metoda kasowa w KPiR to nie metoda kasowa w VAT

W tym miejscu warto podkreślić, że omawiana kasowa metoda ujmowania kosztów w KPiR nie jest tożsama z kasową metodą w VAT. Ta druga uzależnia moment wykazania podatku należnego u sprzedawcy oraz naliczonego u nabywcy od dnia zapłaty za daną fakturę. Skorzystać z niej mogą mali podatnicy.

KPiR – jak i kiedy należy ją zakładać? Kliknij i dowiedz się więcej!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 2 stycznia 2021 o 19:41
   Regina Kaim

   Dzień dobry,
   bardzo podobały mi się wyjaśnienia IFIRMY metody kasowej w KPiR, dlatego odważyłam się zapytać:
   Pod jaką datą powinnam zaksięgować opłatę 1 raty leasingu za auto. Fakturę otrzymałam z następującymi danymi:
   Data wystawienia: 2020-12-16
   Data dostawy towaru/wykonania usługi: 2021-01-07
   Termin płatności: 2021-01-07
   Forma płatności: przelew
   Jednocześnie informuję, że auto odebrałam: 2020-12-05, przelew zleciłam na 2021.01.07.
   pozdrawiam
   Regina Kaim

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie