Metoda kasowa w podatku VAT – czy stosuje się ją do faktur zagranicznych?

Wybrałeś metodę kasową rozliczania podatku VAT? Sprawdź, czy masz obowiązek jej stosowania również do faktur zagranicznych.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT może, pod pewnymi warunkami, wybrać metodę kasową rozliczania podatku VAT. W takim przypadku sposób rozliczania będzie przebiegał na nieco odmiennych zasadach, od tych przyjętych w rozliczeniach krajowych. W dzisiejszym artykule będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy przy wystawiania faktur zagranicznych należy również stosować metodę kasową.

Ogólne założenia przy metodzie kasowej

W normalnym układzie podatek VAT należny, jeżeli powstanie obowiązek podatkowy, należy naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego. Wyjątkiem od tej zasady jest wybór metody kasowej rozliczania podatku VAT. Wówczas VAT jest płacony dopiero gdy otrzymamy zapłatę, jeżeli faktura jest wystawiona dla przedsiębiorcy.

Jeżeli towar lub usługę sprzedajemy osobie nieprowadzącej działalności – konsumentowi, musimy zapłacić VAT w momencie otrzymania zapłaty, nie później jednak niż po upływie 180 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast w przypadku faktur zakupowych/kosztowych wystawionych w kraju, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego powstaje dopiero w momencie dokonania zapłaty za fakturę. Czyli rozliczenie podatku VAT należnego jest konieczne kiedy otrzymamy zapłatę, a prawo do odliczenia VAT naliczonego mamy po dokonaniu płatności. Rozliczenie kasowe działa w dwie strony – po stronie sprzedaży i po stronie zakupu. Sprawdźmy, czy takie same zasady obowiązują również przy wystawianiu faktur zagranicznych. Więcej informacji na temat kasowego rozliczania w VAT można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Metoda kasowa a faktury zagraniczne

Metoda kasowa dotyczy jedynie rozliczania transakcji krajowych. Natomiast jeżeli chodzi o rozliczanie transakcji zagranicznych, to faktury są rozliczane na zasadach opisanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Do takich transakcji należy zaliczyć:

 1. Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT).
 2. Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT).
 3. Eksport towarów.
 4. Import towarów.
 5. Import usług.
 6. Eksport usług, które nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

W przypadku wyżej wymienionych transakcji zagranicznych przedsiębiorca nie będzie stosował metody kasowej, a będą miały do nich zastosowanie przepisy ogólne wskazane w ustawie o VAT. W przypadku rozliczania transakcji w podatku VAT decydujące znaczenie będzie miało prawidłowe rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego.

Rozliczanie faktur zagranicznych przy metodzie kasowej w VAT

Poniżej zostaną opisane pokrótce zasady rozliczania faktur zagranicznych, również przez podatników, którzy wybrali metodę kasową.

Transakcje WDT i WNT

Obowiązek podatkowy zarówno przy WNT, jak i WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Dodatkowo przy transakcji WDT należy pamiętać, że prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT i rozliczenia transakcji w JPK_V7 będzie przysługiwało pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium kraju.

Eksport towarów i import towarów

Przy eksporcie obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, z chwilą dokonania dostawy towarów lub otrzymania całości lub części zapłaty (zaliczka).

Natomiast przy imporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powstania długu celnego, z pewnymi wyjątkami.

Import i eksport usług

W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub z chwilą częściowego wykonania, jeżeli dla tej części określona została zapłata. W przypadku szeroko rozumianego eksportu usług, jeżeli obowiązek podatkowy nie powstaje na terytorium Polski, nie ma również zastosowania metoda kasowa.

Przedsiębiorca, który wybrał metodę kasową rozliczania transakcji w podatku VAT powinien wiedzieć i pamiętać, że zasady z niej wynikające należy stosować jedynie w odniesieniu do wszystkich czynności, jakie są przeprowadzane na terytorium Polski. Transakcje zagraniczne przedsiębiorca rozlicza na takich samych zasadach, jakie obowiązują firmy, które nie wybrały rozliczania podatku VAT kasowo. Na fakturach zagranicznych nie zamieszcza się również adnotacji “metoda kasowa”, tak jak to się robi na fakturach krajowych.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce