Motocykl a odliczenie VAT

motocykl a amortyzacja

Artykuł ma na celu pomóc w odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytanie: Czy kupując motocykl na cele działalności gospodarczej można liczyć na pełne odliczenie VAT. W ustawie o podatku VAT są zapisane dwa ograniczenia dotyczące „samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t”.

Artykuł ma na celu pomóc w odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytanie: Czy kupując motocykl na cele działalności gospodarczej można liczyć na pełne odliczenie VAT. W ustawie o podatku VAT są zapisane dwa ograniczenia dotyczące „samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t”. Pierwsze, ogranicza prawo do odliczenia podatku z faktury zakupu tylko do 60% kwoty naliczonego podatku i nie więcej niż do 6 tys. zł. Drugie zabrania odliczania podatku zapłaconego przy zakupie paliw silnikowych do tych pojazdów.

Motocykl a odliczenie VAT

Przepisy ustawy oo podatku od towarów i usług nie zabraniają wprost odliczać podatku VAT od zakupionych motocykli i paliwa do nich. Mówią one jedynie o zakazie odliczania dotyczącym samochodów osobowych (co nie budzi wątpliwości) i innych pojazdów samochodowych, a ponieważ ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „innego pojazdu samochodowego” należy odwołać się do innych aktów prawnych. W potocznym rozumieniu trudno utożsamiać „motocykl” z „pojazdem samochodowym”, tak więc wydaje się, że ograniczenia nie powinny mieć zastosowania do motocykli.

Interpretacje US

Ale Urzędy Skarbowe wydając interpelacje w tej sprawie podzieliły się na dwie grupy. Różnice w interpretacji zależą od aktu prawnego do którego się odwołując przy ustalaniu definicji „pojazdu samochodowego” Jeżeli odnoszą się do definicji z ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, wg której jest to pojazd silnikowy z konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h to dochodzą do konkluzji, że motocykli dotyczy ograniczenie zapisane w ustawie o VAT. (Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów, 27 kwietnia 2006r., 1438/443/54-24/206/MK; Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, 12 stycznia 2006r., PP/443-204-1/05/06; Izba Skarbowa w Krakowie, 20 kwietnia 2005r., PP-3/i/4407/25/05). Ale, możemy też odnieść się do klasyfikacji statystycznych, do których ustawa o VAT często się odwołuje, ponieważ w ustawie jest zapis, że „towary identyfikuje się na podstawie przepisów o statystyce publicznej”, czyli do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). W dziale 34 zatytułowanym „Pojazdy mechaniczne przyczepy i naczepy”, wymienione są m. in. wszelkiego rodzaju samochody. Motocykle, zaś posiadają symbol PKWiU 35.4 1 czyli zaklasyfikowano je do odrębnego działu : „Sprzęt transportowy pozostały”, razem ze statkami, okrętami, lokomotywami, rowerami, motorowerami itp. Dlatego część Urzędów Skarbowych uznaje, że podatnik ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT naliczonego przy zakupie motocykla, motoroweru oraz paliwa do nich (Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie, 19 września 2005r., I US-II/443/89/05). Pogląd zaprezentowany przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie jest podzielany przez większość ekspertów jednak my radzimy, aby przed podjęciem decyzji na jakich zasadach odliczać podatek VAT, wystąpić o interpretacji właściwego (własnego) urzędu skarbowego.

Zobacz również: Roczna korekta VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość