Motocykl a odliczenie VAT

motocykl a amortyzacja

Artykuł ma na celu pomóc w odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytanie: Czy kupując motocykl na cele działalności gospodarczej można liczyć na pełne odliczenie VAT. W ustawie o podatku VAT są zapisane dwa ograniczenia dotyczące „samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t”.

Artykuł ma na celu pomóc w odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytanie: Czy kupując motocykl na cele działalności gospodarczej można liczyć na pełne odliczenie VAT. W ustawie o podatku VAT są zapisane dwa ograniczenia dotyczące „samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t”. Pierwsze, ogranicza prawo do odliczenia podatku z faktury zakupu tylko do 60% kwoty naliczonego podatku i nie więcej niż do 6 tys. zł. Drugie zabrania odliczania podatku zapłaconego przy zakupie paliw silnikowych do tych pojazdów.

Motocykl a odliczenie VAT

Przepisy ustawy oo podatku od towarów i usług nie zabraniają wprost odliczać podatku VAT od zakupionych motocykli i paliwa do nich. Mówią one jedynie o zakazie odliczania dotyczącym samochodów osobowych (co nie budzi wątpliwości) i innych pojazdów samochodowych, a ponieważ ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „innego pojazdu samochodowego” należy odwołać się do innych aktów prawnych. W potocznym rozumieniu trudno utożsamiać „motocykl” z „pojazdem samochodowym”, tak więc wydaje się, że ograniczenia nie powinny mieć zastosowania do motocykli.

Interpretacje US

Ale Urzędy Skarbowe wydając interpelacje w tej sprawie podzieliły się na dwie grupy. Różnice w interpretacji zależą od aktu prawnego do którego się odwołując przy ustalaniu definicji „pojazdu samochodowego” Jeżeli odnoszą się do definicji z ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, wg której jest to pojazd silnikowy z konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h to dochodzą do konkluzji, że motocykli dotyczy ograniczenie zapisane w ustawie o VAT. (Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów, 27 kwietnia 2006r., 1438/443/54-24/206/MK; Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, 12 stycznia 2006r., PP/443-204-1/05/06; Izba Skarbowa w Krakowie, 20 kwietnia 2005r., PP-3/i/4407/25/05). Ale, możemy też odnieść się do klasyfikacji statystycznych, do których ustawa o VAT często się odwołuje, ponieważ w ustawie jest zapis, że „towary identyfikuje się na podstawie przepisów o statystyce publicznej”, czyli do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). W dziale 34 zatytułowanym „Pojazdy mechaniczne przyczepy i naczepy”, wymienione są m. in. wszelkiego rodzaju samochody. Motocykle, zaś posiadają symbol PKWiU 35.4 1 czyli zaklasyfikowano je do odrębnego działu : „Sprzęt transportowy pozostały”, razem ze statkami, okrętami, lokomotywami, rowerami, motorowerami itp. Dlatego część Urzędów Skarbowych uznaje, że podatnik ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT naliczonego przy zakupie motocykla, motoroweru oraz paliwa do nich (Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie, 19 września 2005r., I US-II/443/89/05). Pogląd zaprezentowany przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie jest podzielany przez większość ekspertów jednak my radzimy, aby przed podjęciem decyzji na jakich zasadach odliczać podatek VAT, wystąpić o interpretacji właściwego (własnego) urzędu skarbowego.

Zobacz również: Roczna korekta VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość