Dla podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma nie tylko przeznaczenie wynajmowanego lokalu (czy wynajmowany jest wyłącznie na cele mieszkaniowe, czy użytkowe), ale także długość trwania umowy najmu. Okazuje się bowiem, że zdaniem organów podatkowych, najem krótkoterminowy lokali mieszkalnych nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Najem krótkoterminowy – jaka stawka VAT?
Zdaniem organów podatkowych, najem krótkoterminowy nie może korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (najem nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe). Tego typu usługi zalicza się bowiem do świadczeń sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 55, czyli “Usług związanych z zakwaterowaniem”. Te zostały z kolei wymienione w Załączniku nr 3 do ustawy o VAT, który wskazuje towary i usługi objęte stawką VAT 8%. W związku z powyższym, właściciele lokali mieszkalnych wynajmowanych np. turystom, powinni opodatkować swoją sprzedaż właśnie stawką 8% (zobacz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 września 2015 roku, sygn. akt IBPP2/4512-509/15/JJ).
Wyjątek od tej zasady będą stanowili podatnicy korzystający z tzw. podmiotowego zwolnienia VAT (czyli ci, których obroty w danym roku nie przekroczyły 200 000 zł). Na ich fakturach nie pojawi się podatek od towarów i usług (na takich fakturach konieczne jest zamieszczenie stawki “zw” oraz podstawy zwolnienia z VAT).
Zobacz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2017 roku, sygn. akt 2461-IBPP2.4512. 952.2016.2.