Blog ifirma.pl

Najważniejsze zmiany – PIT i VAT w roku 2020

|
|
5 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i trudno nadążyć ci za zmianami w podatkach? Ten artykuł jest dla ciebie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe projekty ustaw, które po procesie legislacyjnym wchodzą w życie nie są niczym szczególnym w dziedzinie podatków. Jednakże jeżeli ilość i częstotliwość tych zmian jest zbyt duża ciężko za nimi nadążyć. Niewątpliwie rok 2019 i 2020 należy do szczególnych w tym obszarze. Dlatego, aby ułatwić życie wszystkim przedsiębiorcom przygotowano niniejszą publikację. W artykule zostały zebrane i zaprezentowane zmiany, które powinien znać każdy przedsiębiorca.

Zmiany w podatku dochodowym

 1. Po raz pierwszy w trakcie roku podatkowego obniżono stawki podatku dochodowego w pierwszym progu podatkowym i podwyższono pracownicze koszty uzyskania przychodów. Zmiana zaczęła obowiązywać od 1 października 2019 roku ze skutkiem na 2020 rok.
 2. Podobnie jak w ZUS podatek PIT, CIT i VAT można zapłacić na indywidualny rachunek podatkowy. Płatności w nowej formule można dokonać od 1 stycznia 2020 roku.
 3. Status małego podatnika w PIT daje pewnego rodzaju przywileje. Do końca 2019 roku limit przychodów dla małego podatnika wynosił 1.200.000 euro, z dniem 1 stycznia 2020 roku wzrósł do 2.000.000 euro.
 4. Zmiana ustawy o PIT od 1 stycznia 2020 roku spowodowała, że nie wszystkie wydatki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zapłata za fakturę kosztową na kwotę powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy spoza białej listy, albo z pominięciem obowiązkowego split payment spowoduje wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów.
 5. Podobnie jak w podatku VAT również w podatku dochodowym wprow adzono ulgę na złe długi. Jeżeli płatność nie zostanie uregulowana w terminie 90 dni od terminu płatności wówczas wierzyciel ma prawo do pomniejszenia przychodów, a dłużnik ma obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów. Korekty rozliczenia będzie się dokonywało w zeznaniu rocznym.

PODSUMOWANIE

Zmiana w podatku dochodowym Od kiedy obowiązuje
Niższy PIT wyższe koszty uzyskania Od 01.10.2019 r.
Mikrorachunek podatkowy Od 01.01.2020 r.
Limity podatkowe na 2020 rok Od 01.01.2020 r.
Zapłata na rachunek spoza białej listy – wyksięgowanie w PKPiR Od 01.01.2020 r.
Ulga na złe długi w podatku dochodowym od 2020 roku Od 01.01.2020 r.

Zmiany w podatku VAT

 1. Od 1 września 2019 roku na stronach Ministerstwa Finansów znalazła się wyszukiwarka podatników VAT nazywana białą lista podatników. Znajdują się na niej informacje o podatnikach VAT, ale nie tylko. Jeżeli przedsiębiorca zwolniony z obowiązku rejestracyjnego do VAT mimo wszystko złoży formularz VAT-R, na którym wskaże podstawę zwolnienia będzie również odnotowany na białej liście. Z uwagi na wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów płatności za faktury kosztowe na rachunek spoza białej listy temat ten budzi emocje i jest niejednokrotnie omawiany. W prezentowanych publikacjach szukamy odpowiedzi na różnego rodzaju wątpliwości. Wiele zagadnień omawianych jest w oparciu o objaśnienia Ministerstwa Finansów, do których niejednokrotnie odwołujemy się w artykułach.
 2. Od 1 września kolejna grupa przedsiębiorców została pozbawiona prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT z art. 113 ust. 1 i 9. Dotyczy to m.in. sprzedaży części do samochodów i motocykli, komputerów, preparatów kosmetycznych, urządzeń gospodarstwa domowego, innych urządzeń.
 3. Do końca 2019 roku do każdego paragonu można było ubiegać się o wystawienie faktury. Od 1 stycznia 2020 roku faktura do paragonu może być wystawiona jedynie w sytuacji, gdy na paragonie będzie również zawarta informacja o numerze NIP. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą sankcje w postaci dodatkowego zobowiązania w podatku VAT.
 4. Nowa matryca stawek podatku VAT zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT otrzymały nowe brzmienie z dniem 01.11.2019 r., ale przepis stosuje się od 01.04.2020 roku. Powyższa zmiana pozostaje w związku z kodami PKWiU. Dotychczas obowiązywały kody PKWiU 2008 i PKWiU 2015. Po zmianie znikną kody PKWiU 2008, a towary będą klasyfikowane według kodów CN – nomenklatury scalonej, a usługi według kodów PKWiU 2015.
 5. Przejście na kasy online. Od 1 stycznia 2020 roku kasy fiskalne online są obowiązkowe w branży paliwowej i usługach naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów. Proces wdrażania kas fiskalnych online został rozłożony na etapy. Od 1 lipca 2020 roku obejmie sprzedaż węgla i wyrobów węglowych, jak również usługi gastronomiczne. Od 1 stycznia 2021 roku m.in. usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, dentystyczne.
 6. W 2020 roku znikną deklaracje VAT-7 i VAT-7K, zastąpi je tzw. JPK_VDEK. Będzie zawierał część deklaracyjną i część ewidencyjną. Duże firmy będą składały nowe pliki już od 1 kwietnia 2020 roku, pozostałe firmy od 1 lipca 2020 roku.
 7. Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP) zaczął obowiązywać od 1 listopada 2019 roku. Zastąpił odwrotne obciążenie w obrocie krajowym i objął dodatkowe pozycje towarowe. Za niestosowanie przepisów grożą sankcje w podatku VAT i wyłączenia z kosztów podatkowych w podatku PIT.
 8. Ograniczono dla części przedsiębiorców możliwość skorzystania z kwartalnego rozliczenia podatku VAT. Mały podatnik w VAT, który dokona w jakimkolwiek miesiącu dostawy towarów lub usług z załącznika nr 15 na kwotę powyżej 50.000 zł traci prawo do składania deklaracji VAT kwartalnie.

PODSUMOWANIE

Zmiana w podatku VAT Od kiedy obowiązuje
Biała lista podatników Od 01.09.2019 r.
Podmioty wyłączone z prawa do zwolnienia podmiotowego w VAT Od 01.09.2019 r.
Faktura do paragonu z NIP – zmiana przepisów Od 01.01.2020 r.
Nowa matryca stawek VAT Od 01.04.2020 r.
Kasy fiskalne online – najważniejsze informacje Od 01.01.2020 r.
JPK_VDEK co będzie zawierał? Od 01.04.2020 r.
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity Od 01.11.2019 r.
Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia w podatku VAT Od 01.11.2019 r.

Dodatkowo należy pamiętać, że większość z tych zmian rodzi wiele dodatkowych pytań, na które szukamy odpowiedzi i dzielimy się nimi w udostępnianych publikacjach.

Nie pozostaje nic innego jak na bieżąco śledzić prace nad kolejnymi zmianami prawa podatkowego.

Wzrost składek ZUS w 2020 roku – zobacz wysokość składek.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie