Blog ifirma.pl

Nowa grupa podatników zobowiązana do rejestracji VAT-UE

|
Od stycznia 2010 dwie nowe grupy firm obejmie obowiązek zarejestrowania się i jako podatnik VAT-UE i w konsekwencji posługiwania się prefiksem PL przed numerem NIP w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Od stycznia 2010 dwie nowe grupy firm obejmie obowiązek zarejestrowania się i jako podatnik VAT-UE i w konsekwencji posługiwania się prefiksem PL przed numerem NIP w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Nowelizacja dotyczy podatników dokonujących transakcji:

1. nabycia usług świadczonych przez podmioty nie mające siedziby w Polsce. Co do zasady takie usługi są opodatkowane w kraju usługobiorcy (poza wyjątkami wymienionymi w art. 28d, 28e, 28f, 28g, 28i i 28j) więc nabywca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT; 2. sprzedaży usług na rzecz firm zarejestrowanych jako podatnicy podatku VAT na terenie UE. Jeżeli firma jest już zarejestrowana jako podatnik VAT UE z tytułu dokonywanych dostaw lub nabyć towarów to nie musi składać nowego zgłoszenia. Obowiązkowa rejestracja VAT-UE dotyczy zarówno podatników VAT czynnych jaki i firm nie będących podatnikiem VAT, ale zamierzających wykonywać w 2010 r w/w czynności. Rejestracji można dokonywać od 1 grudnia 2009 we właściwym US na formularzu VAT-R. Podatnicy VAT czynni składają formularz VAT-R jako aktualizację danych i zaznaczają:
 • pole 4.2
 • pole 8.1
 • pole 59
 • pole 62
oraz wypełniają część B.1 i B.2 Podatnicy niemający obowiązku rejestracji jako podatnicy VAT czynni składają formularz VAT-R jako formularz rejestracyjny i zaznaczają:
 • pole 4.1
 • pole 61
oraz wypełniają część B.1 i B.2

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 6 stycznia 2010 o 12:50
   Michał Pietrykowski

   Czyli nawet przy nabywaniu drobnych usług typu Skype, Adwords (Google) trzeba będzie zarejestrować się jako podatnik podatku VAT UE – z uwagi na nabywanie usług od podmiotów nie mających siedziby w Polsce…?

   Trochę to uciążliwe.

  2. 14 stycznia 2010 o 08:56
   Joanna Zalewska

   Niestety, obowiązek rejestracji nie zawiera żadnych limitów i podlegają mu wszyscy podatnicy dokonujący czynności importu usług. W przypadku tej transakcji obowiązek sprowadza się do złożenia w US aktualizacji deklaracji VAT-R i posługiwania się przy transakcjach prefiksem. Dla sprzedawcy prefiks jest informacją, że kupujący jest podatnikiem VAT w swoim kraju i tam zostanie opodatkowana transakcja. Tak więc nie nalicza on podatku VAT jaki by musiał naliczyć sprzedając usługę ostatecznemu konsumentowi.

  3. 14 stycznia 2010 o 22:32
   Aleksander Ligęza

   Czy w przypadku nabywania, importu usług np. Adwords będzie trzeba składać jakieś dodatkowe informacje podsumowujące poza VAT7?

  4. 18 stycznia 2010 o 10:23
   Wojciech Banaś

   Czy gdy się zarejestrowało jako podatnik VAT-UE 2 lata temu to nadal ta rejestracja jako płatnika VAT-UE jest aktualna?

   Bo gdzieś czytałem że jak się przez dłuższy okres nie sprzedaje/nabywa usług na rzecz firm zarejestrowanych jako podatnicy podatku VAT na terenie UE, to przestaje się być płatnikiem VAT-UE.
   Czy to prawda?

  5. 21 stycznia 2010 o 15:29
   Katarzyna Budzińska-Gałan

   W przypadku importu usług nie składa się informacji podsumowującej.

  6. 21 stycznia 2010 o 16:14
   Katarzyna Budzińska-Gałan

   Jeżeli podmiot nie złożył przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej (czyli VAT-7 lub VAT-7K), to naczelnik US wykreśla go z rejestru jako podatnika VAT UE (nie skutkuje to równoczesnym wyrejestrowaniem z ewidencji podatników VAT).

  7. 5 maja 2010 o 21:33
   Andrzej Pośpiech

   Jeśli ktoś nie jest vatowcem to przy zakupie usług Google musi złożyć VAT-R. Czy w tym momencie musi płacić 160zł opłaty? W dalszym ciągu nie jestem czynnym vatowcem ale będzie nadany PL przy NIP-ie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie