Nowa grupa podatników zobowiązana do rejestracji VAT-UE

wykreślenie z rejestru VAT-UE

Od stycznia 2010 dwie nowe grupy firm obejmie obowiązek zarejestrowania się i jako podatnik VAT-UE i w konsekwencji posługiwania się prefiksem PL przed numerem NIP w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Od stycznia 2010 dwie nowe grupy firm obejmie obowiązek zarejestrowania się i jako podatnik VAT-UE i w konsekwencji posługiwania się prefiksem PL przed numerem NIP w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Nowelizacja dotyczy podatników dokonujących transakcji:

1. nabycia usług świadczonych przez podmioty nie mające siedziby w Polsce. Co do zasady takie usługi są opodatkowane w kraju usługobiorcy (poza wyjątkami wymienionymi w art. 28d, 28e, 28f, 28g, 28i i 28j) więc nabywca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT; 2. sprzedaży usług na rzecz firm zarejestrowanych jako podatnicy podatku VAT na terenie UE. Jeżeli firma jest już zarejestrowana jako podatnik VAT UE z tytułu dokonywanych dostaw lub nabyć towarów to nie musi składać nowego zgłoszenia. Obowiązkowa rejestracja VAT-UE dotyczy zarówno podatników VAT czynnych jaki i firm nie będących podatnikiem VAT, ale zamierzających wykonywać w 2010 r w/w czynności. Rejestracji można dokonywać od 1 grudnia 2009 we właściwym US na formularzu VAT-R. Podatnicy VAT czynni składają formularz VAT-R jako aktualizację danych i zaznaczają:
 • pole 4.2
 • pole 8.1
 • pole 59
 • pole 62
oraz wypełniają część B.1 i B.2 Podatnicy niemający obowiązku rejestracji jako podatnicy VAT czynni składają formularz VAT-R jako formularz rejestracyjny i zaznaczają:
 • pole 4.1
 • pole 61
oraz wypełniają część B.1 i B.2
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

7 komentarzy

 1. Michał Pietrykowski

  Czyli nawet przy nabywaniu drobnych usług typu Skype, Adwords (Google) trzeba będzie zarejestrować się jako podatnik podatku VAT UE – z uwagi na nabywanie usług od podmiotów nie mających siedziby w Polsce…?

  Trochę to uciążliwe.

 2. Joanna Zalewska

  Niestety, obowiązek rejestracji nie zawiera żadnych limitów i podlegają mu wszyscy podatnicy dokonujący czynności importu usług. W przypadku tej transakcji obowiązek sprowadza się do złożenia w US aktualizacji deklaracji VAT-R i posługiwania się przy transakcjach prefiksem. Dla sprzedawcy prefiks jest informacją, że kupujący jest podatnikiem VAT w swoim kraju i tam zostanie opodatkowana transakcja. Tak więc nie nalicza on podatku VAT jaki by musiał naliczyć sprzedając usługę ostatecznemu konsumentowi.

 3. Aleksander Ligęza

  Czy w przypadku nabywania, importu usług np. Adwords będzie trzeba składać jakieś dodatkowe informacje podsumowujące poza VAT7?

 4. Wojciech Banaś

  Czy gdy się zarejestrowało jako podatnik VAT-UE 2 lata temu to nadal ta rejestracja jako płatnika VAT-UE jest aktualna?

  Bo gdzieś czytałem że jak się przez dłuższy okres nie sprzedaje/nabywa usług na rzecz firm zarejestrowanych jako podatnicy podatku VAT na terenie UE, to przestaje się być płatnikiem VAT-UE.
  Czy to prawda?

 5. Katarzyna Budzińska-Gałan

  W przypadku importu usług nie składa się informacji podsumowującej.

 6. Katarzyna Budzińska-Gałan

  Jeżeli podmiot nie złożył przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej (czyli VAT-7 lub VAT-7K), to naczelnik US wykreśla go z rejestru jako podatnika VAT UE (nie skutkuje to równoczesnym wyrejestrowaniem z ewidencji podatników VAT).

 7. Andrzej Pośpiech

  Jeśli ktoś nie jest vatowcem to przy zakupie usług Google musi złożyć VAT-R. Czy w tym momencie musi płacić 160zł opłaty? W dalszym ciągu nie jestem czynnym vatowcem ale będzie nadany PL przy NIP-ie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość