Nowe wzory druków do ZUS

Od 9 maja 2012 r. ZUS wprowadza nowe wzory formularzy związanych z wypłatą zasiłków chorobowych (ZUS Z-3), opiekuńczych (ZUS Z-15) i rehabilitacyjnych (ZUS NP-7).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 444 ) zostały wprowadzone nowe wzory druków stanowiących podstawę przyznania i wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz zmieniono niektóre zasady dokumentowania prawa do tych świadczeń.
Nowe wzory druków zostały wprowadzone m.in. w związku z wprowadzonymi zmianami o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, czyli w nowych drukach nie ma pola z numerem NIP ubezpieczonego.

Druki związane z wypłatą zasiłku chorobowego
Według par.2 ust. 1 tego rozporządzenia :
Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego ubezpieczonemu jest zaświadczenie płatnika składek:
1) wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem;
2) wystawione na druku ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem (np. za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia,umowy agencyjnej czy wykonującą umowę o pracę nakładczą ) z wyłączeniem ubezpieczonego, o którym mowa w pkt 3;
3) wystawione na druku ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego.

Chorobowe przedsiębiorcy
ZUS Z-3b -to nowy wprowadzony druk. Treść tego nowego druku została znacznie uproszczona.
Dotychczas osoby ubezpieczone wykonujące działalność gospodarczą i osoby współpracujące przy prowadzeniu tej działalności były wykazywane na druku Z-3a.
We wszystkich wzorach nowych druków wprowadzone zostało pole przeznaczone do wpisania numeru rachunku bankowego ubezpieczonego.

Inne nowo wprowadzone wzory dokumentów od mają 2012 r.
1) druk ZUS Z-10 – oświadczenie w związku z roszczeniem o zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego ;
2) druk ZUS NP-7 – oświadczenie do celów świadczenia rehabilitacyjnego;
3) druk ZUS Z-15 – oświadczenie do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Zmiany obowiązują od 9 mają 2012 r.
Wzory nowych druków obowiązują od 9 mają 2012 r.
Są one dostępne w każdym oddziale ZUS a także na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w części Formularze.
Według ZUS wzory starych druków, zawierające numer NIP mogą być stosowane wobec osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Małgorzata Michalak

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość