Blog ifirma.pl

Nowe zasady fakturowania czynności skupu złomu

|
|
3 minut czytania
Podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu dostawy złomu – jest nabywca złomu. Rozliczenie VATu polega na wystawieniu faktury wewnętrznej, w której określona jest podstawa opodatkowania i naliczy podatek VAT wykazywany następnie w deklaracji VAT-7.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Kolejna nowelizacja ustawy o VAT, która obecnie jest już podpisana przez Prezydenta RP i czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw (wejście w życie 1 kwietnia 2011r.), wprowadza zmiany m.in w zakresie obowiązku podatkowego w przypadku dostawy złomu. Jakie będą nowe zasady fakturowania czynności skupu złomu? Sprawdź!

Zmiany w prawie

Zgodnie z jeszcze brzmiącym przepisem art. 19 ust. 13 pkt 5 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty – z tytułu dostawy złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych:
 • niewsadowego, nie później jednak niż 20. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości,
 • wsadowego, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu. Obowiązek ten ciąży zatem na podatniku, który dokonuje dostawy złomu.
Projekt ustawy uchyla ten artykuł, w związku z czym dostawa złomu będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. Będzie to zatem wyjątek od ogólnej zasady, w której przy dostawie towarów lub świadczeniu usług na terytorium Polski sprzedaż opodatkowana jest przez dokonującego dostawy.

Definicja podatnika

W tym miejscu należy także zwrócić uwagę, że w ustawie rozszerzy się pojęcie podatnika określone w art. 17 ustawy o VAT m.in o osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2. Zmiana w systemie naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie złomem powoduje zatem, że dostawca złomu, będący podatnikiem VAT i dokonujący dostawy na rzecz innego podatnika VAT (przedsiębiorcy) nie będzie wykazywał podatku należnego od tej transakcji. W tym celu podatnik VAT dokonujący dostawy złomu zobowiązany będzie nadal do wystawienia faktury VAT, ale nie będzie ona zawierała stawki podatku VAT oraz kwoty podatku należnego (zmiana na podstawie art. 106 ust. 1a ustawy o VAT). Dostawa towaru, dla którego podatnikiem jest nabywca będzie wykazywana u sprzedawcy w poz. 41 deklaracji VAT-7.

Rozliczenie VAT przez nabywcę

Jak już wspomniano, podatnikiem który będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu dostawy złomu będzie podatnik – nabywca złomu. Rozliczenie VATu będzie polegało na wystawieniu przez niego faktury wewnętrznej, w której określi podstawę opodatkowania i naliczy podatek VAT wykazując następnie w deklaracji VAT-7 w polu 41 i 42. Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca podlega odliczeniu. Jeśli skorzysta z tego prawa, podatek będzie więc dla nabywcy neutralny. Charakter rozliczania transakcji dostawy złomu na terenie Polski wg nowych zasad można porównać zatem do sposobu rozliczania transakcji zagranicznych (WNT czy importu usług), w każdym z tych przypadków nabywca wystawia fakturę wewnętrzną, a naliczony podatek podlega odliczeniu. Rozliczając transakcję dostawy złomu podatnicy VAT, będący nabywcami towaru powinni teraz zwracać szczególną uwagę na dane, jakie zawierają otrzymane faktury VAT. Należy mieć na uwadze, że taka faktura nie powinna zawierać stawki VAT oraz podatku VAT. Zgodnie bowiem z proponowanym art. 88 ust. 3a ustawy o VAT w przypadku, gdy na fakturze została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których zgodnie z przepisami ustawy nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności, taka faktura nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego. W związku z czym nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT z takiej faktury. W maju 2011 Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację doprecyzowującą definicje złomu

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie