Nie po raz pierwszy polskie przepisy musiały być zmienione w związku z obowiązkiem implementacji przepisów unijnych. W tym konkretnym przypadku chodzi przede wszystkim o usprawnienie działań obronnych NATO w przypadku ewentualnego zagrożenia. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie transakcje mogą korzystać z nowego zwolnienia od podatku VAT od 1 lipca 2022 roku.
Co obejmuje nowe zwolnienie z podatku VAT?
W uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy VAT w temacie zwolnienie od podatku VAT transakcji realizowanych w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) na terenach UE została zamieszczona informacja, że zmiana jest podyktowana regulacjami zamieszczonymi w Dyrektywie 2019/2235. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, zmiana obejmuje m.in.:
- Zwolnienie z VAT dla dostaw towarów i świadczenia usług w UE przeznaczonych do użytku sił zbrojnych państwa członkowskiego lub towarzyszącego im personelu cywilnego. Dotyczy to również zaopatrzenia mes lub kantyn, gdy siły zbrojne uczestniczą w działaniach w ramach WPBiO.
- Zwolnienie z VAT dla importu towarów do państw członkowskich przez siły zbrojne innych państw UE do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, a także w celu zaopatrzenia ich mes bądź kantyn, jeżeli siły te biorą udział w działaniach w ramach WPBiO.
- Uznanie za Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT) towarów wykorzystywanych przez siły zbrojne państwa członkowskie UE, a także przez towarzyszących im pracownikom cywilnym, o ile dotyczy to uczestnictwa w działaniach w ramach WPBiO.
W ustawie została zamieszczona informacja, że Minister Finansów wraz z Ministrem Obrony Narodowej określi w drodze Rozporządzenia przypadki i tryb zwrotu podatku VAT siłom zbrojnym państw NATO i państw członkowskich UE, innych niż Polska.
Rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku VAT siłom zbrojnym
Wspomniane Rozporządzenie już obowiązuje z mocą od 1 lipca 2022 roku. Zgodnie z nim zwrot VAT będzie przysługiwał organom wojskowym z tytułu nabycia na terytorium Polski towarów i usług przeznaczonych wyłącznie do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, w tym również do zaopatrzenia mes i kantyn tych sił zbrojnych, jeżeli siły te biorą udział we wspólnych działaniach obronnych. Pod pojęciem organu wojskowego, zgodnie z Rozporządzeniem, należy rozumieć:
- Ministra Obrony Narodowej,
- Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
- Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych lub upoważnionego przez nich właściwego kierownika państwowej jednostki budżetowej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioski o zwrot podatku VAT organ wojskowy może kierować odpowiednio do:
- Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
- Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni.
- Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto.
W Rozporządzeniu jest opisane szczegółowo, który organ wojskowy składa wniosek do Naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Zwrot podatku VAT, zgodnie z Rozporządzeniem przysługuje również siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych i Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, na warunkach tam opisanych. Szczegółowe założenia, co do rodzaju niezbędnych dokumentów dołączanych do wniosków, terminów dokonywania zwrotów podatku VAT zostały wskazane w Rozporządzeniu.
Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia nowych regulacji jest usprawnienie przekraczania granic UE przez transporty wojskowe a także zrównanie podejścia do opodatkowania VAT czynności związanych z działaniami obronnymi w ramach UE i NATO, co leży u podstaw wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.