Powrót

Nowy wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych

wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych

Wraz z początkiem 2018 roku moc straciło rozporządzenie Rady Ministrów ustanawiające stosowaną dotychczas Klasyfikację Środków Trwałych, tzw. KŚT 2010. Od tego roku bowiem zastosowanie znajdują regulacje zawarte w rozporządzeniu w tej sprawie wydanym w 2016 roku, do którego załącznikiem jest nowa Klasyfikacja Środków Trwałych – KŚT 2016. W związku z powyższym, od 1 stycznia br. obowiązuje także nowa tabela rocznych stawek amortyzacyjnych.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wraz z początkiem 2018 roku moc straciło rozporządzenie Rady Ministrów ustanawiające stosowaną dotychczas Klasyfikację Środków Trwałych, tzw. KŚT 2010. Od tego roku bowiem zastosowanie znajdują regulacje zawarte w rozporządzeniu w tej sprawie wydanym w 2016 roku, do którego załącznikiem jest nowa Klasyfikacja Środków Trwałych – KŚT 2016. W związku z powyższym, od 1 stycznia br. obowiązuje także nowy wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych.

Nowe stawki amortyzacji od 1 stycznia 2018

Nowy wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowi Załącznik nr 1 do Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Co istotne, zmiany wprowadzone do załączników nr 1 ustaw o PIT i CIT nie są radykalne i nie mają wpływu na aspekt merytoryczny. Główną motywacją do ich wprowadzenia była potrzeba dostosowania ww. przepisów do obowiązującej obecnie KŚT 2016 (poprzez przyporządkowanie nowych symboli i nazw grup stosowanych w nowej klasyfikacji), w taki sposób, by możliwe było bezproblemowe stosowanie dotychczas używanych stawek amortyzacji.
Warto wiedzieć! Na mocy ww. ustawy zmieniającej przepisy ustaw o podatkach dochodowych, od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowy limit uprawniający do zaliczenia zakupu środków trwałych do kosztów w miesiącu przyjęcia do użytkowania. Obecnie wynosi on 10 000 zł (wcześniej była to kwota 3 500 zł).

Nowa KŚT 2016 a środki trwałe przyjęte przed 2018

W tym miejscu warto podkreślić, że nowa Klasyfikacja Środków Trwałych musi być stosowana nie tylko do składników majątku przyjmowanych od 2018 roku. Mimo że zasadniczo nie powinna ona wpłynąć na stawki amortyzacji, to powinna także znaleźć odzwierciedlenie w ewidencji środków trwałych przyjętych przed 2018 roku. W związku z powyższym zalecane jest wprowadzenie właściwych adnotacji z nową nazwą grupy/podgrupy/rodzaju określoną na podstawie KŚT 2016.
Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzacji środków trwałych w jednym miejscu!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość