Blog ifirma.pl

Usługi hotelowe i gastronomiczne a prawo do odliczenia VAT?

|
W kwietniu 2017 roku wydany został rewolucyjny wyrok NSA, zgodnie z którym podatnik, który nabywa usługi hotelowe i gastronomiczne w celu ich dalszej odsprzedaży (a nie na własne potrzeby), może odliczyć naliczony do nich VAT! Kliknij po więcej informacji na ten temat!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Usługi hotelowe i gastronomiczne zostały wymienione w art. 88 ustawy o VAT jako świadczenia, od których podatnik nie ma prawa odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze. Czy występują wyjątki od tej zasady?

Bezwzględny zakaz odliczania VAT od usług hotelowych i gastronomicznych?

Zdaniem organów podatkowych zakaz odliczania VAT od usług hotelowych i gastronomicznych, określony w art. 88 ustawy o VAT, obowiązuje w każdym przypadku, niezależnie od celu, w jakim zostały zakupione ww. świadczenia (zarówno, gdy są one konsumowane bezpośrednio przez nabywcę, jak i wówczas, gdy są odsprzedawane dalej). Przykład może stanowić interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2017 roku (sygn. akt: 0114-KDIP1-3.4012.82.2017.2.ISZ).

Usługi hotelowe i gastronomiczne do odsprzedaży – odmienne zdanie NSA

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 kwietnia 2017 roku (sygn. akt: I FSK 1637/15), w którym stwierdził (powołując się na przepisy dyrektyw unijnych), że tak daleko idące ograniczenia przez organy podatkowe prawa do odliczenia VAT od usług hotelowych i gastronomicznych nie ma uzasadnienia. Zdaniem NSA wspomniany wyżej zakaz odliczania podatku od towarów i usług od tego typu świadczeń nie może dotyczyć tych podatników, którzy nabywają te usługi w celu ich odsprzedaży konsumentom lub innym podatnikom, ponieważ w takim przypadku poniesione na nie wydatki są w ścisłym związku z działalnością gospodarczą takiego podatnika. W związku z powyższym odmienna interpretacja ww. normy prawnej będzie sprzeczna z zasadą neutralności VAT, której istota polega na tym, że obciąża ona ostatecznego konsumenta, a nie podmioty, które uczestniczą w fazach poprzedzających konsumpcję.

Usługa gastronomiczna od podmiotu świadczącego usługę przewozu osób

Inny wyjątek od zakazu odliczania VAT od usług gastronomicznych został wskazany bezpośrednio w ustawie (patrz: ramka wyżej). Chodzi o zakup tego typu świadczeń przez podatników zajmujących się przewozem osób. Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy o VAT przewoźnicy mają prawo odliczyć podatek od towarów i usług od zakupionych gotowych posiłków, które później serwują swoim pasażerom.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie