Usługi hotelowe i gastronomiczne a prawo do odliczenia VAT?

usługi hotelowe

W kwietniu 2017 roku wydany został rewolucyjny wyrok NSA, zgodnie z którym podatnik, który nabywa usługi hotelowe i gastronomiczne w celu ich dalszej odsprzedaży (a nie na własne potrzeby), może odliczyć naliczony do nich VAT! Kliknij po więcej informacji na ten temat!

Usługi hotelowe i gastronomiczne zostały wymienione w art. 88 ustawy o VAT jako świadczenia, od których podatnik nie ma prawa odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze. Czy występują wyjątki od tej zasady?

Bezwzględny zakaz odliczania VAT od usług hotelowych i gastronomicznych?

Zdaniem organów podatkowych zakaz odliczania VAT od usług hotelowych i gastronomicznych, określony w art. 88 ustawy o VAT, obowiązuje w każdym przypadku, niezależnie od celu, w jakim zostały zakupione ww. świadczenia (zarówno, gdy są one konsumowane bezpośrednio przez nabywcę, jak i wówczas, gdy są odsprzedawane dalej). Przykład może stanowić interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2017 roku (sygn. akt: 0114-KDIP1-3.4012.82.2017.2.ISZ).

Usługi hotelowe i gastronomiczne do odsprzedaży – odmienne zdanie NSA

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 kwietnia 2017 roku (sygn. akt: I FSK 1637/15), w którym stwierdził (powołując się na przepisy dyrektyw unijnych), że tak daleko idące ograniczenia przez organy podatkowe prawa do odliczenia VAT od usług hotelowych i gastronomicznych nie ma uzasadnienia. Zdaniem NSA wspomniany wyżej zakaz odliczania podatku od towarów i usług od tego typu świadczeń nie może dotyczyć tych podatników, którzy nabywają te usługi w celu ich odsprzedaży konsumentom lub innym podatnikom, ponieważ w takim przypadku poniesione na nie wydatki są w ścisłym związku z działalnością gospodarczą takiego podatnika. W związku z powyższym odmienna interpretacja ww. normy prawnej będzie sprzeczna z zasadą neutralności VAT, której istota polega na tym, że obciąża ona ostatecznego konsumenta, a nie podmioty, które uczestniczą w fazach poprzedzających konsumpcję.

Usługa gastronomiczna od podmiotu świadczącego usługę przewozu osób

Inny wyjątek od zakazu odliczania VAT od usług gastronomicznych został wskazany bezpośrednio w ustawie (patrz: ramka wyżej). Chodzi o zakup tego typu świadczeń przez podatników zajmujących się przewozem osób. Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy o VAT przewoźnicy mają prawo odliczyć podatek od towarów i usług od zakupionych gotowych posiłków, które później serwują swoim pasażerom.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość