Odwrotne obciążenie w VAT dzisiaj i po zmianie przepisów cz.2

Problematyka odwrotnego obciążenia w VAT w przypadku usług budowlanych pojawiła się przy zmianie przepisów VAT w 2017 roku. Mechanizmem odwrotnego obciążenia w budownictwie objęte są niektóre kategorie usług. Oto najważniejsze informacje, które przybliżą zagadnienie odwróconego VAT w budownictwie. Sprawdź – co ma się zmienić?

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odwrotne obciążenie w VAT wiąże się z przeniesieniem obowiązku podatkowego w VAT z dostawcy na nabywcę. Z mechanizmem działania odwrotnego obciążenia w VAT dla usług budowlano-montażowych można zapoznać się w broszurach informacyjnych Ministerstwa Finansów z marca i lipca 2017 roku. W załączniku nr 14 do ustawy o VAT zawarty jest wykaz prac budowlano-montażowych, do których stosuje się odwrócony VAT.

Dostawa usług budowlanych z załącznika 14

Mechanizmem odwrotnego obciążenia w VAT objęte są niektóre kategorie usług budowlano-montażowych, dla przykładu:

 • Roboty ziemne,
 • Roboty tynkarskie,
 • Roboty malarskie,
 • Budowa, przebudowa, remont budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
 • Instalacje elektryczne, cieplne i gazowe.

Wszystkie usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 sklasyfikowane są pod odpowiednim kodem PKWiU. W przypadku wątpliwości co do właściwego przyporządkowania numeru PKWiU do usługi budowlanej można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Gdy to okaże się niewystarczające można wystąpić o wydanie pisemnej informacji do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi właściwego dla całej Polski.

Warunki stosowania odwrotnego obciążenia w budownictwie

Zastosowanie odwrotnego obciążenia w VAT możliwe jest przy łącznym spełnieniu następujących warunków

 • Zarówno usługodawca jak i usługobiorca muszą być czynnymi podatnikami VAT, nie mogą korzystać ze zwolnień z podatku,
 • Usługodawca musi występować w charakterze podwykonawcy,
 • Usługi muszą być wymienione w załączniku nr 14 do ustawy.
▲ wróć na początek

Status podwykonawcy

Ustawa o VAT nie opisuje pojęcia „podwykonawcy”. W takiej sytuacji właściwym jest odniesienie do definicji słownikowych, na które powołuje się również Ministerstwo Finansów w broszurach na temat odwrotnego obciążenia w VAT.

Zgodnie z definicją:„podwykonawca – to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy”

INWESTOR  ➡  GENERALNY WYKONAWCA  ➡  PODWYKONAWCA

W dużym uproszczeniu wygląda to w sposób przedstawiony jak na powyższym schemacie. Podwykonawcą staje się każdy kolejny przedsiębiorca wykonujący zlecenie na rzecz głównego wykonawcy.

Obowiązki po stronie usługobiorcy

Zgodnie z generalną zasadą odwrotnego obciążenia usługobiorca jest zobowiązany do naliczenia VAT należnego i naliczonego. W przypadku świadczenia usług budowlanych fakturę wystawia nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi (art. 106i ust. 3 pkt 1 ). Co istotne nawet jeśli usługodawca nie wystawi faktury w tym terminie należy rozpoznać obowiązek podatkowy i rozliczyć VAT.

Usługobiorca wykazuje podatek VAT należny w deklaracji VAT-7(19) w poz. 34 i 35, a podatek VAT naliczony w poz. 45 i 46 – w przypadku środków trwałych poz. 43 i 44.

Obowiązki po stronie usługodawcy

 • Usługodawca musi wystawić uproszczoną fakturę VAT na wykonana usługę budowlaną w terminie 30 dni od wykonania usługi,
 • Faktura uproszczona nie zawiera informacji o kwocie i stawce podatku, musi natomiast zawierać adnotację: „odwrotne obciążenie”,
 • W deklaracji VAT-7(19) taka transakcja wykazana jest w poz. 31 w kwocie netto,
 • W terminie do 25-tego następnego miesiąca usługodawca składa informację podsumowującą VAT-27 do naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo. W informacji znajdują się dane podmiotów i łączna kwota transakcji do danego nabywcy jaka miała miejsce danego miesiąca.
▲ wróć na początek

Co zamiast odwrotnego obciążenia w budownictwie – zmiana przepisów

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej toczyły się dyskusje co zamiast odwrotnego obciążenia w VAT? Wybór padł na obowiązkowy split payment przy określonej kwocie transakcji.

W projekcie zapisane jest, że dla kwoty transakcji powyżej 15.000 zł brutto będzie obowiązywał mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Przy płatności za usługę budowlaną do 15.000 zł będą obowiązywały zasady ogólne, a MPP będzie dobrowolny.

W przypadku robót budowlanych po zmianie przepisów usługa wykonana zarówno przez podwykonawcę jak również wykonawcę ma być objęta split payment przy uwzględnieniu kryterium kwotowego.

Z uwagi na trwający proces legislacyjny należy pamiętać, aby ponownie po wejściu przepisów w życie zapoznać się z nowymi regulacjami.

Chcesz wiedzieć więcej na temat split payment – przeczytaj!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce