Blog ifirma.pl

OpenAI, Midjourney, Anthropic, Hugging Face. Kto jest kim w świecie AI?

|
|
6 minut czytania
Gdy sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłączną częścią niemal każdej branży, od finansów po zdrowie, kluczowe jest zrozumienie, kto kształtuje ten dynamicznie rozwijający się sektor.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Firmy takie jak OpenAI, Midjourney, Anthropic oraz Hugging Face nie tylko stale przesuwają granice możliwości technologicznych, ale również definiują sposób, w jaki technologia wpływa na nasze życie i pracę. W niniejszym artykule przybliżymy sylwetki tych gigantów AI, ich wkład w rozwój technologii oraz horyzont wpływu ich innowacji na przyszłość. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, kto jest kim w świecie AI.

Kto jest kim w świecie AI?

Niektóre wiodące firmy tworzące rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji skupiają się na badaniach, inne na komercyjnym wykorzystaniu AI, jeszcze inne na aspektach etycznych i bezpieczeństwie. Rozumienie roli, jaką odgrywają w ekosystemie AI kluczowi gracze, jest niezbędne dla każdego, kto zamierza wykorzystać potencjał tej technologii w swojej działalności.

Poznanie liderów w dziedzinie AI umożliwia nie tylko lepsze zrozumienie obecnego krajobrazu technologicznego, ale także antycypację przyszłych trendów i możliwości. Choć lista innowatorów sztucznej inteligencji jest długa, skupimy się na czterech z nich.

OpenAI, czyli twórcy ChatGPT

Pierwszą pozycję na naszej liście zajmuje OpenAI (https://openai.com/). To organizacja, która z jednego z wielu startupów działających w Dolinie Krzemowej zmieniła się szybko w jedną najsłynniejszych firm na świecie. Zmieniła bowiem sposób, w jaki postrzegamy interakcje człowieka z maszyną.

Założona w 2015 roku, zyskała miano lidera w dziedzinie AI, dzięki wsparciu finansowemu od Microsoftu i przełomowym projektom. Ich flagowy produkt to wprowadzony w 2023 roku GPT-4, który między innymi zdał egzamin prawniczy, plasując się w pierwszych dziesięciu procentach najlepszych wyników.

Oprócz ChataGPT, Open AI stoi także za DALL·E 3, świetnym modelem generującym obrazy, oraz Whisper odpowiedzialnym za rozpoznawanie i generowanie mowy. OpenAI oferuje zatem narzędzia, które znajdują zastosowanie w różnych sektorach biznesu. A oto garść dodatkowych faktów:

 • OpenAI zostało założone w grudniu 2015 roku, co oznacza, że osiągnięcie obecnej pozycji na rynku AI zajęło jej nieco ponad 8 lat,
 • inwestycje Microsoftu w OpenAI, w tym 1 miliard dolarów w 2019 roku i 10 miliardów dolarów w 2023 roku, umożliwiły dynamiczny rozwój i realizację ambitnych projektów,
 • wprowadzenie ChatGPT w 2022 roku, wyznacza przełomową datę w dziedzinie AI, sprawiając, że dostęp do generatywnej sztucznej inteligencji może dziś zyskać praktycznie każdy.

Midjourney, najlepsze generowane obrazy

Midjourney (https://www.midjourney.com/home) to firma, która otworzyła nowe możliwości w dziedzinie generowania obrazów. Jej technologia umożliwia firmom wykorzystanie generowanych obrazów w:

 • marketingu,
 • rozwoju produktów czy nawet w
 • cyfrowej sztuce.

Interesującym przykładem wykorzystania tej technologii jest obraz Théâtre D’opéra “Spatial” stworzony przez Midjourney, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie sztuki cyfrowej na Targach Stanowych w Kolorado w 2022 roku.

Co jeszcze warto wiedzieć o Midjourney? Przede wszystkim, że to firma założona przez Davida Holza, która stworzyła narzędzie o tej samej nazwie służące do generowania obrazów z opisów tekstowych, podobnie jak DALL-E od OpenAI, czy Stable Diffusion od Stability AI. Platforma do generowania obrazów została otwarta dla użytkowników w lipcu 2022 roku, obecnie dostępna jest już szósta wersja (Midjourney v6), na razie w fazie alfa.

Midjourney ma ogromny potencjał transformacji branż kreatywnych, oferując narzędzia, które umożliwiają tworzenie wysokiej jakości obrazów z opisów tekstowych.

To otwiera nowe perspektywy dla artystów, projektantów i marketerów, którzy mogą teraz eksperymentować z AI w celu tworzenia innowacyjnych i angażujących treści.

OpenAI, Midjourney, Anthropic, Hugging Face

Źródło: Midjourney (https://www.midjourney.com/home)

Anthropic

Anthropic, koncentrując się na bezpieczeństwie i etyce AI, podkreśla znaczenie odpowiedzialnego rozwoju technologii. Założenie firmy przez byłych członków OpenAI, Danielę i Dario Amodei, pokazuje, że w branży AI istnieje silna świadomość potencjalnych zagrożeń i konieczności mówienia o nich głośno.

Jako organizacja działająca od 2021 na rzecz dobra publicznego, Anthropic angażuje się w rozwijanie technologii AI w sposób, który jest bezpieczny i korzystny dla społeczeństwa. Anthropic zatrudnia badaczy, inżynierów, specjalistów zajmujących się zgodnością rozwijanych rozwiązań z wymogami etycznymi i prawnymi. Ze względu na bezpieczeństwo oraz zgodność z systemami prawnymi, obecnie narzędzia od Anthropic dostępne są poza Unią Europejską.

Przykładem zaangażowania Anthropic w bezpieczny rozwój AI jest ich projekt chatbota Claude, który, choć podobny do ChatGPT, oferuje dodatkowe zabezpieczenia i funkcje zrozumienia kontekstu rozmowy. To pokazuje, że możliwe jest połączenie innowacji z odpowiedzialnością społeczną.

W październiku Google stało się głównym inwestorem Anthropic, oferując 2 miliardy dolarów na badania i rozwój rozwiązań firmy.

Hugging Face, czyli otwarty dostęp

Hugging Face to firma amerykańsko-francuska, którą założyli Clément Delangue (CEO), Julien Chaumond (CTO) oraz Thomas Wolf (CSO) w 2016 roku. Jej głównym celem jest promowanie otwartego dostępu do technologii AI. Dlatego Hugging Face odgrywakluczową rolę w demokratyzacji wykorzystywania zaawansowanych narzędzi AI.

 • Hugging Face znane jest z biblioteki transformerów, która stała się standardem w opensource’owym przetwarzaniu języka naturalnego,
 • partnerstwo z Amazon Web Services (AWS) umożliwiło Hugging Face dotarcie do szerszego grona użytkowników i przyczyniło się do popularyzacji ich narzędzi w środowisku biznesowym.

Znaczenia otwartego dostępu do technologii AI, jakie promuje Hugging Face, nie można przecenić. Umożliwia ono firmom na każdym etapie rozwoju korzystanie z najnowszych osiągnięć w dziedzinie AI, co przyspiesza innowacje i wspiera rozwój całego sektora.

OpenAI, Midjourney, Anthropic, Hugging Face

Źródło: Hugging Face (https://huggingface.co/tasks)

Warto wspomnieć także o Hugging Chat, darmowej alternatywie ChataGPT, w którym można korzystać z wyspecjalizowanych asystentów ułatwiających wykonywanie różnorodnych zadań – od programowania po dobranie wina do kolacji.

OpenAI, Midjourney, Anthropic, Hugging Face

Źródło: Hugging Face (https://huggingface.co/chat/assistants)

Kto jeszcze liczy się w świecie AI?

Świat AI jest dynamiczny i ciągle ewoluuje, oferując nowe możliwości dla biznesu i społeczeństwa. Firmy, które omówiliśmy, to tylko mały wybór z krajobrazu, gdzie znajdziemy zarówno gigantów, takich jak:

 • Meta – znana z inwestycji w wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, bada, jak AI może zrewolucjonizować interakcje w przestrzeni cyfrowej, rozwija także ogólny wielki model językowy Llama 2, czy wyspecjalizowane modele służące do translacji, tworzenia obrazów czy modeli trójwymiarowych
 • Google – gdzie w kontekście sztucznej inteligencji nie sposób pominąć niedawnej premiery Gemini Pro i Ultra, modelu o jakości porównywalnej z GPT-4, który dotychczas przodował we wszystkich rankingach.

W kontekście ciągłego rozwoju i ekspansji dziedziny AI, ważne jest, aby śledzić działania nie tylko wiodących firm, ale również tych, które dopiero wchodzą na rynek lub specjalizują się w niszowych obszarach, szczególnie jeśli poszukujemy konkretnego rozwiązania biznesowego. W tym kontekście warto wspomnieć o firmach takich jak Eleven Labs, Synthesia, Stability AI, czy Suno, o których z pewnościąbędzie głośno w następnych latach.

Świat AI jest pełen fascynujących możliwości i wyzwań. Firmy takie jak OpenAI, Midjourney, Anthropic i Hugging Face odgrywają kluczowe role w kształtowaniu przyszłości technologii, każda z nich wnosi coś unikalnego do ekosystemu AI. Ważne, aby śledzić te rozwijające się trendy i rozumieć, jak mogą one wpłynąć na przyszłość ich biznesu. Poznanie kluczowych graczy i ich innowacji jest pierwszym krokiem do wykorzystania potencjału AI w celu przyspieszenia wzrostu i innowacji w swojej firmie.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie